Erdoğan Taksim camisinin yerini açıkladı

MURATS44

Özel Üye
Erdoğan Taksim camisinin yerini açıkladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk'te gündemi değerlediridi. Taksim'e yapılacak caminin yerini de açıkladı.

İşte Başbakan açıklamalarından satır başları:
- Taksim'deki olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kim neyi nereye getirdi? Bunu görmeli vatandaşlarımız. Zira bu olayın üzerinde durulan yer Gezi parkı. Böyle başladı. Gezi Parkı nedir? Neresidir? Bunu Türkiye'de bilmeyen çok. Bu işi kullanarak Ankara'da da çok şey yaptılar. Ne adına ne için? Bunların hiç birisinin demokrasiyle alakası yok. Kesilen değil sökülen ağaç var orada. Buranın geçmişi 1780'e dayanıyor. Üçüncü Selim tarafından burada Topçu Kışlası yapılıyor. Daha sonra yıkımı yapılıyor ve Taksim Stadı olarak kullanılıyor. Aslı olan tabi taksim Gezi Parkı ile ilgili olayda. Belediye Başkanlığım döneminde bir yoklama yaptım. O günkü mrkezi yönetimler bana destek vermeyince o işe yüklenmedim. Başbakan olunca bunun bir yoklamasını çekelim. önüme gelen roleveler nefisti. Taksim'e böyle bir eseri kazandırırsak oradaki yeşili kullandırırız. Tarihi kazanırız diye düşündüm. Bir başka hedefim daha var. AKM'yi de yıkmak. Oraya biz çok büyük bir Kültür Merkezi yapalım. Bunun içinde eserlerimizin sahne kültürü çok zayıf. Bizim burada yapacağımız eserle dünyadaki en ileri mimari nokta nerede kullanılmışsa, bunu kullanarak eser yapalım. Bu da hedeflerimizin arasında. Biz orada 3 ve ya 4 değişimle 4 yapılanma kazancağız. Bununla ilgili adımları atarken bizim buradaki bu çalışmalara yönelik, Gezi Parkı'na kurulun olumsuz bir yaklaşımı oldu. Üst kurul Ankara'dan bozdu. Ve karar astlına döndürüldü. Bizim Taksim'e kazandırmak istediğimiz bu eser İstanbul'un meydan noktasında.
- Her konuda anketler yaparsınız. Halkın fikrini alırsınız. Bunun büyük maketleri Taksim' konulsaydı. Daha iyi olmaz mıydı?
Tarihi bir eser için sormaya gerek yok ki. 2011 öncesinde yıkılmış olan CHP zihniyetinin yıktığı eseri buraya dikeceğiz diye yola çıktık. Bugün mesela bir grup 3. köprünün orada eylem yapıyor. Bir televizyon programında izledim. 358 bin ağaç kesilecek dediler. Yahu sen 358 bin ağaç kesileceğini nereden biliyorsun.
Şimdi işte Havalimanı ve 3. köprü o alanların tanzimini getiriyor. Düzenlemelerle birlikte oralar tamamiyle yeşile kavuşacak. Havalimanı çevresi çok çok ayrı güzelliklere kavuşacak. Kaldı ki burada üçüncü bir proje daha var. Kanal İstanbul.
MİLLİ KÜTÜPHANE DÜŞÜNÜYORUZ
Aslında Taksim'deki mesele Gezi Parkı, AVM olayı değil. Bizim AVM dediğimiz şey İstinye Park gibi değil. Böyle bir şey oraya yapılabilir mi? Ben bunu söylerken üzerinde residance olabilir dedim. Bir de şehir müzesi olabilir diye telafuz etti. Bir düşüncem daha var. Milli Kütüphane düşünüyoruz. Rami Kışlasını Milli Kütüphaneye çevirmeyi düşünüyoruz. Bunlar buna da karşı çıkarlar.
2011 SEÇİMLERİNDE AÇIKLAMIŞTIM
Buradaki olayda ısrarla üstüne basa basa Çılgın proje diye söylediğim, kendim yaptığım basın toplantısında görüntülerin hepsini verdim. Bu proje eski değil. 2011 seçimlerinde açıkladım.
KOÇ ÜNİVERSİTESİNİN OLDUĞU ALAN TAMAMEN ORMANDI
Hilton'un önündeki parkla ilgili kavgamı bilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak başka bir belediye bu işe yeşil ışık yakmıştır. Ama Büyükşehir Belediyemize burada her hangi bir yapılanma istemiyorum dedim. Mesela Koç Üniversitesi'nin bulunduğu yer. Muhteşem bir ormandı. Burayla ilgili savaşım vardı. O dönemde kimse yanımda olmadı. Yalnız kaldım. O üniversiteyi yapanlar çevreci geçinenlerdir. Ben cezaevindeyken bunu engellemek isteyenler şimdi neredeler dedi. Biz davamızı devam ettirdik ve kazandık.
