Güzel Ahlak

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
 Güzel Ahlak
Güzel Ahlak
Ebu Hureyre (R.A)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Mü'minlerin iman bakımından en kamil olanı, güzel ahlak sahibi olandır." (Tirmizi, Ebu Davud)

Enes bin Malik (r.a)’den şöyle rivayet edilmiştir: “Rasulullah (S.A.V) ahlakça insanların en güzeli idi.”(Buhari, Müslim)

Hz. Aişe (R. Anha)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Mü'min güzel ahlakı ile, geceleri nafile ibadet için kalkan, gündüzleri nafile oruç tutanların derecesine ulaşır." (Ebu Davud, Hakim, İbn-i Hıbban)

Hz. Peygamber (S.A.V) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Suyun buzları erittiği gibi, güzel ahlakta günahları eritir. Kötü ahlakta sirkenin balı bozduğu gibi amelleri bozar.” (Taberani, Beyhaki)

Bakın; güzel ahlak ne kadar kıymetlidir. Kendimizi az bir gayretle güzel ahlak sahibi yaptığımızda Allah-u Zülcelal bizlere kat kat mükafatlar veriyor ve insanı cehennem ateşinden muhafaza ediyor.

Ey Nefsim!

Amellerin mizan terazisine konduğunda sevaplarının ağır gelmesini, ferahlamayı ve kurtulmayı istersin öyle değil mi?

O zaman öncelikle ahlakını güzelleştirmek ve kötü huylarını terketmek zorundasın. Kötü ahlaklı olursan, hem çevren ve arkadaşların tarafından dışlandığın gibi, hemde Allah-u Zülcelal sana rahmet nazarı ile bakmayacaktır. Eğer amelde sebat eder, salih amel yapmaya çalışırsan ahlakında güzelleşecektir.

Kurtuluşu ve huzuru istiyorsan bunları iyi düşün!
 

[TB] Benzer konular

Üst Alt