Esad Erbili (k.s) hazretlerinin vefati ve hayat kronolojisi!

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
Esad Erbili (k.s)<br />
(1847 - 3/4 Mart 1931)
Esad Erbili (k.s)
(1847 - 3/4 Mart 1931)
ESAD ERBL (K.S) HAZRETLERNN VEFATI VE HAYAT KRONOLOJS!
(1847 - 3/4 Mart 1931)

Nola bir kerre d olsun ceml-i b kemlinle
Ki kemter Bendeniz Esad, Sana olmak fed ister
(Divn- Esad)

Bu yazmzda Esad- Erbil Hazretlerinin ok zet olarak vefat keyfiyetini ve hayat kronolojisini tesbit edip vermeye alacaz. 1930 banda yeni kurulan Serbest Frkaya halkn gsterdii cokun ilgiden, hkmet evresi son derece huzursuz olur. te bu huzursuzluk atmosferi iinde Esad- Erbil Hz.leri (k.s) Bursaya kaplcaya gider ve orada bir sre kalr. Ancak Bursa ziyaretinden sonra oluan hava ok kasvetli ve rktcdr. Bu durumdan rahatsz olan Mehmed Ali Efendi, babas Esad- Erbil Hz.lerine yalvarr ve der ki:

Babacm! Bu havay beenmiyorum.

Etrafmzda uursuz glgeler dolayor. Evimiz ve sokamz devaml gzetim altnda. Bir tedbir alalm. Mesela kkteki kalabal datalm. Onlar memleketlerine gnderelim. Biz de gz nnden silinelim.

eyh Esad Efendi (k.s) mahzun bir tebessmle u karl verir:

Allahn (c.c) takdiri neyse, o olacaktr. Bana yle geliyor ki ok yaydan km ve hakkmzda karar alnmtr. Yani tedbir zaman gemitir.

ok gemeden 13 Aralk 1930da Menemen Tertibi patlak verir. Bir sabah Beyaz Kkn kaps ac ac alar ve Esad Efendi Hz.leri Menemene gnderilir. Onu hususi bir hcreye alrlar. Sonra yemeine azar azar zehir katarlar. Takdir-i ilah inayetiyle kurtulur. Bu birka kez olur. Ama netice alamazlar.

Ancak bu ekilde rahatszl artar. Ve sonunda eyh Esad Efendi Hz.lerini hastaneye alrlar. stadn anlatmyla :Bir gece (3/4 Mart 1931) damar ii bir enjeksiyonla iini bitirdiler ve muradlarna erdiler!

Aradan iki gn sonra olu Mehmed Ali Efendi (k.s) ve 29 halifesi de idam edilirler. (Rahmetullahi aleyhim ecmain!) Cenazesi ailesine verilmeyerek, resmi makamlar tarafndan Menemende defnedildi.

Mezarnn bulunduu arsa zerinde 1962-63 yllarnda bir cami ina edildi.
Cmlesinin ruhuna bir Fatiha ihls
Belki cefa ektiler amm vefa ettiler
Saf tepesinde saf ile can verdiler
Ebedilik diyarnda bahara erdiler
imdi kucak am cennette bizi bekliyorlar

(Prof. Dr. Ethem Cebeciolu, Say : 351 - Mays 2015)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt