Çatalhöyük Tabletindeki Yazı Türkçedir

TÜRKOĞLU

Aktif Üyemiz
Çatalhöyük  Tableti
Çatalhöyük Tableti
Şu halde ATATÜRK, Anadolu’yu en aşağı 7000 yıllık Türk beşiği olarak gördüğüne göre Çatalhüyük tabletindeki yazıtın bir Ön Türk uygarlığına ait olması ihtimali epey yüksek görünmekteydi ve bu nedenle ilk olarak Ön-Türkçe uzmanı olan Kâzım MİRŞAN’dan yardım istedikten sonra 29 Ağustos 2006/13:30-17:30’da Ön-Türk Uygarlığı Araştırmaları Merkezi’nde dernek başkanı S. Kemal ERMETİN Bey ve o sırada orada bulunan araştırmacı Rahmi YILMAZ Bey ile görüştüm. Bu görüşme sırasında, inanırmısınız daha ben 2. kaynakçadaki makaleyle birlikte 1. kaynakçadaki çalışmamı gösterir göstermez her ikisi de Çatalhüyük tabletindeki yazıtın Kök-Türkçe olduğunu söylediler. Ayrıca bu yazıt hakkında gönderdiğim mektubu yanıtlayan Kâzım MİRŞAN, ilk bulgularını şu şekilde açıklamıştı:1) Çatalhüyük tabletindeki “Γ-1”, “F-2” ve “E-3” eşleşmelerinin doğru olma ihtimali büyüktür. Bu hususu kitaplarımda (ALTI YARIOQ TIGİN, Konferans ve Alfabetik Yazı başlangıcı v.s.) verilen bilgileri gözönünde bulundurarak değerlendirmelisiniz.

3) “Kutsal 4’lü” dediğiniz “X” tamgası Türkçe’de “4” demektir ve ayrıca, öbür dünyaya işaret eder (çünkü orda ancak 4 unsur bulunmaktadır).
4) “Gamalı Haç” tamgası (sembolü) yazıtlarda “Lider, Uçmak ve Askeri (OQ-UÇ)” manalarında kullanılmaktadır.

Saygılarım ile, Kâzım MİRŞAN, Türkbükü, 8.9.2006.

Şu halde, ilk bulgularımıza göre Çatalhöyük tableti hakkında şu sonuçları verebiliriz:

1) Çatalhöyük tabletindeki yazıt, bir Eski Türkçe (Kök Türkçe)’dir.

2) Çatalhöyük tableti, Kök Türkçe ile yazılmış bilinen (geçmişi en az 3000 yıl olan) en eski matematiksel tablet olarak ortaya çıkmıştır.

3) Keşke Çatalhöyük tableti ATATÜRK yaşarken bulunsaydı! Çünkü, ATATÜRK, hayatı boyunca “Türk Tarihi” ve “Türk Dili” üzerinde araştırma yaparak hem kendi atalarının hem de tüm insanlığın izlerini sürmüştü.
Derya Pamuktulum

Üst Alt