Dünyanın en kötü kokan çiçeği ”TİTAN ARUM” (Amorphophallus titanum)

MURATS44

Özel Üye
Leş çiçeği veya ceset çiçeği olarak bilinen titan arum (Amorphophallus titanum) dünyanın en kötü kokan çiçeğidir. Ortalama olarak iki metreye kadar bir yüksekliğe erişebilir ve çiçek açtığında yarım mil (yaklaşık 800 metre) uzaktan kokusu hissedilebilen, çürümüş et benzeri aşırı derecede iğrenç bir koku salar. Aynı zamanda, “Şeytan’ın dili” olarak bilinen bu pis kokulu çiçek, Batı Endonezya’da bulunan Sumatra yağmur ormanlarında İtalyan bitki bilimci ve gezgin Dr. Oroardo Beccari tarafından 1878 yılında keşfedilmiştir.
tb

Kompost:% 80 turba sürekli döllenmiş / 10% kum altındaki kalın bir drenaj tabakası ile,% 10 ince pomza yıkanır.

Gübreleme:. Mar.-Eki. haftalık 1 x 0.3% Wuxal süper 8/8/6 “(ya da bir şey eşdeğeri) su Saksı bitene kadar Kasım – Şubat aynı konsantrasyonda (0.3% 8/8/6) üç haftada bir; yaprak solduran zaman gübreleme durdurun.

Sıcaklık: Maksimum: 34 ° C optimum: 26 ° C en az: 24 ° C;

Hava nem:% 80-85 bağıl nem

Bir serada Yer: çok sıcak ve nemli sera tutun.

-
-
Işık koşulları: çok hafif güneş gören yerlerde, yaz aylarında (Nisan’dan Eylül’e kadar) mümkün olduğu kadar ışık kışın, gölge gereklidir.

Dinlenmesi: 12 ve 20 ay arasında Bitki Örtüsü süre. Izin solmaya başlıyor zaman, dinlenmesi süresi (2-4 ay) başlar. Yeni tomurcuk vize olduğunda bu süre sona erer.

Üreme: Tohum işleme: hamuru taze ise meyve olgun olduğunda, tohum hamuru, kolay arındırılmalıdır.

Ekim: meyve olgun hemen sonra.

Derinliği Yaklaşık Dikim. 5 mm, kum tabakalı yukarıda da belirtildiği gibi kompost ile 9 cm tencerede sadece bir tohum; değil ilgi tohum konumu;

Çimlenme koşulları: Işık koşulları: Yukarıdaki gibidir

Sıcaklık: 26 ° C; alt ısı da 26 ° C Sulama: eşit nemli, çok ıslak değil

Dormansi: Çünkü küçük kaplar, ara sıra sulama gereklidir, tamamen kuru saklamayın!

Hastalıklar ve Parazitler: Hastalık: Yumru çürüyen izin Mantarlar, (sadece dinlenmesi sırasında) Saldırısı

Parazitler: kökleri Önleme Nematodlar ve mealybugs: Nematodlar enfeksiyonu: pratik ± bu nedenle, önlemek steril çalışma gerekli değil; mealybugs: biyolojik ve kompost üzerine Hypoaspis (yırtıcı akarları) ile; kimyasal sadece fosforik asit esterleri içermeyen kimyasal maddelerle, ancak dikkatli, kimyasal tedaviler genellikle uyumsuz bitkiler, çürüyen: sadece büyük rottened alanları tedavi, sağlıklı dokuya bu alanlarda temizlemek kömür tozu ile kaplayın.

Dev ‘ceset çiçeği’ yıllar sonra açtı


Dünyanın en büyük çiçeği Titan Arum (Amorphophallus titanum) Endonezya’da açtı. Kötü kokusuyla tanınan çiçek

Dünyanın en büyük çiçeği olarak nitelendirilen “Titan Arum”un son örneği Endonezya’daki botanik parkında açtı. Büyüklüğü kadar, kötü kokusuyla da tanınan çiçek buna rağmen ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor…

Endonezya’nın Bogor botanik parkına son günlerde ziyaretçilerin ilgisi büyük. İlginin nedeni dünyada eşine az rastlanan bir çiçek. “Ceset çiçeği” olarak da bilinen Titan Arum dünyanın en büyük ama aynı zamanda en kötü kokulu çiçeği olarak nitelendiriliyor.

Dört yılda bir açan çiçeğinin beslendiği sinek, arı ve böcekleri kendisine çekmek için bu kötü kokuyu yaydığı belirtiliyor. Ziyaretçilerse bu nadir çiçeği görmek için kokusuna da katlanıyor.

Park yetkilileri ise, artık solduğunu düşünmeye başladıkları sırada açan çiçeğin kendilerini de şaşırttığını belirtiyor.

-
-
1878’da İtalyan bir botanist tarafından keşfedilen titan arumların 2 metre 91 santimetre uzunluğundaki en büyük örneği geçen yıl Almanya’da, Stutgart botanik parkında açmıştı.

