Çocuklar için Kur'ân- Kerim Öğrenme -1-

MURATS44

Özel Üye
"Sizin en hayırlınız, Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir"
[SAGAAL]
[/SAGAAL]Bu yıl hazırladığımız Kur'an-ı Kerim Elifbası, geçmiş yıllarda hazırladığımız elifbalardan biraz daha farklı oldu. Elifbamızı alıştırmalarla ve resimlerle renklendirmeye çalıştık. Böylece, farklı yaş gruplarındaki okurlarımızın elifbamızı ilgiyle ve sevinçle okuyarak, Kur'an harflerini daha çabuk ve daha kolay öğrenebileceğini düşünüyoruz. “
Elifbamızın sayfalarında ilerledikçe; ağaç yapraklarına, uçan balonlara, çimlere yazılı harflere, harekeleri anlatan bölümlere, alıştırmalara rastlayacaksınız.
Büyüklerimizin yardımıyla öğreneceğimiz Kur'an harflerinin okunuşlarını da ihmal etmedik doğrusu. Harflerin okunuşlarını da, dergimizin son bölümüne yerleştirdiğimiz resimli elifbamızda bulacaksınız.
Böylece, Kur'an-ı Kerim harfleriyle ilgili merak ettiğiniz birçok bilgiye, elifbamız sayesinde ulaşmış olacaksınız. Şimdi, yapmanız gereken çok önemli bir şey kalıyor geriye: Kur'an harflerini baştan sona öğretecek bir büyüğümüzle çalışmaya başlamanız.
Bir de Peygamber Efendimizin şu sözünü de bir daha unutmamak üzere yazmalıyız kalblerimize: "Sizin en hayırlınız, Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir."Size de davetiye geldi mi?
[SOLAAL]
[/SOLAAL]
Hepimizin hayatta çok sevdiğimiz, önemsediğimiz birileri vardır. Anne-babalarımız, öğretmenlerimiz, her şeyimizi paylaştığımız arkadaşlarımız böyledir. Hele kendilerini çok sevdiğimiz büyüklerimizin bizi de ne kadar sevdiklerini bilmek, onların ilgi ve sevgilerini görmek bizi çok mutlu eder. İçten içe derin bir sevgi beslediğimiz öğretmenimizin çok özel bir gününe özel bir davetiyeyle bizi çağırması karşısında mutluluktan uçacak gibi oluruz. Çünkü öğretmenimiz bize değer vermiştir, ismimize bir davetiye göndermiştir ve bizi en yakın dostları arasında kabul etmektedir. Biz bu çok önemli anı kaçırmak istemeyiz. Öğretmenimizin davetiyesini özenle açar, tekrar tekrar okur, sevincimizi çevremizle paylaşır ve o özel davetiyeyi hayatımızın önemli hatıralarından biri olarak saklarız.
Çok sevdiğimiz bu öğretmenimizin bir davetiyesi karşısında yaşadığımız sevinç, bize hayatımızı ve her şeyimizi veren, sevgilerin en büyüğüne ve en özeline layık olan Rabbimiz’in davetiyesi için de yaşanmalı değil midir? “Rabbimiz bize davetiye mi göndermiş?” dediğinizi duyar gibiyim.
Rabbimiz bizden ne istiyor?
Bizi dünyaya gönderip bu kadar nimetle donatan Yüce Yaratıcı elbette bizi burada yalnız ve başıboş bırakmayacaktı. Yarattığı milyonlarca varlık arasından en özel ilgiyi bize gösterdi. Adımıza davetiyeler gönderdi. Bizi kendine muhatap kılarak şereflendirdi. “Ey insanlar!” diye başlayan bir mesajı var merhametli Rabbimiz’in. Orada bizden doğru olmamızı, ibadetlerimizi aksatmamamızı, kimseye kötülük yapmamamızı, iyi ve ahlaklı insanlar olarak yaşamamızı, anne-babamıza saygıda kusur etmememizi, elimizdeki nimetleri başka kardeşlerimizle de paylaşmamızı istiyor. Bunları yaptığımız takdirde nimetlerin en büyüğünü bize sürpriz olarak sakladığını müjdeliyor.
Peki, biz bütün bunları nereden biliyoruz? O büyük ve özel davetiyeyi okuyoruz da ondan. Sevgili Rabbimiz’in bize neler söylediğini düşündükçe heyecandan yüreğimiz hızlı hızlı çarpıyor. Bir an önce bizimle nasıl konuştuğunu anlamak ve görmek istiyoruz. Hemen elimize o muhteşem davetiyeyi alıyoruz; ama karşımıza küçük bir engel çıkıyor. Hiç bilmediğimiz harflerle yazılmış bir davetiye bu. Çünkü bu davetiye “Kur’an-ı Kerim”. Rabbimiz onu bize Arapça olarak göndermiş. Cennette de Kur’an diliyle konuşulacakmış. Biz de bütün dualarımızı, namazda okuduğumuz sureleri zaten Arapça okuyoruz. İlk anda kısa bir tereddüt yaşasak da hemen işe koyuluyoruz. Ve bir de bakıyoruz ki Kur’an’ı okuyabilmek hiç de öyle zor bir iş değilmiş. İyi bir çalışma ve gayretle en geç bir ay içerisinde Kur’an’ı okuyabilirmişiz.
Bir aylık zevkli ve bereketli bir çalışmanın ardından ilk hecelemelerin heyecanı kaplıyor yüreğimizi. Daha ilk sayfada çok tanıdık bir sureyle (Fatiha) karşılaşınca ümidimiz iyiden iyiye artıyor. Derken Bakara Sûresi’nin ilk sayfalarında adım adım ilerlemeye başlıyoruz. İlk günlerde bir sayfayı yarım saatte okurken, ilerleyen günlerde bu süre beş dakikaya kadar iniyor.
Kur’an okumak insana huzur veriyor!
Kur’an’ın her bir harfi içimize ayrı bir huzur ve mutluluk salıyor. Çünkü bu sözler, bu harfler tamamen Rabbimiz’e ait ve bizim için gönderilmiş. “En hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” buyurmuş insanlığın en güzeli. Bunu da duyunca en hayırlı insan olma yolunda biraz daha gayrete geliyoruz. Öğrenmek için çabalarken, harfleri birbirine birleştirmek için hepsini teker teker okurken, bu gayretin Rabbimiz’in ne kadar hoşuna gittiğini, böyle heceleyerek okuyanlara iki misli fazla sevap verildiğini de yine Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem’den öğreniyoruz. Rabbimiz’in bu muhteşem davetiyesini okuyabilmenin huzuru ve mutluluğu inanın başka şeye benzemiyor. Çok özel ve güzel bir duygu bu.
Kur’an okumayı HEMEN öğreneceğim! Boş zamanlarımız var. Bu boş zamanı çok iyi değerlendirip Kur’an-ı Kerim’i okumayı iyice öğrenebiliriz. Bize asırlar öncesinden bir Cennet davetiyesi gönderen merhametli Rabbimiz’e “Davetiyeni aldık!” diyebiliriz. Uzun yaz tatilimizi Kur’an’la bereketlendirebiliriz. Her bir harfine bazen on, bazen yüz, bazen bin, bir başka zaman da on bin sevap verilen bu muhteşem hazineyi ahiretimiz için kârlı bir sermaye haline getirebiliriz. Elinizdeki kitapçık da size bu tatili en iyi şekilde değerlendirebilme fırsatı sunuyor. Renkli resimlerle ve kolay anlaşılabilir bir üslupla sizi ilahi davetiyenin mesajıyla buluşturuyor. Bu fırsatı çok iyi değerlendirip Cennet’e bir adım daha yaklaşmak da size düşüyor. Şimdiden tebrikler.
Süleyman Sargın
 

