Baş örtüsü.....

el_faris_6264

Yeni Üyemiz
ncelikle unu belirtmek isterim ki baz slam dmanlarnn iftiralarnn aksine bu din kadn hor grdnden deil; tam aksine onu herkesin istedii ekilde gremeyecei nadide bir mcevher gibi kabul ettiinden onu kem gzlerden korumak istediinden yani ona deer verdiinden dolay rtnme emrini getirmitir. u bilinmelidir ki slam`dan baka hibir sistem hangi inantan olursa olsun sonuta btn insanlarn ulamak istedii en deerli yer olan Cennet`i "anneler`in ayann altnda" kabul edecek kadar; "Sizin en iyiniz kadnlarna kar en iyi olannzdr." diyecek kadar ve doum srasnda len kadn "ehid" kabul edecek kadar kadnlara deer vermemitir.

Barts ve rtnme emri farz olduu "mslmanlar" tarafndan kesin olarak bilinen bir emirdir; bu konuda hi bir phemiz yoktur ve mslmanlar bu emri severek yerine getirirler. nk onlar Allah`n ve Rasulunn emirlerine sk skya baldrlar ve "iddeti her tarafa yaylacak olan byk bir gnn azabndan" korkarlar.

Son senelerdeki barts tartmalar baz bilgisiz veya kt niyetli kiilerin yanl veya kastl yorumlar halkmzdan baz kesimleri yanltma ve sanki slam`da rtnme emri yokmu gibi bir hava estirme amac gtmektedir. Birtakm yeni yetme lahiyat veya din adam grntsndeki ahslar dnyada tek akll kendileri kalm gibi Allah`n ve Peygamberi`nin bu kesin emrini ilgili ayet ve hadisleri kendi hevesleri dorultusunda yorumlayarak yozlatrmaya almaktadrlar.
Bu kiilere sormak gerekir; rtnme emrini (h) Peygamberimiz`den balayarak asrlar boyunca btn Sahabe herbiri yzlerce eser vermi btn slam alimleri ve sonra btn Mslmanlar yanl anlad da; -drt kitap yazmayla profesr olan bu yeni yetmeler mi doru anlyor(?) Tabii ki hayr...
rtnme emrinin amalar arasnda siz deerli hanm kardelerimizi kem gzlerden hain baklardan korumak ve yabanc erkeklerin dikkatinin zerlerinize ekilmemesini salamak olmasna ramen baz kardelerimiz bu emri yerine getirmeye alrken yaptklar hatalarla bu amalarn tersinin gereklemesine sebep oluyor ve maalesef rtnyoruz sandklar halde rtnmyorlar.

imdi burada ncelikle konumuzla ilgili olan ve eer mslmansak bizleri balamas gereken hanmlarn giyinmesi ile ilgili bir ayeti kerime Peygamberimizin szleri olan hadislerden birkan ve O`nun ocanda yetimi deerli hanm Hz. Aie`nin iki szn sizlere hatrlatmak istiyorum:

Ÿ–œ€: www.RasuleHasret.com http://www.rasulehasret.com/showthread.php?p=23579

1- Ayet kerime mali: "M`min kadnlara da syle: Gzlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Grnen ksmlar hari zinetlerini amasnlar. Bartlerini yakalarnn zerine balasnlar....Gizlemekte olduklar zinetleri anlalsn diye ayaklarn yere vurmasnlar..." (Nr Suresi Ayet 31.)

2- Hadisi erif : Hz. Aie`r.anhadan rivayet edildiine gre bir gn kzkardei Esma ince bir elbise ile Rasulullah`n huzuruna girmiti. Hz Peygamber bunun zerine hemen ondan yzn evirdi ve yle buyurdu: "Ey Esma! phesiz kadnlar erginlik ana ulanca onun u ve u yerlerinden bakasnn grnmesi uygun deildir." Hz Peygamber bunu sylerken yzn ve ellerini iaret etti. (Ebu Davud Libas 31.)

