Bana Derdini Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim..

Gûl-i Misbah

Aktif Üyemiz
Meselerimiz birer matematik problemi gibi olsaydı, önemli değildi. Hiçbir meselemiz şuraya buraya yazılıp, bırakılamıyor. Göğsümüzde büyüyor, beynimizi meşgul ediyor, hayalimizin sırtına binerek tehlikeli ufuklara gidiyor.İnsan kendini idare edemezse cemiyetten gelen dertler, insanı sarsıp, eğlence diyarına atıyor. Gayri meşru eğlenceler insanı hissiz, duygusuz, anlayışsız ve düşüncesiz hale getiriyor. Cemiyetten gelen dertlere karşı kendimizi korusak, bu sefer de dertsiz kalamayız, dert icat ederiz. Dert, insanın ayrılmaz arkadaşı.
İnsan acizdir. Çünkü kainat çok büyük, insan çok küçüktür. Hastalıklar, felaketler ve olumsuz hallerin bütünü düşünülürse, insan yaşadığı sürece çok zor durumlara düşebilir. Ne kadar kuvvetli, zengin ve yüksek makamlarda oturan insanlar vardı ki, kimisi bir gün bir mikroba mağlup oldu, kimisi bir kaza sonucu sakatlandı!..
Yaşadığımız hayatta para büyük önem kazandı. Serveti çok olanın derdi de çok olur. Parasızlığın ne büyük felaketlere sebep olduğu da ortada… Hatta materyalistler parayı putlaştırdı. Mevlânâ “İnsan, para okyanusunda yüzen bir gemi gibidir. Parayı içine alan batar.” demiş. Demek ki malı çok olanın derdi de çok olur.
İnsanlar kabukta kaldı, öze inmedi. Her türlü hoparlörden “kadın kadın!” diye feryatlar yükseliyor. Hayat bu mu?
Yıllarca uzlete çekilen Gazali’yi, Emir Sultan’ı düşünün. İki sene hücre hapsinde tek başına kalan Said Nursi… Yatak yok, yemek yok, ışık yok… Demek ki dertler iki türlüdür. Bir ulvî dertler bir de süflî dertler.
Peyami Safa diyor ki: “On dokuz senelik yazı hayatımda bu cemiyet bana bir hafta istirahat hakkı vermemiştir.” Cemil Meriç diyor ki: “Yıllarca aç kaldım. Bu şehrin kaldırımlarında bir başka aç Cemil Meriç hiçbir zaman olmamıştır diye düşünürdüm.” Necip Fazıl diyor ki:
“Aylarca gezindim yıkık ve şaşkın
Benliğim bir kazan ve aklım kepçe
Deliler köyünden bir menzil aştım
Her fikir içimde bir çift kelepçe”.

Hayat, insana göre değer alıyor. Medeniyet, insanları çok şeye muhtaç etti. Herkes alamadığı şeyin fakiri oldu. Kendinden yukarıya bakanlar, sayısız ihtiyaçları temin edebilmek için çırpınıyor. Bu şekilde, süflî dertlerin sayısı artıyor.
Süflî dertlerden kurtulmanın yolu şahsi isteklerimizi sıfıra doğru indirirken, Allah’ın emirlerine tabi olmada, azami noktaya tırmanmaktır.

hekimoğlu ismail

Üst Alt