Güzel arkadaşlıklar kuralım.....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
yaprak.gif
yaprak.gif

Allah Rasulü s.a.v şöyle buyurmuştur: Birlikte olduğun iyi arkadaşla kötü arkadaş, güzel koku taşıyan körükçüye benzer. Güzel koku taşıyan kimse, ya sana o kokudan verir veya sen satın alırsın ya da güzel kokusu sana ulaşır,,,, Körükçü ise ya ateşiyle elbiseni yakar ya da kötü kokusu seni bulur....

Evet değerli canlar,,,,,Güzel bir benzetme ve yalın bir anlatımla insanların birbirlerinden etkilenmeleri gerçeğini ifade eden bu hadis, her zaman iyilerle beraber olma ve kötülerden uzak durma tavsiyesini içeren Kuran ayetleriyle tam bir uyum içindedir elhamdulillah...

Sevgili Peygamberimiz’in dile getirdiği bu gerçek bugün de güncelliğini korumakta,,,, hadis, birçok eğitimcinin sayfalar dolusu bilgilerle açıklamaya çalıştığı konuyu adeta bir cümleyle özetlemektedir..... Okul arkadaşlığıyla başlayarak, hayatın her safhasında devam eden dostluk ve arkadaşlık, nasıl başladıysa genellikle öyle sürmekte, bu yolla kazanılan iyi veya kötü alışkanlıklar kişinin karakterinin bir parçasını oluşturmaktadır.....

Allah katında arkadaşların en hayırlısı arkadaşına hayrı dokunandır,,, buyuran Allah Rasulü, arkadaşına iyiliği dokunan kimsenin böylece kendisine de iyilik yapmış olacağını ifade etmektedir. Çünkü Mümin müminin aynasıdır elhamdulillah....

Bu durum gerçek hayatımızda da sanal alemde de böyledir....
Dostluk ve arkadaşlıkta önemli bir yeri olan sevgide ölçüyü kaçırmak, dostların birbirlerinin hatalarını görmelerine engel olabilir..... hayatın akışı içinde gelişen olayların bazen sevgileri nefrete, dostlukları düşmanlığa, dönüştürdüğü gerçeğinden hareketle de şöyle diyebilirmiyiz... Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün nefret ettiğin biri olur, nefretinde de ölçülü ol belki bir gün sevdiğin olur...Ne güzel örnekler değil mi,,,hayatın gerçekleri bazen hoş olsada bazen acıdır....
Arkadaş seçimimiz, etkisi ve sonuçlarıyla, aynı zamanda, dünyadan ahirete uzanan bir tercihi de ifade etmektedir....Kişi sevdiğiyle beraberdir sözünü hiç akıllarımızdan çıkarmyalım,,,
Öyle bir tercih yapalımki hem bu dünyada hem ahirette sevdiklerimiz bizimle beraber olsun inşallah.....
selam ve dua ile canlar,,,,Sizleri ALLAH c.c için seviyorum....