3- Hadisi erif: "mmetimin son dnemlerinde giyimli fakat plak bir takm kadnlar olacak bunlarn balarnn st deve hrgc gibi bulunacaktr. Onlar cennete giremez cennetin kokusunu bile alamazlar." (Ebu Davud Libas 125 Cennet 52.)
4- Hadisi erif: Birgn Peygamberimiz bir arkadana Msr`da dokunmu bir keten kuma vermi yarsndan kendine gmlek diktirmesini dier yarsndan ise hanmnn giysi yapmasn istemitir. Ancak daha sonra yle buyurmutur: "Hanmna git syle altna bir gmlek diksin. nk vcut eklinin ortaya kmasndan korkarm." (El Kurtub El Cami` XIV 156.)

5- Peygamberimizin Hanm Hz. Aie`r.anhanin Szleri: Temim Oullar kabilesinden bir takm kadnlar Hz Aie`yi ziyarete gelmilerdi. stlerinde ince giysiler vard. Hz Aie onlara yle dedi: "Eer sizler m`minler iseniz bunlar inanm hanmlarn giysileri deildir. Eer m`min deilseniz o zaman durum deiir."Buhr Libas 57)

Yine birgn onun huzuruna ince bartl bir gelin getirilmiti. Bunun zerine O yle dedi: "Nr Suresine inanan bir kadn bunu rtnmez." (El Kurtub El Cami` XIV 157.)

6- Hadisi erif: "Bir kadn koku srnerek dar kar ve koku ulasn diye bir topluluun yanna giderse zinaya bir adm atm olur." (Tirmizi Edeb 35; Nes Zne 35)

7- Hadisi er,if : "Kadnlardan erkeklere benzeyenlerle; erkeklerden kadnlara benzeyenler bizden deildir.(lanet olsun)" (Buhr Libas 61)

B- BARTS YANLILARI:
1- ini gsteren ince trde ba rts:
Yine arkadan k vurunca ve hatta bazen vurmadan bile iini gsteren bartler taklyor. Bu durum da yukarda 5. maddede Hz. Aie`nin syledii gibi dinin bu emrine ak bir muhalefet oluyor. Ltfen sokakta takacanz bartnz seerken ve takarken iini gstermeyecek kalnlk ve kalitede olmasna dikkat edin.

- Boynu rtmeyen ba rts:
Bu yanl uygulamaya da olduka ok rastlanyor. Yalnzca ene altnda veya ensede bir dm atlnca boyun ak kalyor ve yukardaki 1. ayette geen "Bartlerini yakalarnn zerine balasnlar" emri gereklemiyor. Ltfen bartnzn ucunu boynunuzu da kapatacak ekilde yakanzn zerine sarktn.

3- Sa tam rtmeyen satan arkaya kayan ve san nn dar karan ba rts:
Bu yanla bir st 2. maddedeki gibi ban balayan kardelerimiz dyor ve rtnme emri tam olarak gereklemiyor. Ltfen bartnz gzel ve salam balayarak veya altna tlbent takarak kaymamasn ve sanzn hibir tarafnn grnmemesini salaynz.

4. Pardes veya elbisenin iinde braklmak ve boyun veya ense zerinde dmlenmek suretiyle sktrlan bylece ban veya san eklini ortaya karan barts:
Yukarda saydklarm kadar tehlikeli olmasa da bu uygulama zellikle gen hanm kardelerimiz arasnda olduka yaygn. Hele baz kardelerimiz bartlerini byle balamakla birlikte bir de salarn topuz yapyor veya yukarya doru topluyorlar. Bu durumda balar 3. hadiste geen tabirle "deve hrgc"ne benziyor. Takdir edersiniz ki bu da ok dikkat ekici oluyor ve rtnmenin amacn bir lde tehlikeye dryor. Bu kardeinizi dinlerseniz ltfen byle yapmayn ve ayette getii gibi bartnz yakanzn zerine koyarak sarktn derim.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun ibrahimgül,,,emeğine yüreğine sağlık
önemli bir konuyu paylaştınız....Teşekkür ederiz....

el_faris_6264

Yeni Üyemiz
Hayata dair

Hayatı Anlamaya

Bakara 155

Muhakkak sizi biraz korku, biraz açlık ve mallardan, canlardan, ürünlerden biraz eksiltmekle deneriz, sabredenlere müjdele.