Titan arum en çiçeklenme yüksekliği 3 metre (10 ft) üzerinden ulaşabilirsiniz. Ilgili gibi guguklu bira bardağı ve zambak , bir kokulu oluşur çiçeklenme bir tarafından sarılmış çiçek yen büyük bir taç yaprağı gibi görünüyor. Titan arum durumunda, yen iç dış ve koyu bordo kırmızı yeşil ve derin çatıldı olduğunu. Çiçeklenme içi boş ve büyük bir somun benzer Fransız ekmeği . Aşağı yen en kılıf içindeki çiçeklenme küçük çiçek iki yüzük taşımaktadır. Üst halka erkek çiçekler açar, alt halka parlak kırmızı-turuncu ile süslü olduğunu carpels . Titan arum bir “koku” çeken, çürüyen et benzer leş yiyen böcekler ve sinekler eti (aile Sarcophagidae ) tozlaşmak bu. Çiçeklenme en koyu kırmızı renk ve doku yen bir et parçası olduğu yanılsamasını katkıda bulunur. Çiçeklenme sırasında, çiçeklenme ucu parfüm uçucu yardımcı olur yaklaşık insan vücut ısısı, olduğunu, bu ısı da karkas yiyen böcekler çeken yanılsama yardımcı olduğuna inanılıyor.

Her iki erkek ve dişi çiçekler aynı büyümeye çiçeklenme . Dişi çiçekler erkek çiçekleri açık, daha sonra, ilk bir veya iki gün aşağıdaki açın. Bu genellikle gelen çiçek engeller kendini pollinating .

Çiçek geri öldükten sonra, küçük bir ağacın boyuta ulaştığında tek bir yaprak, yeraltından büyür soğan . Yaprak biraz yeşil sap üzerinde büyür üstünde üç bölüme şube, her içeren birçok broşürler. Yaprak yapısı karşısında uzun boylu 6 metre (20 ft) ve 5 metre (16 ft) kadar ulaşabilir. Her yıl, eski yaprak ölür ve yeni bir yerine yetişir. Soğan yeterli enerji depoladığı, bu yaklaşık dört ay boyunca atıl hale gelir. Daha sonra, işlem tekrarlanır.

Soğan yaklaşık 50 kilogram (110 lb) ağırlığında, bilinen en büyüğüdür. Galler Konservatuarı, Princess of bir örnek zaman Kew Gardens , onun uyuyan süre sonra repotted oldu, ağırlığı 91 kilogram (200 £) olarak kaydedildi .

Titan arum sadece en vahşi yetişen ekvatoral yağmur ormanları arasında Sumatra , Endonezya . İlk bilimsel İtalyan tarafından 1878 yılında tanımlanmıştır botanikçi Odoardo Beccari . Vahşi ve daha nadiren zaman sadece seyrek bitki çiçek ekili. İlk olarak yetiştiriciliğinde çiçekli Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri içinde Londra o zamandan beri 100’den fazla ekili çiçekleri ile, 1889 yılında,. Ilk belgelenmiş flowerings Amerika Birleşik Devletleri de vardı New York Botanik Bahçesi 1937 1939 yılında. Bu çiçekli da resmi çiçek gibi titan arum tayin ilham Bronx sadece 2000 yılında değiştirilmesi, 1939 yılında gün zambak . Kültür bitkilerinin sayısı son yıllarda artmış ve tek bir yıl içinde dünyada bahçelerde beş veya daha fazla çiçekli olay orada olmak için nadir değildir. Titan arum daha yaygın tozlaşma teknikleri nedeniyle gelişmiş bahçıvan için kullanılabilir.

Popüler ismi “titan Arum” yayıncı ve doğabilimci Sir tarafından icat edilmiştir David Attenborough onun BBC dizisi için Bitkilerin Özel Yaşam bitkinin çiçeklenme ve tozlaşma ilk kez filme edildiği,. Attenborough sürekli popüler bir TV belgesel Amorphophallus gibi bitki atıfta uygun olacağını hissettim.

2003 yılında, ekimi en yüksek çiçeklenme, yüksek bazı 2.74 m (8 ft 11), en Botanik Bahçesi de sağlandı Bonn Üniversitesi de Almanya . Olay tarafından kabul edildi Records Guinness Rekorlar Kitabı . 20 Ekim 2005 tarihinde, bu kayıt botanik ve hayvanat bahçesi de kırık Wilhelma yılında Stuttgart , Almanya, çiçek 2.94, yüksekliği m (9 ft 6) ulaştı. Kayıt olan örnek bu Gilford, New Hampshire, ABD’de Winnipesaukee Orkide sergileniyor Haziran 2010 18 boyunda 3.1 m (10 ft 2.25), ölçülen Louis Ricciardiello, yeniden kırıldı. Bu olay, çok, Guinness World Records tarafından kabul edildi.
 
Üst Alt