Brastik Başka Köylere Benzemez

Asil Şair

Aktif Üyemiz
BRASTİK BAŞKA KÖYLERE BENZEMEZ

Doyamadım ekmeğine aşına
Kurban olam toprağına taşına
Ne kadar övünsem gitmez boşuna
Brastik başka köylere benzemez
XXX
Özündedir Gülabi'nin asaleti
Ruhundadır Aziz'in cesareti
Kanındadır Munzur'un nezaketi
XXX
Ezeldendir tandır ekmeği
Örnektir tulum peyniri
Doyumsuzdur çay ile yemesi
XXX
Yazın ayranlı çorbası
Kışın nefistir ketesi
Çok keyiflidir çay ile sohbeti
XXX
Komşu köyler ile her zaman barış
Toprağını ele vermez bir karış
Var olmak için yapıyor yarış

İbrahim SEVİNDİK[/CENTER]

Moderatör tarafında düzenlendi:

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Ve aleykum selam, eyvallah asıl şair,
Evet benim memleketim olduğu için, çok gurur verici, çok güzeldir Erzincan nın köyleri, mis kokar heryanı... Cannn erzincan😀

Ugur

Özel Üye
Esimli, Erzincan ilinin Kemah ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı Brastik olup Ermenice'de "Derecik" anlamına gelmektedir. Köy daha önce Brastik adında, köyün yaklaşık 1.5 km yukarıdaki yerde bulunmaktayken 1965 ve 1974 yıllarında meydana gelen iki heyelan neticesinde devlet tarafından köy, şimdiki yerine 53 hane yeni ev yapılarak taşımış. Daha önceki yerleşim yeri çok esintili olduğu için kurulan yeni köye de "Esimli" adı konulmuştur

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Esimli, Erzincan ilinin Kemah ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski adı Brastik olup Ermenice'de "Derecik" anlamına gelmektedir. Köy daha önce Brastik adında, köyün yaklaşık 1.5 km yukarıdaki yerde bulunmaktayken 1965 ve 1974 yıllarında meydana gelen iki heyelan neticesinde devlet tarafından köy, şimdiki yerine 53 hane yeni ev yapılarak taşımış. Daha önceki yerleşim yeri çok esintili olduğu için kurulan yeni köye de "Esimli" adı konulmuştur
Açıklama güzel olmuş 👍😀evet Erzincan çok deprem geçirmiş. Bir çok köy farklı yerlere kurulmuş, çok kayıp vermiş o zamanlarda, şu an isimler yeni isimler, fakat bizler eski isimleride kullanıyoruz. Biz derken büyüklerimiz😀

Üst Alt