Diyanet İşlerinden Fetva: Milli Piyango ve Şans Oyunları Haramdır Kur`an ne diyor?-

Deniz Feneri

Yeni Üyemiz
l3jJBJ.jpg

Diyanet İşlerinden Fetva: Milli Piyango ve Şans Oyunları Haramdır

Kur`an ne diyor?- Kumar ve benzeri kötü alışkanlıklar hakkında Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: `Ey İman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar, fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?` (2 Maide, 5/90-91)

En temiz kazanç el emeği ile kazanılandır`Hutbenin devamında `Kazancın helal olması, meşru yollardan elde edilmesine bağlıdır. Geçimin helal yollardan sağlanması, dinimizce ibadet olarak değerlendirilmiştir. `Hangi kazanç en temiz ve en helal yolla elde edilmiş olur?` diye sorulduğunda Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.), `Kişinin el emeği ile ve kimseyi aldatmaksızın yaptığı meşru ticaret yoluyla elde ettiği kazançtır` cevabını vermiştir. Şans ve kumar oyunlarının temel niteliği, hiçbir emek sarf edilmeden, haksız yere kazanılmış olmasıdır` deniliyor.
Hutbede `Gelişen teknolojik şartlar, artık kumarı masa başında ve birkaç kişi tarafından oynanır olmaktan çıkarıp; büyük kitlelerin iştirak ettiği sayısız kumar türünü de ortaya koymuştur. Bugün sanal ortamda, kumar rahatlıkla oynanabilmektedir` ifadeleriyle sayısal loto, şans topu ve milli piyangonun büyüyen bir tehlike olduğuna dikkat çekiliyor.

 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Hayatımda ne aldım nede alırım bilet...haram dan
Korkarım...alın teri olmayan paradan hayır gelmez..
Kazananların akıbeti ne olaki..........
 

MURATS44

Özel Üye
Bu piayngoyu kazananlar parayı nasıl kaybettikşerini anlamıyor bile. Bir umut olarak alınıyor ama ................ yinede ya tutarrsa :)
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Kazananlar nerde acephaaa hiç duydunuz mu buda

Milli piyango zengini,hayatini zenginlik içinde yaşıyor....
Kazanan buhar oluyor haaa
 

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
"Sana içki ve kumarı soruyorlar. De ki: Bunlar da hem büyük günah, hem de insanlara bazı yararlar var, fakat günahları menfaatlerinden daha büyük..."
(el-Bakara Sûresi, 219)

"Ey İnananlar, içki, kumar, tapınılmak için dikilmiş taşlar (putlar), fal okları, ancak şeytanın işinden birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz..."
(el-Mâide Sûresi, 90)

"Aranızda mallarınızı haksız sebeplerle ve batıl yollarla yemeyin"
(el-Bakara, 2/188; en-Nisâ, 4/29)

"Tavla oynayıp, sonra kalkarak namaz kılanın durumu, irin ve domuz kanı ile abdest alıp, kalkarak namaz kılanın durumuna benzer"
(Ahmed b. Hanbel, V, 370)
 
Üst Alt