MURATS44

Özel Üye
Harfler


Lâmelif:

Lâm ile Elif’in birleşmesidir
Lâmelif, Lâm ve Elif harfinin yanyana gelmesiyle oluşur. Bu da bizlere yazarken ve okurken kolaylıklar sağlar. Onun için Lamelif harfini de Kur’an harflerinden biri sayarız. 

MURATS44

Özel Üye
Harflerin okunuşları

HARFLERİN OKUNUŞLARI

Kur’an harflerinin okunuşlarını öğrenelim!
Bütün dünya dilleri içinde, okunması en kolay kitap hiç şüphesiz Kur’an’dır. Kur’an’ın kendine has bir dili ve alfabesi vardır. Biz buna “Kur’an Alfabesi” diyoruz.
Kur’an harflerini öğrenmek ve yazmak çok kolaydır. Zor olan bu harflerin telaffuzu, ağızdan çıkış şeklidir.
Kur’an harflerini öğrenmek ve Kur’an’ı okuyabilmek için bu harflerin Türkçe alfabesindeki karşılıklarını ve okunuş şekillerini de bilmemiz gerekmektedir. Çünkü; Kur’an harflerinden bazılarının okunuş şekilleri ve sesleri, Türkçedekinden farklıdır. Hatta bu harfler içinde, Türkçede sesi bulunmayanlar ve Türkçe alfabede olmayan harfler de vardır.
Onun için biz Kur’an harflerini, mümkün olduğu kadar, ağzımızdan çıkışlarına (mahrece) göre işaret ederek açıklamaya çalışacağız. İşte tek tek Kur’an harflerinin okunuşları:
 

MURATS44

Özel Üye
Harekeler

]Harekeler...
Kur’an harfleri içinde sesli harf yoktur. Onun için bu harflerin okunuşunu ancak harekeler ve bazı özel işaretler sağlar.
Şimdi biz elifbamızın bu sayfasından sonraki sayfalarda harekelerden başlayarak konuları “Cezim, Şedde, Tenvîn, Med harfleri, Belirlilik Takısı, Mukatta Harfleri ve He’nin Okunuşu”nu tek tek tanıtmaya çalışacağız.
Harekeler üç çeşittir. Bunlar üstün, esre ve ötre diyerek isimlendirirler. Kur’an harflerinde Türkçedeki (a, e, i, u, ü) sesli harflerin yerini üstün, esre, ötre harekeleri alır. Bu harekeler, harfi Türkçedeki gibi kısa okuturlar.
]Birbirine karıştırılmaması gereken harfler
]Kur’an alfabesindeki harflerin sesleri birbirine yakın, birbirine benzer seslerdir. Mesela Türkçe’de bir tane “s” harfi, bir tane “z” harfi vardır. Ancak Kur’an alfabesinde 3 tane “s”, 3 tane “h”, iki tane “te”… harfi vardır. Bu harflere dikkat edilmezse hem yanlış telaffuz edilir, hem de okunan ayetlerin anlamları değişebilir. Aşağıdaki harflere dikkat ederek örnekleri okuyunuz.
]]Elif ve Ayın harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz ]
]

]]Te ve Tı harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz ]
]

]]Ha, Hı ve He harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz ]
]

]]Se, Sin ve Sad harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz ]
]

]]Dal ve dad harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz ]
]

]]Zel, ze ve zı harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz ]
]]]Kaf ve kef harflerine dikkat ederek örnekleri okuyunuz
]] 
Üst