Ders zili çaldı

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
Ders zili çaldı
Ders zili çaldı

16 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen ders başı yaptı. Bu yıl okula ilk kez başlayacak öğrenci sayısı 1 milyon 226 bin.
Öğrenciler üç ay süren yaz tatilinin ardından bugün, 17 Haziran 2011′e kadar sürecek yeni eğitim öğretim yılı maratonuna başladı. Okul öncesi eğitimin geçen yıl zorunlu tutulduğu il sayısı bu yıl 32′den 57′ye yükseldi. Okul öncesi eğitimin bazı illerde zorunlu tutulmasıyla bu eğitimden yararlanan çocuk sayısı 980 binden 1 milyon 100 bine ulaştı.
Türkiye genelinde 2 bin 176′sı resmi ve özel anaokulu olmak üzere toplam 26 bin 681 okul öncesi eğitim kurumu var. İlköğretime bu yıl 1 milyon 226 bin çocuk kaydolarak, ilk kez okulla tanıştı. Okula yeni başlayan çocuklar geçen hafta okula alışabilmeleri amacıyla “uyum programı”na alındı. Bu programla, okul öncesi çocukları ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin okula uyumlarının sağlanması, okul kaygısının giderilmesi, sosyal etkinliklerle öğrenme ortamını tanıması ve sevmesi, okul kurallarını öğrenmesi ve okula iyi bir başlangıç yapması amaçlanıyor. Türkiye‘de 33 bin 310 ilköğretim okulunda 10 milyon 916 bin çocuk okuyor. Bu okullarda 428 bin öğretmen görev yapıyor.
İlköğretim öğrencileri, yeni eğitim-öğretim yılında daha az ders işleyip, sosyal ve eğitsel etkinliklere daha fazla zaman ayıracak.
İlköğretim okullarında özellikle kırsal kesimde uygulanan taşımalı egitimsistemine, bu yıldan itibaren yatılı ilköğretim bölge okullarının ilk 5 sınıfı da dahil edildi. Genel ortaöğretimde ise 4 bin 67 genel lisede 2 milyon 420 bin öğrenci öğrenim görüyor. Mesleki ve teknik ortaöğretimde de 4 bin 846 lisede 1 milyon 819 bin ögrenciokuyor. 2010-2011 eğitimöğretim yılının ilk yarısı 28 Ocak 2011 Cuma günü sona erecek. İkinci yarıyıl ise 14 Şubat 2011′de başlayacak ve 17 Haziran 2011′de sona erecek.
Bu yıl 24 bin Ermenice ders kitabı ücretsiz

MEB Yayımlar Dairesi Başkanı Aziz Zeren, ilköğretim, ortaöğretim ve açıköğretim öğrencileri için toplam 193 milyon 925 bin ücretsiz kitap basıldığını bildirdi. Kitaplar için yaklaşık 317 milyon lira harcama yapıldığını anlatan Zeren, öğrenci başına kitap maliyetinin 21 lira 43 kuruşa geldiğini kaydetti. Türkiye genelindeki ögrenci sayısının 14 milyon 786 bin 600 olduğunu ifade eden Zeren, yaklaşık 700 çeşit kitap basıldığını belirtti.
Bu yıl bir ilke imza attıklarını belirten Zeren, Ermeni okulları için Ermenice hazırlanan ders kitabı basıldığını ve bunların da bu okullara ücretsiz dağıtıldığını söyledi. Zeren, “Ermeni okullarına, Türkçe okutulan kitaplar basılıyordu. Bu okulların kitaplarının Ermenice ve ücretsiz olması yönünde talep geldi. Bunun üzerine Bakanımız da Ermenice basılması için bize talimat verdi. 24 bin Ermenice ders kitabı basıldı” dedi.
Ders kitabında başbakan ve bakandan mesaj

Öğrencilere ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının içindeki poşette, Başbakan Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’nun da mesajı yer alacak. Erdoğan, öğrencilere “Sağlıklı, huzurlu ve başarı dolu bir yıl geçirmelerini” dileyerek, öğrencilere şu önerilerde bulundu, “Şunu unutmayınız sevgili öğrenciler, sizler, köklü ve zengin bir medeniyetin mensuplarısınız. Şunu da bilmenizi isterim, sizin eğitiminiz için seferber edilen tüm imkanlar, aziz milletimizin sizlerin geleceği için ortaya koyduğu fedakarlıkların eseridir. Size sunulan eğitim imkanlarını en iyi şekilde değerlendirerek, kendinizi geleceğe birikimli ve donanımlı şekilde hazırlayarak, ülkemizi ve milletimizi sevindireceğinizi lütfen unutmayınız. Sizlerin varlığı sayesinde bizler geleceğimizi daha aydınlık görüyoruz. Sizlerin de bu güveni boşa çıkarmayacağınıza gönülden inanıyoruz.” Bakan Çubukçu da mesajında, AB standartlarına ulaşma ve böylelikle eğitim alanında önemli mesafeler alan ülkeler arasına girme hedefinde olduklarını belirtti.
Diyarbakır’da 3 bin 300 öğretmen açığı

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, kentte 3 bin 300 öğretmen ve 4 bin 500 derslik açığı bulunduğunu, il genelinde de yaklaşık 200 bin kişinin okur-yazar olmadığını bildirdi. Toprak, 430 bin öğrenci, 14 bin öğretmen ile eğitimve öğretimin devamını sağladıklarını, öncelikli hedeflerinin derslik sayısını artırmak olduğunu belirtti. Toprak, ayrıca GAP Eylem Planı ve TOKİ aracılıyla yürütülen eğitim yatırımlarının da devam ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Çocuklarımızı artık 50-60 kişilik sınıflara göndermek istemiyoruz. Kentteki 430 bin öğrencimizin derslik başına 30 kişilik sınıflarda egitim almaları için derslik sayımızı artırmaya çalışıyoruz. Diyarbakır‘a 1995′ten beri göçle gelen vatandaşlarımızın sayısı 400 bin. Kentte bir de doğal nüfus artışı var. Bu rakamlar ortaya çıkan derslik ihtiyacını da gösteriyor.
2010-2011 ders yılı bütün ögretmen ve ögrencilerimize hayırlı olsun

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun ayyüzlüm,,,,,ALLAHIM bütün çocuklara
zihin açıklığı versin......

Üst Alt