Cennette Musa as' ın komşusu

Adilbey

Aktif Üyemiz
Hz.Musa a.s. Yuce Allaha dua ederken soyle bir niyazda bulundu.´Ey Allahim,cennette bana komsu olacak kimseyi bu dunyada goster.´Ulu ALLAH Hz.Musanin bu niyazini kabul buyurarak ona soyle bir karsilik verdi.´Ey Musa,filan beldenin,falan sokagina git.Orada bir kasap goreceksin.Iste bu kasap,cennette senin komsun olacaktir.´
Hz.Musa merak icinde idi.Kendi kendine dusunuyor ve bu kasabin hangi ibadeti yaparak bu kadar ustun bir dereceye ulastigini bir turlu kestiremiyordu.Bu dusuncelerle kafasini yorarken tarif edilen yere gitti ve gercekten orda bir kasabin bulundugunu gordu.Hz.Musa aksama kadar bekleyip,kasabin musterilerine karsi olan davranislarini dikkatle takip etti.
Fakat bu adaminda diger kasaplardan bir farki ve ayriligi yoktu.Hz.Musa,cennette kendisine komsu olmak gibi ustun bir mukafaatin verilmesine sebep olan ibadetin ne oldugunu anlamamisti.
Nihayet aksam olunca adam,bir et parcasi kesip zenbiline koydu ve evine gitmek icin dukkanini kapatirken,Hz.Musa yaklasarak´Misafir kabul edermisiniz´diye sordu.
Adam memnunlukla´Evet buyrun´diye karsilik verdi.Boylece eve gitmek icin yola koyuldular.
Bir muddet sonra eve vardiklari zaman,adam,dukkanda iken zenbiline koydugu et parcasini cikardi ve guzelce pisirdi.Daha sonra evinden baska bir zenbil getirdi.Bunun icinde zayif,aciz,sanki guvercin kusu gibi olan bir varlik bulunuyordu.Adam pisirdigi et parcasini alip dilim dilim parcalayarak,zenbildekini beslemeye basladi.
Hz.Musa butun bunlari goruyor ve dikkatle takip ediyordu.
Nihayet adam zenbildeki varligi doyurup,elbiselerini degistirdikten sonra tekrar eski yerine koyarak,o varligin,dudaklarindan su kelimelerin dokuldugunu gordu´Ey Allahim,benim oglumu cennette Hz.Musanin komsusu yap.´
Bu manzara karsisinda Hz.Musa saskinlik icinde ´Sen ne yapiyorsun bu varlik kimdir´diye sordu.
Adam karsisindakinin kim oldugunu hic bilmeden soyle cevap verdí.
´Bu benim annemdir.Cok ihtiyarladigi icin kendi kendine oturup kalkamiyacak kadar gucsuz oldu.Bu yuzden ben,hergun onun karnini bu sekilde doyurup beslerim,elbiselerini kurulayip degistiririm.´
Bu cevap karsisinda Hz.Musa,uzun zamandan beri kafasini yoran ve kendisini mesgul eden meseleyi halletmis oluyordu.Adama hemen mujde vererek sunlari soyledi´Ben Musa Peygamberim.Sana mujdeler olsun.Cunku sen cennette benim komsum olacaksin.ALLAH sana bu ustun dereceyi,annene karsi yaptigin iyi muameleden dolayi yapmistir´..

ALLAH cumlemizi anne ve babasina karsi olan vazifelerini boyle eksiksiz olarak yapan ve boylece ustun derecelere kavusan kullarindan eylesin...Amiin...

ceylannur

Yeni Üyemiz
tr%20(6).gif

Üst Alt