Ayranın faydaları nelerdir? Her gün 1 bardak ayran içmek

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
Ayranın faydaları
Ayranın faydaları
Yoğurt ve suyun karışımından yapılan ayranın insan sağlığına olumlu katkısı olduğunu biliyor muydunuz? Peki ayranın faydaları nelerdir? Hemen her gün tükettiğimiz özellikle et yemekleri ile iyi giden ayran hakkında bilmediğiniz her şeyi araştırdık. Fermente bir yapısı olan ayranın kabızlıktan gastirite kadar tüm sindirim hastalıklarına fayda sağlar. Uzmanlar özellikle Ramazan boyu her gün bir bardak ayran tüketerek uzun süreli tok kalmayı sağladığını vurguluyor.

Besin değeri en yüksek olan yoğurt süt ve süt mayasından elde edilir. İçeriğinde canlı laktik asit bakterileri sayesinde fermente yapıya sahip olan yoğurt insan sağlığına birçok fayda sağlıyor. 6000 yıldır üretilen yoğurttan elde edilen ayran ise yoğurdun sağladığı faydaların aynısını sağlar. Artı bir yönü ise vücudun sıvı oranını yükseltir. Sindirim için oldukça fayda sağlayan ayran tuvalet ihtiyacına en iyi gelen besindir. Anadolu topraklarında ilk kez üretilen ve tüm dünyaya yayılan yoğurttan yapılan meze ise yemeklerin yağ ve tuz oranlarını dengeleyerek vücutta hasar oluşumunu önler. Osmanlı zamanında kullanılan en sağlıklı besin yoğurt sadece vücut sağlığına değil cilt sağlığına da oldukça katkı sağlar. İçeriğinde sodyum, protein, potasyum, folate, tiamin, A, B, C, E, K ve B12 vitaminleri bulunmaktadır.

AYRAN TOK TUTUYOR!

Gıda mühendisi Derya Kaya Bulut Ramazan'da sahur vaktinde yoğurt ve ayran tüketilmesinin Ramazan'ın daha sağlıklı geçeceğini vurguluyor. Aynı zamanda Kaya Bulut, "Sahurda ve iftarda çok yağlı ve ağır yiyecekler tüketmek sindirimi zorlaştıracağı için mide bulantısına ve ağrılarına neden olabilir. Tuz içeriği yüksek besinler gün içerisinde susamaya neden olacaktır. Sahurda şeker ve şekerli besinlerin aşırı tüketimi ise kan şekerinin hızlı düşmesine neden olarak daha çabuk açlık hissedilmesine yol açabilir. Ayran, yapısı gereği kişiyi tok tutma özelliğine sahip. Bir yandan bunu yaparken bir yandan da vitamin, mineral, protein ve diğer besin öğelerinin vücuda dengeli bir şekilde alınmasını sağlıyor. Ayran, süte göre çok daha düşük laktoz miktarı içerdiği için hassas insanlarda şişkinlik sorununa da yol açmıyor" sözleri ile ayranın tokluk hissi verdiğini ve şişliği engellediğini belirtti.

AYRANIN FAYDALARI NELERDİR?

Ayranın faydaları
Ayranın faydaları
Ayranın faydaları
Ayranın faydaları

- Mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan basınç ve ısı oranını ayarlamada yardımcı olur. Böylece vücudu hastalıklara karşı hazırlar. Özellikle yemek sonrasında tüketildiğinde vücuttaki ter bezlerinin aşırı salgılanmasını önler.

- Çoğu kişi yemeklerden sonra hazımsızlık, şişlik ve gaz problemi yaşar. Bu durumlarla karşılaşmamak için yemek sonrası bir bardak tüketilmesinde fayda var. Yemeklerdeki yağların enden olduğu rahatsızlığı azaltarak sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra biriken bakterileri de idrar yolu ile atar. Bağırsa florasını dengelemede en faydalı besin ayrandır. Böylece gaza neden olan toksinlerin birikmesini önler.

- Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde ilk sırada yer alır. Güçlü besin değerleri sayesinde vücudun uzun sür enerji ve tok kalmasını sağlar. Bu sayede sadece kilo vermeye değil aynı zamanda gün içerisinde yaşanan stres ve yorgunluğa da iyi gelir. Özellikle kapalı alanlarda çalışanların her gün bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

- Yoğurt ile elde edilen ayran cildin elastik yapısı içinde oldukça faydalıdır. Cildin deforme olmuş alanlarını düzenlemede etkili olan ayran, tonik olarak kullanılabilir.

- Spor yapan kişilerin düzenli tüketmesi gereken besinlerin başında gelen ayran, kemik ve kas gelişimine katkı sağlar. Uzmanlar özellikle ergen ve hamilelerin tüketmesini önerdiği ayran içerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini destekler.

- Vücuttaki kolesterol artıkça damarların tıkanmasına neden olur. Bu da kalp hastalıklarının artmasına zemin hazırlar. Bu durumu dengelemenin en sağlıklı yolu ayrandır. Ayrıca ayran tansiyonu da dengeleyerek ani felç riskini azaltır.

- Sinir hücrelerini yatıştırarak sinirlilik gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Beyin sağlığını güçlendirir. Melatonin hormonunun salgılayarak akşamları kişinin rahat uyku çekmesini sağlar. Unutkanlık riskini azaltır.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Ayranın faydası çokmuş,birde ben sevebilsem;)faydalı olanı tüketmek lazım tabiki.resimdeki ayrandan nefis duruyor...güzel konu teşekkürler...

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
Aslında yoğurt çok faydalı biliyoruz ama alışkanlık haline getiremiyoruz. kola içtiğimiz kadar ayran içsek hatta yarısını bile içsek yeter.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Ev yoğurdu tercihimdir,hazır yoğurdun hiç faydası yok,keşke yoğurt diye katkılı şeyleri tuketmeseler,kola nedir iyyyyyy
Hayatta içmem,ama öyle çok tüketiliyor ki ülkemizde akıllara zarar...hastalıklar turuyor bu yüzden...aslında icebilsek insan bedenine en yararlı peynir altı suyu😉Avrupa'da sipariş üzere alıp içiyorlarmis...bizde dokuyoruz😁

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Ben sütü pişiriyorum,sirke ile çürütüp peynir yapıyorum,5 kilo sütten 1 kilo peynir çıkıyor,ve süzüp peyniri alınca çıkan su çok fazla oluyor,aslında içmek gerek,biraz peynire su ayırıyorum salamura olması için kalanı dokuyorum,çok yazık oluyor ama midem fena içmiyorum..size peynir bilgiside verdim😀

Üst Alt