Gazprom Türk Akımı'nın inşasına başlıyor

MURATS44

Özel Üye
Gazprom Türk Akımı'nın inşasına başlıyor

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı'nın inşasına başlama kararı aldıklarını söyledi.

tb

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı'nın inşasına başlama kararı aldıklarını söyledi.
Miller, Rusya'nın Rossiya 24 televizyonunda yayınlanan röportajında, "Türk Akımı boru hattının açık denizde yer alan bölümünün inşasına başlama kararı aldık" ifadesini kullandı.

Türk resmi kaynakları ise inşasına başlanacak boru hattının, Türk Akımı sistemini oluşturacak 4 boru hattından sadece biri olduğunu belirtiyor.
Kaynaklar, söz konusu boru hattının Türk Akımı kapsamında Avrupa'ya taşınması planlanan 47 milyar metreküplük kısmını kapsamadığını, sadece Türkiye'nin proje dahilinde alması öngörülen 16 milyar metreküplük gazı ülkeye ulaştıracak tek bir hat olduğunu ifade ediyor.
1 Aralık 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyareti sırasında Gazprom ve BOTAŞ Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak boru hattının inşası konusunda mutabakat zaptı imzalamıştı. Putin, Ankara ziyaretinde Avrupa Birliği'nin karşı çıktığı Güney Akım projesini iptal ettiğini açıklamıştı. Bin 100 kilometre uzunluğundaki planlanan boru hattı Türkiye-Yunanistan sınırına 47 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak.

Doğalgaz fiyatlarında indirim

Türkiye'ye satılan doğalgazın fiyatlarına yapılacak indirim görüşmelerinin sonuçlanmadığını söyleyen Miller, "Şu an, Türk ortaklarımızla indirim formülü konusunda ortak bir bakış açısına sahibiz. Yakında anlaşmayı imzalayacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı doğalgazın en büyük tedarikçisi olan BOTAŞ, 2014 yılının sonlarında Gazprom'dan fiyatta indirim talep etmişti. Rus şirketi de bu talebe karşılık olarak ayrıntılı bir fiyat çalışması yaptıklarını belirtmişti.

Taraflar arasında görüşmelerin devam etmesine rağmen, Türkiye'nin ithal ettiği doğalgazın fiyatına yapılacak indirimde henüz net bir anlaşmaya varılamadı.

Üst Alt