Gönüllere fetihlere ihtiyacımız var

Şahı_zaman

Aktif Üyemiz
“Derviş olan kaynar taşar
Dalgalar geldikçe coşar
Bilmem hangi dağdan aşar
O Leyla'nın yolu derviş.”
Derviş: Hak için herşeyini yok eden. ALLAH'a aşık olan aşıkların gözlerine mal, makam, mevki, apartman onların gözlerine hiçbir şey görünmez.
Dervişlik hocalıktan ulvîdir.
Dervişlik sofuluktan ulvîdir.
Alimlikten, zahitlikten, abidlikten hepsinden üstün olan dervişliktir. Derviş olmayan bir insan varlığından kurtulamıyor. Ne zaman derviş olursa herşeyden kurtulur. Derviş olmak için aşka düçar olacak. Diyeceksiniz ki biz âşık değil miyiz. Tabii aşıksınız. Aşık olamasanız buraya gelmezdiniz.
“Cihanı bi vefa içre
Esiri nefs olup kaldın.”
Bizim en büyük düşmanımız nefsimiz. En büyük za rar nefisten geliyor.
ESİR: Düşmandan alınan kişiler hürriyetin kısıtlanması. Hapsedilenler üzerlerine de bekçileri konulmuş azap ta ettiriliyor
“Cihanı bi vefa içre
Esiri nefs olup kaldık.”
Bu fani dünyaya geldin nefsine esir oldun. Sen nefsine esir olmak için gelmedin. Sen çok kıymetlisin. Sen çok cevhersin. Nefis her şeyden aşağıdadır. Ruhta herşeyden üstündür. “Çünkü kendi ruhumdan ruh üfledim buyuruyor. Cenab-ı Hak.”
Tasavvufta nefis firavundur. Ruh Musa'dır.
Nefis deccaldir. Ruh mehdidir.
“Deccal nefsi Kur'an'da zahmetti ALLAH!
Zemmedilecek sensin. Sen kimi zemmedebilirsin.
Sanma ki hakikat iline gidebilirsin.
Sen kendini bırakır da, başkasının nefsini zammedersen, hakikat iline gidemezsin.
Ne buyuruyor:
“Beşer dilberlerinden bir güzel seyidine gelmişt in.”
Sen dünyaya beşer dilberlerinden bir güzel olmaya, veya bir güzel avlamaya gelmiştin.
Dilberi bulacaksın. Dilber bulunmadan dilber olamaz insan. Dilber olmak var. Bir de dilberi bulmak var. Dilber: Güzel. İnsanlar arasından, ilmiyle, ameliyle, şeriatı ile, tarikatı ile seçline bir velidir. Çünkü ALLAH'ın sıfatları onda tecelli etmiş. Onun için güzel olmuş. Güzel ALLAH'tır.
Bu güzel yüz güzelliği değil. İç güzelliği. Kalp güzelliğidir. Herkesi de güzel görür. Bir insan kendisi doğru ise herkesi güzel ve doğru görür. Kendisi temizse herkesi temiz bilir.
Seyidine gelmiştin. Seyid: Avlamak sen bir dilberi avlamaya gelmişken, yok oldun gittin.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
RABBİM razı olsun çok güzel paylaşım emeğine yüreğine sağlık....Konuyu okuyunca şu
dizeler aklıma geldi renk katayım istedim...

Gözüyle gördüğünü, örte eteği ile
Bu yol çok ince yoldur, yüreği duyan gelsin
Her kim sever Allahı, rahmet kılar vallahi
Dil sevgisiyle olmaz, Aşk ile yanan gelsin....

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
Allah(c.c)razı olsun kardeşim...
Gönülleri fetheden paylaşımlarınla,burada bulunduran Rahman'a sonsuz şükürler,sonsuz hamdler olsun...Amin...
Çok güzel bir sohbetti...
Selam ve Dua ile...
Nefsim bana râm ol düşme teşvişe
Hep fasidâir bu kurduğun endişe
Sürüsün yedirmez kurt ile kuşa
Pîr-i Sami gibi sultanımız var

EyvAllah....

Üst Alt