Dünyada her 110 çocuktan biri otizmli..

ceylannur

Yeni Üyemiz
Dünyada her 110 çocuktan biri otizmli..
Araştırmalara göre dünyada her 110 çocuktan biri otizmli..

Hep birlikte bu çocuklarımızın uygun hizmeti alması için çalışmalıyız. Otizmliler tüm toplumsal etkinliklere katılabilmeli. Bu konuda aileler, eğitimciler ve araştırmacılar birlikte çalışmalı.

Otizm eğitimle aşama kaydedilebilen bir hastalık. Şişli'deki okulda, Tohum Otizm Vakfı'nca yürütülen yoğun özel eğitim hizmetleri, başta ABD olmak üzere pek çok ülkede 40 yılı aşkın süreli bir geçmişi olan uygulamalı davranış analizi modeline dayalı.

Eğitim programları

Erken çocukluk dönemi programı, 24 aydan küçük çocuklara yönelik olup, güçlü bir aile-eğitmen işbirliği üzerine kurulmuş.

Öğrenmeye hazırlık becerileri; iletişim ve oyun becerileri; beslenme, uyku, tuvalet gibi günlük yaşam becerileri ile kurum ve ailelerce ortaklaşa belirlenen diğer alanları kapsıyor. Otizmde erken tanı çok önemli. Örneğin 2 yaşında tanı konulursa başarı şansı yüzde elli artıyor.

Okul öncesi ve okul programlarına, yaşları 3-12 arasında olan otistik özellik gösteren çocuklar kabul ediliyor. Tüm çocuklar haftada en az 40 seans eğitim alıyor. Okul öncesi ve okul programları, akademik öncesi ve akademik beceriler ile iletişim ve sosyal etkileşim becerilerini içeriyor.

Otistik özellik gösteren çocuklara, sürekli ve sistematik müdahale gerektiğinden, eğitim etkinlikleri ailelerin ve kardeşlerin programa katılımını zorunlu kılıyor. Ev programı, ailelerin kendi çocukları için ev eğitimcisi olmaları yönünde gerekli becerileri kazanmalarını sağlıyor. Aileler belirli aralıklarla düzenli olarak kurumu ziyaret eder; eğitmenler de evde yürütülecek çalışmalarda aileleri yönlendirmek amacıyla belirli aralıklarla ev ziyaretleri yapıyor.

Destek vermeliyiz

Tohum'un programı başarılı bir program. Otizmli çocukların yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları gereksinimler üzerinde duruluyor. Çocukların daha etkili bir şekilde bulundukları dünyaya uyum sağlamalarına çalışılıyor.

Burada öğretmenlerin rolü çok büyük. Her öğrencinin 1 öğretmeni, 4 öğretmenin bir danışmanı var. Çocuklarla daima olumlu ilişki kuruyorlar. Vakıf, dışarıdan bin 800 öğretmeni eğitmiş. Bu eğitimler sayesinde 8 bin otizmli çocuğumuza ulaşılmış.

Otizmin tek çaresi eğitim.

Ülkemizde 100 binin üzerinde otizmli çocuğumuz eğitim bekliyor. Erken tanı ve eğitimle otizmli bir çocuk topluma kazandırabilir. Bu çocukların geleceğini birlikte aydınlatmalıyız. Onları topluma kazandırmalıyız.

Desteklemek için 0212 248 94 30 no'lu telefonu arayın, otizmli çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmuş olmanın mutluluğunu yaşayın.

sabah​

Üst Alt