Cen.net cafe'den ilginç bir hikaye.

sırat-ı müstakim

Aktif Üyemiz
Cen.net cafe'den ilginç bir hikaye.

644.jpg

Imam Abdullah hoca , resmi islerini yaptirmak için bir kuruma gider. Kendisinden TC kimlik numarasi istenince, en yakin internet-cafenin yolunu tutmak zorunda kalir.

Imam Abdullah hoca , resmi islerini yaptirmak için bir kuruma gider.
Kendisinden TC kimlik numarasi istenince, en yakin internet-cafenin yolunu tutmak zorunda kalir.
Cafenin kapisindan girerken levhada yazili isim 'fesuphân
icon_alllah.gif
' lar, estagfurullah'lar çektirir hoca efendiye, hem de pes pese:
CEN.NET CAFE
Cafeyi isleten delikanliya:
- Evlâdim T.C. kimlik numarasi istediler benden, yardimci olabilir misin?
- Tabi amcacim, siz suraya oturun, su isimi hemen bitirip sizinle ilgilenirim.
Abdullah hoca baslar beklemeye.
Böylelikle bulundugu mekâni inceleme firsati da geçer eline.
'Demek ki gençlerin girip bir türlü çikmak bilmedikleri, internet-cafe denilen yer burasidir.'diye geçirir içinden.
Gözüne takilan her detaydan rahatsiz olarak, huzursuz bakislarla etrafini süzer durur.
Evin bodrumunda kurdugu fare tuzaklari gelir aklina. Küçücük bir peynire tutsak olan fareler nasil kapandan çikamiyorlarsa, ayri ayri telden oyunlara yakalanan gençlerin de buradan çikamadiklarini düsünür.
Bir 'fesuphan
icon_alllah.gif
' Bir 'fesuphân
icon_alllah.gif
' daha çeker ve:
-'Ahir zaman fitneleri iste canim', der kendi kendine
Hoca efendinin huzursuz oldugunu fark eden delikanli hemen bir çay söyleyince, kendisine ikram edilmesinden memnun olur. En azindan bu da bir hürmet ifadesidir. 'Aferin' derken içinden, hayiflanir, istemeden:
- 'Yazik oluyor bu gençlere, hayatlarini heder ediyorlar.'
Bosa hayiflanmanin, ah vah demenin, bir faydasi olmayacagini bildigi için, delikanliyla hasbihal etmeye karar verir:

