Gelibolu'da yeni bir şehitlik bulundu

MURATS44

Özel Üye
Gelibolu'da yeni bir şehitlik bulundu

Gelibolu Yarımadası'nda daha önce bilinmeyen bir şehitlik bulundu.

geliboluda_yeni_bir_sehitlik_bulundu_1411544702_623.Jpeg

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası'nda, Devlet Su İşleri (DSİ) 252'nci Şube Müdürlüğü ekiplerinin Alçıtepe mevkisindeki su iletim hattı çalışmalarında daha önce bilinmeyen bir şehitlik ortaya çıktı.
İNSAN KEMİKLERİ FARK EDİLDİ

Şehitliğin bulunduğu alanda inceleme yapan Vali Ahmet Çınar, AA muhabirine, kazı sırasında insan kemikleri fark eden ekiplerin, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3'üncü Bölge Müdürlüğü yetkililerine haber verdiğini söyledi.
Bölgede çalışma yapıldığı bilgisini veren Çınar, şöyle konuştu:
KEMİKLER KIBLE YÖNÜNDE
"İncelemede, kemiklerin kıble yönünde bulunması, mezarların oluşturulma şekliyle Müslüman mezarlığı, dolasıyla şehitlik olduğu ortaya çıktı.

Şairin, Mehmet Akif'in dediği gibi 'Toprağı sıksan şüheda fışkıracak' ifadesi burada kendisini gösteriyor. Tabii belki bütün alanın kapsamlı olarak taranması gerekiyor. Buna benzer şehitliklerin ortaya çıkacağını tahmin ediyorum.
YENİ ŞEHİTLİK ORTAYA ÇIKARILDI
Bu konuda çok ciddi bilimsel çalışmalar, teknikler kullanılarak yapılıyor ama bölge çok geniş ve tam olarak taranması bitmedi. Envanterimizde olmayan yeni bir şehitliğimiz ortaya çıkarıldı. Bu şehitliğimizi de kayda aldık. Burada yeniden teknik cihazlarla tarama yapılacak. Tespit işlemleri tamamlandıktan sonra burası yeni bir şehitlik olarak düzenlenecek."
t7cqz_1411545619_2251.jpg

OB2oF_1411545963_1953.jpg

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH mekanlarını cennet eylesin oranın herkarışı şehitlik bana göre,,,attığınız her adımda kemikler çıkıyordur...
görmenizi çok isterdim....

Üst Alt