Dikkat!

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Dikkat!

Öğrenci velilerine teklif yağıyor
ABD, İngiltere ve İsrail, Türkiye'nin süper beyinli çocuklarının peşine düştü.

GetInline.aspx
BİLSEM'lerde okuyan çocukların velilerine bu üç ülkedeki bazı derneklerden mail atılarak 'burslu eğitim' teklif ediliyor. Derneklerin maddi durumu iyi olmayan velilere de iş teklifinde bulunduğu belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) okuyan 11 bin üstün zekalı çocuk dünya devlerinin takibinde. ABD, İsrail ve İngiltere gibi ülkelerdeki çeşitli dernekler, her birinin zeka düzeyi 130 ile 165 arasında değişen deha çocukları transfer etmek için girişimlere başladı.

BUGÜN'e konuşan bazı çocukların velileri ABD, İsrail ve İngiltere'deki derneklerden, çocuklarını okullarında okutmak istediklerine ilişkin sürekli mailler geldiğini ifade etti.

ONLAR MİLLİ SERVETİMİZ

Çocuklarını yabancı ülke veya okullara göndermek istemediklerini belirten veliler, "Bize sürekli mail atarak 'Çocuklarınıza dünyanın en iyi okullarında ve üniversitelerinde eğitim verelim, onları en iyi şekilde yetiştirelim ve okullarımızda burslu okutalım' diyorlar. Bu çocuklar bizim milli servetimiz. Devletin çocuklarımıza sahip çıkmasını istiyoruz" diye konuştular.

BÜYÜK YARDIMLARA İHTİYAÇ VAR

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Başkanı Mehmet Hilmi Eren, velilerin dile getirdiği durumu doğruladı. Özellikle derneğe de birçok velinin bu şikâyetle geldiğini aktaran Eren şöyle konuştu: "Beyin göçü herkesin yakından bildiği bir kavramdır. İsviçre Cern'de yapılan deneyde Türk bilim insanlarının payı çok büyüktür. Beyin göçünün yaşanmasında iki faktör vardır: Türkiye'de yönetimden yüz bulamayıp küsüp gidenler var. Bir de Türkiye de herhangi bir destek bulamadıkları için gidenler var. Dahi çocuklarımızın ise büyük maddi yardımlara ihtiyaçları var. Yabancı ülkeler, dernek ve vakıf yolları ile çocuklarımıza ulaşmaya çalışıyorlar."

Maddi durumları iyi değil

BUGÜN'e konuşan veliler, çocuklarına üstün zeka teşhisi koyularak BİLSEM okullarında okuduklarını anlatırken, "Müdürler okulda 'şunu almamız lazım, bunu almamız lazım' diye sürekli bağış istiyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Fakat bizim ödediğimiz miktar çok yetersiz. Çoğu veli bunu bile ödeyemeyecek durumda. Dolayısıyla bu durumu gören ülkeler 'çocuklarınıza biz sahip çıkalım' teklifinde bulunuyor" dediler.

LÜTFİ ERDOĞAN - BUGÜN GAZETESİ

Üst Alt