DEMOKRASİ MÜCADELESİ SANDIKTA VERİLİR
Olması gereken bir demokrasi mücadelesiyse bu sandıkta verilir. Yakıp yıkılarak verilmez. Ben açıklama yaptım polis burada biber gazı kullanmak suretiyle aşırı gitmiştir. Dün polis bunların hiç birini yapmadı. Ne yaptılar? Polisin araçlarını yaktılar.
CHP ORTADA KALDI
Toplum psikolojisinde öyle bir durum söz konusudur ki, oradaki azınlık çoğunluğu alır sürükler götürür. CHP Genel Başkanı oraya gitti ama beklediği havayı bulamadı. Orada kabullenmediler. Bu işi körükleyenlerin arasında başından itibaren onları görüyorsunuz. MHP bu işin içerisine bulaşmadı. Hatta BDP de bulaşmadı. CHP ortada yalnız kaldı. Önümde bazı resimler var. Yakılıp yıkılan bazı araçlar.
PROJEDE KESİNLİKLE CHP'NİN ONAYI VAR
Projede kesinlikle CHP'nin onayı var. Aldığım resmi rakamlar var. Yaklaşık 24 saatte 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 bize ait bina, 1 konut, 94 iş yeri, çok sayıda otobüs durakları yakılıp yıkıldı. Neyin karşılığında? Ne oldu da bunları yapıyorsunuz. Seçim haklarınız mı elinizden alındı. Bu sorunun cevabını bulabildiniz mi?
- Eylemcileri bu duruma biraz da polis getirmedi mi?
Her ülkenin kendine ait bir yapısı var. İnsanının da genlerinde olan yaklaşım tarzları var. Bizde bazı gruplar belli yerlere yerleştikleri zaman oradan çıkmayı da bilmeyebilirler. Orayı terörize edebilirler. Biz bunu Ankara'da TEKEL işçileri içinde yaşadık. Burada da atılan adımlarımız var, adımlarımıza yaklaşım tarzına cevap veremeyecek durumda değildik.
TWİTTER DİYE BİR BELA VAR
Şuanda Twitter diye bir bela var. Yalanın daniskası burada. Sosyal medya toplumların baş belasıdır. Bakıyorsunuz. Ağaçlarda salladıracaklar, yok İslamcılar kaleşnikoflarla Taksim'e saldırıyor. Photoshoplarla cesetler yayınlanıyor. Ben 200 bin kişiyi Kazlıçeşme'ye çıkarırım istesem. Biz bunu yapacak güçteyiz. Ama biz bunlara cevap verme yolunda gitmedik. partimin tabanı da bizi sürekli aradı. Orada hayırlı bir hizmet yapılacakken bu provoke ediliyor. Ben çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyım. Ama azınlığın da çoğunluğa saygı duyması gerekir. Olması gereken budur. Toplu gösteri mi yapacaksın. Gösteri yerleri bellidir, gidersin yürüyüşünü yaparsın, gösterini yaparsın. Bu toplumun tüm alanlar yol geçen hanı değil ki. Yani istediğiniz yerde istediğiniz şeyi yaparken toplumun diğer katmanlarına saygı göstermeyecek misiniz?
- Avrupa'da da olaylar çıkıyor
Oralarda da olaylar çıkıyor ama polisler bizdekilerin altında kalmıyorlar. Ben izledim mesele yere yatırıyorlar. Biz bunların olmasından yana değiliz. İş mekanlarının olduğu bölgelerde esnafı zarar uğratacak durumlara zarar vermeyelim.
- Bazen olaylar istenimin dışında gerçekleşiyor. Bir kısım insan da dışlanıyor muyuz hissine sahip.
Galatasaraylısın, bu güne kadar konuşmadım. Galatasary Stadını biz yaptık. Açılışına gittim. Biz orada belli bir grubun başlatmasıyla yuhalandık. 400 trilyon para harcamışız. Ülkemizin dışarıda temsil kabileyiti yüksek klübüne böyle bir stad yakışır demişim ve yapmışız. Aynı şey kapalı spor salonlarında, İstanbul Sinaner'de... Buralarda belli bir ideolojik grup hizmet veriyorsun, bu hizmete rağmen size her türlü hakareti yapıyorlar. Hakaret bir hak mıdır? Köşe yazarları da öyle, yok işte Başbakan diktatör oldu. Siz oradan bana yazıyla çakacaksın. Bu kadar hizmet yapacağız. Sonra da sessiz mi duracağız. Ben dilsiz değilim yani. Ard arda bu eserleri yaparken 3 milyara yakın ağaç dikmiş bir iktidarı sizin programızda milletvekili eleştiriyor.

