Çanakkale'de Osmanlı kızları saçlarını gemilere taksit yaptı!

MURATS44

Özel Üye
Osmanlı kızları saçlarını gemilere taksit yaptı!

Yorgunluk ve yokluk içinde geçen Çanakkale Savaşı'nda yapılan fedakarlıklar hüzünle tarihteki yerini alıyor...

osmanli_kizlari_saclarini_gemilere_taksit_yapti_1426665318_7203.jpg


Tarihin en kanlı çarpışmalarından olan ve 250 bin şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşı'nın arka planında yaşananlar da oldukça etkileyici! 100 yıl önce Türk milletinin içeriden ve dışarıdan gelen her türlü fitneye karşı gösterdiği feraseti, dayanışmayı, birlik ve beraberliği, her türlü olumsuzluğa rağmen gösterdiği o eşsiz mücadelede yaşanlar hüzünle tarihin arşivinde yerini alıyor.
Çanakkale Savaşları esnasında 'denize düşen yılana sarılır' misali İngiltere'den iki savaş gemisi sipariş edilir. Ancak İngiltere son taksit te ödenmesine rağmen gemileri vermez. Tabii o gemilerin parası için ise çok ayrı bir mücadele verir Osmanlı halkı...
1994 yılında 110 yaşındayken hayata gözlerini yuman dünyanın en yaşlı son Çanakkale gazisi Hüseyin Kaçmaz'ın birebir anlattığı çarpıcı ayrıntıyı oğlu Turgut Kaçmaz'ın Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı Kılavuzu ve Araştırmacı-Yazar Ali Öztaş ile paylaşımlarından dinliyoruz.

RFPb0_1426663244_8599.jpg

Sultan Osman Gemisi

GENÇ KIZLAR SAÇLARINI SATTI

İngilizlere 11 milyon altın karşılığında Sultan Osman ve Sultan Reşad adında iki savaş gemisi sipariş ederiz. Tabi Osmanlı ekonomik olarak sıkıntıda olduğu için bu para taksit taksit halk arasında yapılan himmet ile toplanır. Gemiler için varın yoğun satıldığı anlarda insanı derinden etkileyen gelişmeler de yaşanır. Genç Osmanlı kadınları taksit parasına destek için İstanbul'da bulunan Ermeni, Rum ve Avrupa'dan gelen Batılılara çeyizliklerini satar. Hatta o da yetmez kimi kızlar saçlarını keser kimisi saçlarını kazıtır ve yine bu kişilere saçlarını satar. Çünkü o dönem Avrupa'da peruk malzemesi için gerçek saça talep fazladır ve maddi değeri yüksektir. Ayrıca bayram gibi vesilelerle öğrencilerin ellerine kumbaralar verilir ve bu kumbaralarla paralar da toplanır.

1LmCM_1426663293_8224.jpg

Reşadiye Gemisi

İNGİLTERE ASKERLERİMİZİ GÖZALTINA ALIR

Son taksitin de ödenmesiyle hazır olan gemileri almak için Rauf Orbay ve komutası İngiltere'ye ulaşır. Ancak İngiltere gemileri satmaktan vazgeçtiğini söyler. Üstelik bir skandal daha yaşanır ve gemileri çalıp kaçabilirler düşüncesi ile Osmanlı temsilcileri gözaltına alınır. Daha sonra devlet girişimleriyle serbest kalırlar ama elleri boş dönerler.

NOT
"SİZ İNGİLİZLER YİNE YAPACAĞINIZI YAPTINIZ!"


1884 yılında doğan dünyanın en yaşlı son Çanakkale gazisi Hüseyin Kaçmaz 107 yaşında 1991'de İngiltere'de yapılan Anzak törenlerine davet edilir. Kaçmaz, orada yaptığı konuşmada, içinde yara olarak kalan iki gemi vakasını açar ve şu tarihi sözleri söyler: "Siz İngilizler öyle bir milletsiz ki, yine yapacağınızı yaptınız! Analarımızın, bacılarımızın altınlarıyla, gözyaşı, göz nuru dökerek yaptıklarıyla, genç kızlarımızın çeyizliklerini ve saçlarını satarak bedelini ödediği iki gemimizi bize teslim etmediniz. Şayet bizim gemilerimizi verseydiniz bize ait olan Yunan Adalarını geri alırdık. Siz yine yapacağınızı yaptınız ama ilahi adaletten kaçamadınız."

P2D0E_1426663333_9743.jpg


Dünyanın en yaşlı Çanakkale Savaşı Gazisi Hüseyin Kaçmaz, Anzak Gazi ile birlikte İngiltere'de...

GEMİLERİN HAZİN SONU

Bu gemiler 1914'te paraları ödendiği halde teslim edilmedi, paraları ise iade edilmedi. Sultan Osman gemisi derhal İngilizleştirildi ve ismi “Agincourt” olarak değiştirildi. Reşadiye ise Erin ismini aldı. Fakat bize yar olmayan gemiler İngilizlere de yar olmadı. Gemiler hazin bir sonla hiçbir işe yaramadan parçalandı ve hurdaya gitti!

37DRH_1426663401_1373.jpg

Gazinin İngiltere'de başka bir fotoğrafı...
 
Üst Alt