Dünyanın en büyük elmaslarından olan "Kuh-i nur"un sahibi belli oldu

MURATS44

Özel Üye
İki ülkeyi birbirine düşürmüştü! Sahibi belli oldu

Hindistan, dünyanın en büyük elmaslarından olan "Kuh-i nur"un İngiltere'ye ait olduğunu kabul etti.

iki_ulkeyi_birbirine_dusurmustu_sahibi_belli_oldu_1461089554_3951.jpg


Hindistan ile İngiltere arasında uzun yıllardır tartışma konusu olan dünyanın en büyük elmaslarından "Kuh-i nur"un İngiltere'ye ait olduğu bildirildi.
BBC'de yer alan habere göre, Hindistan hükümeti, yüksek mahkemeye, 105 karatlık paha biçilmez elmasın İngiltere'den geri alınması için uğraşmaya gerek olmadığını belirtti.

Hindistan hükümetini temsilen konuşan Başsavcı Yardımcısı Ranjit Kumar, İngiltere Kraliyet hazinesi envanterine kayıtlı bulunan elmasla ilgili "Ne çalınmış, ne da zorla alınmıştır." dedi.

Elmasın, Pencap eyaletinin eski yöneticileri tarafından İngiliz Doğu Hindistan şirketine hediye edildiğini ifade eden Kumar, konuyu dışişleri bakanıyla istişare edeceğini söyledi. Kumar, meselenin altı hafta içinde bir çerçeve kazanacağını dile getirdi.

Mahatma Gandhi'nin büyük büyük torunu Tushar Gandhi, elmasın, Hindistan'ın "sömürge geçmişi için bir kefalet" olarak ülkeye iade edilmesini istemiş ancak İngiliz hükümeti bu isteği reddetmişti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, 2010 yılında Hindistan'a düzenlediği bir ziyarette, basın mensuplarına, elması geri vermenin "pratiği olmayan bir teamül" olacağını söyleyerek, "Eğer birine evet derseniz, bir de bakmışsınız ki British Museum boşalmış" ifadelerini kullanmıştı.

Hindistanlılar, kendileri için manevi değeri bulunan elmasın 19. yüzyılda İngiltere tarafından "çalındığını" iddia ederken, İngiltere ise elmasın, Kraliçe Victoria'ya "hediye edildiğini" öne sürüyor.

Farsçada ismi nur dağı anlamına gelen elmas 13. yüzyılda Hindistan'ın güneydoğusundaki Golconda madeninde bulunmuştu. Başlangıçta 186 karat olan elmas, defalarca el değiştirerek Anglo-Sih savaşı sonrasında İngiltere'nin eline geçmişti. O dönemde elmasın sahibi olan Mihrace Ranjit Singh'in, elmasın Puri'deki Jagannath tapınağına bağışlanmasını vasiyet ettiği ileri sürülüyordu.

1851'de İngiltere'de sergilenmeye başlanan elmas, kesimi nedeniyle beklenen ilgiyi görmeyince kraliçenin emriyle yeniden kesildi. Kesim sırasında yüzde 40'nı yitiren elmas daha sonra Kraliçe Elizabeth'in tacını süsledi. Elmasın yer aldığı taç, en son 2002'de Kraliçe Elizabeth'in tabutu üzerinde görüntülenmişti. Elmas, günümüzde tarihi Londra Kule'sinde sergileniyor.

a151917.jpg

 
Üst Alt