Büşra'nın Başörtüsü Dramı!

ceylannur

Yeni Üyemiz
HSH- Daha önce basında yer alan ilköğretim öğrencisi 12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtünden dolayı uğradığı haksız muameleye 8. sınıf öğrencisi Büşra Ayata’nın da maruz kaldığı ortaya çıktı.
2010-02-18 17:51:00

İslami düşünceye sahib olan ailenin ortak kararıyla okula başörtüsüyle giden Buşra, okul yönetimi ve öğretmeleri tarafından iğrenç tekliflerle caydırılmayınca, okul disiplinine sevk edeldi. Bir hafta kınama cezası alan Buşra, mücadelesinden asla geri adım atmıyacağını söyledi.

Kendisine önerilen bütün aldatıcı ve oyalayıcı taktikleri red ederek, okula devam etmede ısrarlı olan Buşra, bu yolda her şeye hazırlıklı olduğunu, sonuna kadar haklarını savunacağını söyledi.

Ara dönem tatilinden sonra okula başörtüyle devam etme kararı alan Buşra Ayata’nın, okul yönetimi tarafından disipline sevk edilerek hem kendisinin, hem de babasının ifadesinin alındığı öğrenildi. Buşra savunmasında ‘ Başını kendi iradesiyle örttüğünü, bundan dolayı her cezaya razı ve hazırlıklı olduğunu, Kur’an’da tesettür ayetleriyle bu kararı aldığını, başını açması yönünde tüm telkinleri reddettigini, her ne olursa olsun örtünmeye devam edecegini ve her şeye hazırlıklı oldugunu” söylediği öğrenildi.

Aynı şekilde babası da ‘Biz müslüman bir aileyiz. Rabbimin emirleri doğrultusunda Buşra örtünmekte. Ben de onu sonuna kadar savunacağım. Ben kızıma başını aç dersem küfre gireceğim bilincindeyim” ifade verdiği öğrenildi.

Ece Nur ile aynı dramı yaşayan Buşra farklı yöntem ve uygulamalarla karşı karşıya kalmasına rağmen aldığı başörtüsü kararından asla taviz vermeyerek Ece Nur’ların tek olmadığını ortaya koyacağa benziyor. Daha sinsi ve aldatıcı olan bu taktikler insanın iman damarına dokunacak türden. Okula gelmene gerek yok, dönem sonunda sana diplomanı verelim, ayrıca derslerinden geri kalmaman içinde özel bir dersaneye göndeririz şeklindeki teklifi red eden Buşra’yı okul disiplin kuruluna sevk etmiş. Bir hafta kınama cezası alan Buşra’nın mücadelesi bütün kararlılıkla devam ediyor.

HÜRSEDA HABER

Üst Alt