- Delikanli sana bir s ey soracagim ama bilmem ne düsünürsün?
- Buyurun amca, ne soracaktiniz?
- Sen Allah'i bilir misin?
Birbirine girmis, hiçbir sekle benzetemedigi jöleli saçlari, her baktiginda bir 'fesuphan
icon_alllah.gif
' daha çektigi sakal sekliyle bu delikanlidan aldigi cevap, hoca efendiyi pek sasirtir.
Cafeyi isleten delikanli gülümseyen gözlerle bakarak:
- Kul, kendisini yoktan var edip hayat bahseden, düsünecek akil, görecek göz veren Rabbini nasil bilmez amca?
Hayretle sormaktan alamaz kendisini hoca:
- Biliyor musun? Peki neyle biliyorsun Allah'i, bana bir anlatir misin?
Delikanli eliyle cafedeki bilgisayarlari göstererek cevap verir:
- Bu bilgisayar ile biliyorum amca.
- Bunlarla mi? Pek anlayamadim.
- Bu bilgisayarlarin varligi benim nazarimda Allah'in varliginin en açik delillerinden biridir. Bilgisayar kullananlar gayet iyi bilirler amca, böyle bir makine, ancak bir mühendis ve üstün bir teknoloji ile var olabilir.
Ateistin en önde gidenine sorsan, bu zimbirtinin tesadüf eseri olusmayacagini, mutlaka birisi tarafindan yapilmis oldugunu söyler sana. Meselâ Darwin kalkip dirilse, su laptopu göstersen, desen ki:
'Bu alet, su hesap makinesinin tesadüfler zinciriyle evrimlesmis hâlidir.'
Darwin bile 'çüs lan deve' der.
Abdullah Hoca delikanlinin anlattiklarindan hoslanmistir. Keyiflenir:
- Bilgisayarin kendiliginden yapildigini kabul etmeyen adam, onu yapan insanin yaratilmis olduguna gelince kiviriveriyor degil mi evlâdim?
- Bak amca, burada 20 tane bilgisayar var, bunlar bir sistemle birbirine bagli, hepsi bir program tarafindan idare ediliyor. Bu sistemi ben kurdum, burayi ben çekip çeviriyorum. Buradaki düzen benden sorulur;
Yani bir anlamda da farz-i mahal buranin tanrisi benim.
Bazen oy un oynayip, internet'i kullanip para ödemeden sivismaya kalkanlar oluyor. Hemen yakaliyorum onlari. 'Gel bakalim! Nereye gidiyorsunuz böyle? Buranin nimetlerinden faydalanip basibos birakilacaginizi mi zannettiniz? 'Paramiz yok abi! ' derlerse; 'Yok öyle yagma!' deyip cezalandiriyorum. Internet-cafeyi temizletiyorum: paspas yapiyorlar, camlari silip tuvaleti temizlettiriyorum.
Bir saat oyunun, internet'in bedeli olur, bunun hesabi sorulur da, sayisiz nimetlerle dolu koca bir ömrün hesabini sormazlar mi insana?
Bir cafenin bile islerini düzenleyen, tertip eden biri varken, koca kâinati kusursuz isleyen bu sisteminin bir kurucusu olmaz mi?
Olmaz diyenin ahmakligini bütün noterler tasdik etmez mi?
- V
icon_alllah.gif
i evlâdim pek takdir ettim seni. Peki Allah'i nasil bilirsin, neye benzetirsin?
- Ben Allah'i hiçbir seye benzetmeden bilirim amca.
- Bunun böyle olacagini nasil bildin evlâdim? Delikanli eliyle bilgisayarlari isaret etti:
- Yine bunlar sag olsun. Bu bilgisayarlari yapan mühendisler baska, bilgisayarlar baskadir. Birbirlerine benzemezler. Programi yazan insan baskadir, ortaya konulan program ise bambaska. Bilgisayarda yüklenmis bilgiler vardir, fakat benim bilmem yine baskadir. Kamerasi vardir, ses düzeni vardir, ama benim gözlerim ve duyup konusmam farklidir.
Abdullah amca çocugun feraset ve anlayisini çok begenmisti. Sordugu sorulara aldigi cevaplar, gayet mantikliydi ve berrak bir imana isaret ediyordu.
Aslinda buradaki isi bitmis, kimlik numarasini çoktan almisti; ama muhabbete devam etmek istedi.
- Peki varligina inandigin Rabbin için ne yapman gerektigine dair ne biliyorsun?
- Ne yapmam gerektigini biliyorum amca, fakat ne kadarini yapabildigim hususunda kendimi yeterli görmüyorum.
- Ne bildigini söylersen, neler yapabilecegine dair yardimci olabilirim belki evlâdim.
- Neler yapmam gerektigine dair suradan biliyorum amca: 'Öncelikle, Rabbim bana bir gönül vermis. Kendisini bilmeyi nasip edip muhabbetini gönlüme yerlestirmis. Ben de gönlümde sadece O'na ve sevdiklerine yer vermeliyim, O'nun istemeyecegi seyleri gönlümden uzak tutmaliyim.'
'Ikinci olarak bana verdigi dili razi olmayacagi sözlerden korumaliyim. Her zaman O'nu söylemeli, O'nu anlatmaliyim.' 'Son olarak bana verdigi bu bedeni onun razi olacagi sekilde kullanmali, bir gün toprak olacak vücudumu O'nun yolunda eskitmeliyim.' Benim bildigim bundan ibaret.
- Ee evlâdim daha ne yapacaksin, baska bir sey kalmadi ki!
- Efendim yapmaliyim, etmeliyim diyorum ama, 'bal demekle agiz tatlanmiyor ki!' Gidilecek yolu bilmek ayri, usulüyle yolda yürüyebilmek apayri bir sey. Yine bilgisayar tabirleriyle söylemek gerekirse, Seytan denilen melun HACKER, benim sistemimde ki NEFS virüsünü aktif hale getiriyor. Üstesinden gelebilene ask olsun. Etkili bir anti-virüs programi bulmam lazim belki de..
- Ben biliyorum, dedi Abdullah Hoca ve ekledi: NAMAZ
- Eveeet amca, NAMAZ anti-virüs programlarindan birisidir. Hayat sistemine kurup, günde bes kere da baglaniriz Böylece sürekli güncellenir
bl.gif

Üst Alt