Bakara 214

Sizden önce gelenlerin durumu sizin başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi zannettiniz? Peygamber ve onunla beraber müminler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı; iyi bilin ki Allah'ın yardımı şüphesiz yakındır.

Al-i İmran 286

İnandıktan, peygamberin hak olduğuna şahadet ettikten, kendilerine belgeler geldikten sonra inkar eden bir milleti Allah nasıl doğru yola eriştirir? Allah zalimleri doğru yola eriştirmez.

Al-i İmran 92

Sevdiğiniz şeylerden sarf etmedikçe iyiliğe erişemezsiniz. Her ne sarf ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.

Al-i İmran 102

Ey inananlar! Allah'tan, sakınılması gerektiği gibi sakının, sizler ancak Müslüman olarak can verin.

Al-i İmran 160

Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur; eğer sizi yardımsız bırakıverirse, O'ndan başka size yardım edecek kimdir? İnananlar yalnız Allah'a güvensinler.

Al-i İmran 186

And olsun ki mallarınız ve canlarınızla sınanacaksınız; hiç şüphesiz, sizden önce Kitap verilenlerden ve Allah'a eş koşanlardan çok üzücü sözler işiteceksiniz. Sabreder ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız bilin ki, bu üzerinde sebat edilecek işlerdendir.

Nisa 45

Allah, düşmanlarınızı çok iyi bilir. Allah size dost olarak da yeter, yardımcı olarak da yeter.

Nisa 48

Allah kendisine ortak koşmayı elbette bağışlamaz, bundan başkasını dilediğinde bağışlar. Allah'a ortak koşan kimse, şüphesiz büyük bir günahla iftira etmiş olur.

Nisa 144

Ey inananlar! Müminleri bırakıp kafirleri dost edinmeyin. Allah'ın aleyhinize apaçık bir ferman vermesini mi istersiniz?

Maide 87

Ey inananlar! Allah'ın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın, doğrusu Allah aşırı gidenleri sevmez.

Maide 104

Onlara, "Gelin Allah'ın indirdiği Kitab'a ve peygambere uyun" dendiğinde, "Atalarımızı üzerinde bulduğumuz yol bize yeter" derler; ya ataları bir şey bilmeyen ve doğru yolda olmayan kimseler idiyseler?

En'am 39

Ayetlerimizi yalanlayanlar karanlıklarda kalmış sağır ve dilsizlerdir. Allah kimi dilerse onu saptırır ve kimi dilerse onu doğru yola koyar.

En'am 50

De ki:"Size Allah'ın hazineleri elimdedir, demiyorum; gaybı da bilmiyorum; size, ben meleğim demiyorum, ben ancak bana vahy olunana uyuyorum." De ki: "Görenle görmeyen bir midir? Düşünmüyor musunuz?"

Enam 116

Yeryüzündekilerin çoğunluğuna itaat edersen seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar, sadece tahminde bulunurlar.

Enam 158

Onlar kendilerine meleklerin gelmesini mi, yoksa Rabbinin gelmesini mi, yahut Rablerinden bir takım mucizelerin gelmesini mi bekliyorlar? Rabbinin bir takım mucizelerinin geldiği gün, bir kimse daha önce inanmamışsa veya imanıyla bir iyilik kazanmamışsa, imanı ona fayda vermez. Onlara: "Bekleyin, doğrusu biz de bekliyoruz" de.
De ki: "Namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi Allah içindir."

Üst Alt