- Olay neyle alakalı?
Olay ideolojik. İktidarıma yönelik, şahsıma yönelik. En önemlisi Büyükşehir Belediyesi seçimleri var. Biz AK Parti iktidarından burayı nasıl alacağız gayreti içerisindeler.
- Bu olaylar AK Parti'nin kaybetmesi için mi yapılıyor?
Bir yanı o... Ak Parti ne kadar oy kaybeder için de yapılıyor. Burada milletimin Başbakan'a olan sahiplenişini kamuoyu araştırmalarını görüyorum. Milletime görev verdikleri sürece hizmetimizi sürdüreceğiz.
TAKSİM CAMİSİNİN YERİ
Bizim Taksim cami olayı var. Maksim’in arkasına yapılacak. O alanın tamamına. Ama öbür tarafta mesela, ilk açıklamasını yapıyorum. Arkadaşlarla görüşüp, kilise vakfıyla da görüşmek suretiyle, bütün o dükkanları kaldıralım. Vakıfla anlaşacağız, vakıf kamulaştırma bedelini neyse, oradaki kiliseyi biz meydana çıkaralım istiyoruz. Öbür tarafta cami, bizim medeniyet anlayışımızın örneği olur.
Benim adım Tayyip Erdoğan. Biz bu yola çıkarken ne aldatan ne aldanan olacağız dedik. Biz tarihi veririz ve orayı bitiririz. Türkiye'nin sahip olduğu ciddi manada, gerçek manada kültür merkezi yok. Orada biz diyoruz o yanı orayla birleştirecek şekilde arka tarafıyla, belki uluslararası bir proje yarışmasıyla biz oraya muhteşem bir proje yapalım.
TÜRK TELEKOM ARENA'NIN AÇILIŞINDA OLAYLAR
400 milyon TL para harcadık ve ülkemize büyük başarılar kazandırmış kulübümüze böyle bir stad yakışır dedim ve arkadaşlarımızla stad yapma kararı aldı.

Oranın açılışında bazı gruplar her türlü hakareti yapıyor. Hakaret etmek hak mıdır? Bunların güç aldığı siyasetçi ve yazarlar da 'Başbakan diktatör oldu' gibi şeyler yazıyor.
Biraz müsade edin de biz de sesimizi çıkaralım. Benim de yapım var. Ben de konuşacağım. Hakaretler karşısında dilsiz değilim konuşacağım.
ATATÜRK HAVALİMANI'NIN BÜYÜK BÖLÜMÜ YEŞİL ALAN OLACAK
Önümüzde yerel seçimler. Olaylar Gezi Parkı ile ilgili değil. İstanbul'u AK Parti'den nasıl alabiliriz düşüncesindeler. 3. Havalimanını yapıyoruz. Atatürk Havalimanı'nın büyük bir kısmını yeşil alana çevireceğiz.
Projeler bitince Taksim'deki ağaç sayısı artacak. Taksim'e bir cami yapacağız.Orada Maksim'in hemen arkasında cami olacak. Bizim medeniyetimizin çok açık ve net görüntüsü olacak.
- İki ayyaş derken kimi kasttettiniz? Kimisi Atatürk'ü anladı. Kimden bahsettiniz?
Bu söz bitim toplumda laf ola diye sözlenen iki kişiyi belirtmek için söylenir. Orada belki Atatürk'ün de imzası da yokturdur. CHP rastgele konuşuyor ama bilmiyor. Çok talihsiz bir grupları var.
Ben insanımı seviyorum. Alkolik olmalarını istemem. Alkol sağlığa zararlı. Kalp, karaciğer hepsininde sorun olduğunda kökü alkol.
Bize düşen nedir. Gitsin istediği gibi kendini bıçaklasın intihar etsin.z Onlara karışmıyoruz. Bizden önce gençliğin korunması adı altında kötü alışkanlıklara karşı devlet tedbiri alır diyor.
Şimdi kalkmış diyorlar ki dinin emri diye yapıyorlar diyor.
AYYAŞ DEDİĞİM İÇİN KIRDIKLARIM VARSA ÖZÜR DİLERİM
Bu eğer insan için iyi birşeyse ki din zaten kötü birşeyi emretmez. Bunu yapmak kötü birşey mi?
Biz muhafazakar demokrat partiyiz. Biz bunları söyleriz. Bundan rahatsız olanlar varsa onlardan özür dilerim de.
Ben vatandaşlarımı sevdiğim için sigarayı da bırakmalarını istiyorum. Dünya sağlık Örgütü'nden ödül aldık.
Alkolü olarak gidip alkol almayan birine çarpıp öldürünce ne olur. Kati oluyor.. Siz bunun alt yapısın yapın onların cezalarını arttıralım.
v%2810%29.jpg

