AşK DeDiĞiNNNNN......

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
11dl9.gif

AşK DeDiĞiNNNNN......

Leyla'ya sormuşlardı hani bir gün,
"Sen mi Kays'ı daha çok sevdin; yoksa o mu seni?"diye.
"Elbette ben onu daha çok sevdim!" demişti Leyla,
Kays adını duyar duymaz gözünden yaşlar boşanarak, "Elbette ben onu daha çok sevdim!"
"Nedir delilin, nasıl ispat edersin onu daha çok sevdiğini, üstelik o senin için çılgınlığa varmış, aklını yitirmiş mecnun olmuşken?" O vakit Leyla ağlayarak:
"Dostlar!.."demişti, "sırdır ki gizli gerektir
virgul.gif
sevgilinin adını dile düşürmek hakikatte ayıptır. Kays bir dağ delisi gibi davrandı, gitti sahralarda çöllerde aşkımız ona buna anlattı, ben kimseciklerle paylaşmadım onun sevgisini, içimde büyüttüm, büyüttüm, büyüttüm... Budur ki benim onu daha çok sevdiğime delildir.“

Mecnun kime anlattı aşkını?
Kurtlara, kuşlara,, yalnızca ağzı var dili yok kurtlara kuşlara. Buna rağmen sırlarına halel geldi, sevdaları dillere düştü, şiirlere nakış oldu..... SELAM VE DUA İLE CANLAR.....

Son düzenleme:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Her türlü kemale erişi aşkta gören Mevlana'nın bütün eserleri aşka dairdir,,,, Zira aşk hayatin aslidir, özüdür.... Kainatın yaratılış sebebi aşktır 'Sen olmasaydın bu gökleri yaratmazdım.....' Kudsi hadisiyle ; varlık alemlerinin yaratılmasındaki yegane maksadın, Cenab-i Hakkin Hazreti Peygambere duyduğu sevgi olduğu belirtilir..... Mademki varlığın mayası aşktır, aşkın en ileri noktası olan Allah aşkı ve muhabbeti her şeyin üzerinde değere sahiptir,,,, Mevlana bu düşünceden hareketle , binlerce beyitte ilahi aşkı söylemiştir Onun aşka dair düşüncelerini dört grupta toplamak mümkündür,,, Akil ve aşk mukayesesi, aşkın üstünlüğü ve değeri, fanilere duyulan aşkın geçersizliği, aşktan nasibi olmayanların zavallılığı.....

"Her kim aşk ile yanıp tutuşmamışsa; o, uçmayan, kanatsız kuş gibidir..."Der mevlana.....

Moderatör tarafında düzenlendi:

MURATS44

Özel Üye
VuSLaT Adlı Üyeden Alıntı :
Her kim aşk ile yanıp tutuşmamışsa; o, uçmayan, kanatsız kuş gibidir..."Der mevlana.....

Çok taaa güzel der mevlana. ALLAH ac Râzı olsun adminim. Çok güzel bir yazı .

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
0_4a4a1_f292a742_L.jpg

Güzel bir gülü, güzel bir geceyi, güzel bir dostu herkes ister.,,,
Önemli olan gülü dikeniyle, geceyi gizemiyle, dostu tüm derdiyle sevebilmektir...
Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma.. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma....

Üst Alt