MURATS44

Özel Üye
Arkadaşlık

Kur'ân-ı Kerimin müminlere müjdesi olan büyük bir mutluluk kaynağıdır arkadaşlık ilişkileri. Dünyada bir sebeple birbirini ALLAH ac için sevip ,sayan ,Birbirine Allah acc için destek olan ve arkadaşlık bağı gibi kopması imkansız bir bağla birbirine bağlanmış olan müminler, Ahirette ,alemlerin yaradıcısı olan ALLAH'ın huzurunda Şerefli bir uyum içinde olacaklardır.
İslam toplumu müslümanların oluşturduğu ve temeli iman üzerine kurulu bir kardeşlik ve arkadaşlık toplumudur.
Bu arkadaşlıkta bağlar, akide bağıdır, Allah'a itaat ve resulüne itaat bağıdır. Bu cemiyette arkadaşlıklar ve dostluklar, dünya menfaati için kurulmaz. Arkadaşlıklar, ahirette resullerle, sıddîklarla, şehitlerle ve salihlerle beraber olmak ve Allah'ın ahiretteki nimetine nail olmak için kurulur. Bu ulvi gaye için kurulan arkadaşlıkları Allah'u Teâlâ "görülmeyen askerleriyle" desteklemektedir.......
günümüzde arkadaşlık deyimide , arkadaşlığın iç yüzüde içi boşaltılan kavramlar arasına girdi.Halbu ki; Arkadaşlık ömrümüz boyunca nice güzel arkadaşlıklar kurarak yaşadığımız en güzel duygulardan bir tanesidir.
Bazen bize kardeşimizden daha yakın ,dert ortağımız,kötü günümüzde can yoldaşımız, en büyük desteğimiz, bizimle ağlayıp bizimle gülen ,bizi olduğumuz gibi kabul edip kalbini biz açan,yanıda huzuru ve mutluluğu bulduğumuz ,beraber gülüp eğlendiğimiz , iyiliklerimizle beraber , bizim iyiliğimiz için hatalarımızıda bize söyleyen ,güvendiğimiz ve güzel duyguları bize hissettiren en güzel, en değerli insandır arkadaş. Belki şu an herkeste olmasa bile öyle arkadaşlıklar var ki, birbiri için canını vermekten esirgemeyen, arkadaşı için canını bile veren vefalı dosttur arkadaş. Bir gün gazetede okumuştum. Dağda çatışmada ,siperde olan 5 kişinin tam ortasına bir el bombası düşüyor. Pimi çekilmiş ve saniyeler içinde patlayıp ordaki herkesi öldürecek.İçlerinden biri öleceğini bile bile arkadaşları için el bombasının üzerine atlıyor. Bir kaç saniye içinde öleceğini bilerek kendi bedenini,canını feda ediyor.Diğerleri kurtuluyor,,,,,,,,,,,,,,,,,
İşte böyle birşey arkadaşlık. Allah ,candan arkadaşlıkların ,karşılıksız arkadaşlıkların mükafatını ahirette verir inşaallah. Günümüzün belkide kanamaya başlayan yaralarından birini anlatmışsın adminim. Arkadaş deyip geçmemeli,,,Hâkk için arkadaşlık yapmalı, Allah herkese yürekten arkadaşlıklar nasip etsin inşaallah. Çok güzel ve değerli bir konuydu vuslat adminim.Aslında sayfalar doldurulabilirdi. En güzel arkadaşlıklar bizlerin olsun inşaallah. eline emeğine sağlık adminim. Allah razı olsun. Eyvallah,,Eyvallah,,Eyvallah,,,,,,,,

Adilbey

Aktif Üyemiz
Allah katında arkadaşların en hayırlısı arkadaşına hayrı dokunandır,,, buyuran Allah Rasulü, arkadaşına iyiliği dokunan kimsenin böylece kendisine de iyilik yapmış olacağını ifade etmektedir. Çünkü Mümin müminin aynasıdır elhamdulillah....

]İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Bir arkadaşa, bir dosta mutlaka ihtiyaç duyar. Bu, gerek iş yapması, gerek sorunlarını çözmesi, gerekse konuşup dertleşmesi için zorunludur.Dinimizin bir emri olan selâm, bir bilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta yabancılara bile vereceğimiz selâm onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selâmlaşmayı ihmal etmemek gereklidir.Bir selam yeni arkadaşlıkalrında habercisi olabilir. çok güzel bir konu vuslat adminim. Güzel ve önemli bir konu. satırlarınla değer kazanmış.Teşekkür ederiz. Murat adminime katılıyorum. Yazılarının devamını bekliyoruz..Allah razı olsun. :)

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı ve memnun olsun sizlerden,,,değerli yorumlarınızı severek okudum,,,,
Değerli caaaan dostum Murat adminim ve değerli Adil bey,,,,sizlere teşekkürlerimi arz ediyorum,,,
İyiki varsınız değerli canlar,,,,yazılarımın devamı gelcek inşallah.....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Tekrar okumak iyi oldu..2011 de düşüncelerim ne işe yine aynıdır...
Bir ömür gecsede bakış açısı değişmeli...cannn dedin mi can'da kalmalı....

Üst Alt