SURİYE KONUSU
Suriye konusunda 'gidecek denilen Esed 2 yıl koltuğunda. Türkiye yalnız mı bırakıldı?
Erdoğan: Ben birşeye inanıyorum. Bu adam gidecek. Giderek de güç kaybediyor. Karada muhalifler güçlü, Havada Esed güçlü.
Biz Türkiye olarak sıkıntı yaşıyoruz. 300 bin sığınmacıya bakıyoruz. Bu sayı ileride artabilir. Şimdi siyasi mezhepçilik sorunu da çıktı. Reyhanlı'daki son olay bunun örneği. Yüzde 72 oy aldığımız bir yer Reyhanlı. Orada 52 vatandaşımızın öldürülmesi sıradan bir olay değil. Orada sınıra yakın yerde PYD var. Bir yanlışın içine düşerlerse tavrımız değişecek.
Rusya'ya ziyaretimiz olacak. Rusya ile Suriye konusunu görüşeceğiz. Rusya, Suriye konusunda ısrarını sürdürdükçe tüm o coğrafyadaki Esed'e karşı olan ülkelerin desteğini kaybediyor.
ABD konusunda da Obama ile görüşmemizden yüzde 100 olmazsa da iyi bir sonuç aldık.
TAKSİM OLAYLARINDA MEDYAYA GÖSTERİLEN TEPKİ
Bütün medya demeyelim. Burada bazı medya gruplarıı bunların yanında yer aldılar. Öyle gazeteler oldu ki; özellikle köşe yazarları ve atılan başlıklarla provokatif çağrılar yaptılar. Ve biz bunları okuduğumuz anda dedik ki biz nereye gidiyoruz.
Aracı reklam kurumları gazetelere ve televizyonlara reklam vermiyormuş. Böyle bir şey olabilir mi? Bu bir defa medya grupları için ve ülke ekonomisi için bir sıkıntı. Ben çok açık net söylüyorum. Arkadaşlara dedim bu kuruluşları bir tespit edin. Hangi kuruluşlar şirketlerin reklam vermelerine ambargo uyguluyorlar. Gereğini yaparız. Başı boş bırakmayız. İdeolojik davranmak suretiyle holdinglerin reklamını vermiyor.
Çok enteresan bir noktaya zemin hazırlıyor. 'Biz istediğimiz zaman bunu yaparak Türkiye'nin ekonomik itibarını sarsarım' mesajı verme gayretindeler. Bu aracı kurumdan kaynaklanıyor. Reklam veren bundan haberdar bile değil. Ben birkaÇ tanesini aradım, haberleri yok. Aracı kurumlar reklamları kestiler.
MELİH GÖKÇEK'İN 'BİR KAŞIK SUDA BOĞARIZ' SÖZLERİ
İfadenin tamamını bilmiyorum nasıl söyledi ama... Yıllar yılı bu ülkede ezilenn biz ve bizim gibiler oldu. Bize çok zulüm ettiler. Suadiye'de bir kız Kur'an Kursu ve aynı zamanda pansiyon var. Bu kızlar sabah dükkana gidiyorlar ve orada o dükkanda terbiye dışı ifadeler kullanılıyor. Bir anda bakıyorsunuz belli yerlerde çirkin el kol hareketleri yapıyorlar. Biz bu ülkenin Başbakanıyız. Bana o el kol hareketlerini yapamazsın. Hele bir bayan olarak yapamazsın. Bu parti yüzde 50 oy almış, halen birileri gelip diyor ki biz sizi ezmeye devam edeceğiz. Ben yüzde 50 ile ezmeyi düşünmüyorum, ama sen yüzde 7 ile, yüzde 13 ile, yüzde 21 ile ezmeye çalışıyorsun.

METRODA ÖPÜŞME POLEMİĞİ
Her yerin kendine ait kuralları vardır. Devletin metrosunda da ahlak kuralları vardır. Bu ahlak kruralları aşılırsa buna karşı anonsa yapılmasının nesi yanlış. Sonra da bir grup geliyor, ellerinde alkoller malkoller. Şimdi soruyorum, bir anne baba kızının afedersin birinin kucağına oturmasını ister mi? Biz de diyoruz ki buna dikkat edin. Birisiyle bir bankta oturursun sohbet edersin, bunu saygıyla karşılarsın. Tayyip Erdoğan olarak ben bunu saygıyla karşılamam ve toplumun büyük kesimi de saygıyla karşılamaz. Ben Dolmabahçe'de ofisimin önünde, Kadıköy'den gelenlerin durumunu görüyorum. Ama saygı gösteriyorum. Giyimine kuşamına karışmıyorum. Ama aynı saygıyı beniim eşim, kızım giyinenlere de göstermeliler.

Üst Alt