Haftanın konuğu MURATS44......

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ESSELAMUALEYKUM,,,,Evet arkadaşlar sitemizin değerli adminlerinden sayın murats44 bu haftaki konuğumuz....Arkadaşımızı daha yakından tanımak adına, saygı sevgi çerçevesi içinde sorularımızı sorabiliriz.....Önemli olan kişiyi rencide edici sözlerden kaçınmak ve bu hususlara dikkat etmemiz gerekiyor....Hadi bakalım kolay gelssin.....

1_ Forumumuzdaki nickinizin anlamı nedir_? Neden bu nicki kullanıyorsunuz_?
2_ Zamanınızın ne kadarını bilgisayar başında geçiriyorsunuz?
3_ Etkilendiğiniz ve örnek aldığınıztarihtengünümüzde yaşayan veya ailenizden bir kişilik var mı_? Varsa kim_?
4_ Geleceğe yönelik hayalleriniz ve planlarınız nelerdir_?
5_ Forumumuzda en çok dikkatinizi çekensizi en çok etkileyen isimler kimler_?
6_ Keşke dediğin ve hala pişmanlık duyduğun bir olay varmı_?
7_ En sevdiginiz yazar kimdir..? Kimleri dinlemeyi seviyorsun_?
8_ İçinde şunu yapmayı çok isterim dediğin şey nedir_?
9_ Forumda en cok vakit gecirdiginiz bolum hangisidir_?
10_ Hayatınızda olmazsa olmaz dedikleriniz nelerdir..._?

glüglüglüglüglüglügdff

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
hayırlı olsun inş murat kardeşhele bu cevapları bir cevapla sıra bizim sorulara gelsin inş yavaş yavaş sorakki kkorkutmayak adminimizi degilmi ama kolay gelsin

MURATS44

Özel Üye
(((( Ve aleyküm selam ))))

Forumumuzda güzel bir etkinlik başlattığı için İlk önce VuSLaT adminimize Teşekkür etmek istiyorum.Yerinde ve zamanlı düşünülmüş bir etkinlik..Eyvallah Kıymetli VuSLaT Adminim..Bu konu ile beraber Ailemiz üyelerimizin birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulacağını i yeni gelen üyelerimize de ince bir " HOŞGELDİN "mesajı olacağına ve güzel bir muhabbet ortamında hoş dakikalar geçireceğimize inanıyorum.
Genelde bu tür konularda soru sorulan kişiye " kurban " gözüyle bakılır ve ilk kurban da ben olarak ,,, Bismillâhirrâhmanirrahim diyerek soruları cevaplamaya başlayalım.....
glüglüglü
1_ Forumumuzdaki nickinizin anlamı nedir_? Neden bu nicki kullanıyorsunuz_?
forumdaki kullanıcı adım MURATS44....İsmim ve soyismimin ilk harfi ile beraber şehrimin plaka numarasını birleştirerek kullandığım üye adım..Uzun bir süredir hep bu ismi kullandım.Bir çeşit alışkanlık diyebilirim..Şimdilik değişmeyi düşünmüyorum:)

2_ Zamanınızın ne kadarını bilgisayar başında geçiriyorsunuz?
Boş zamanlarımın büyük kısmını bilgisayar başında bazı araştırmalar yaparak , benim için çok özel bir önemi olan RâsuleHasret'te bir şeyler yapmaya çalışarak ve bazı değerli arkadaşlarımla güzel muhabbetler ederek zaman geçiriyorum. Gündüz saatlerinde pek giremesem de Foruma normalde bir kaç saatim gene bilgisayar başında geçiyor.Kış şartları dolayısıyla işim gereği gündüzleri fazla kalamıyorum ama eve gelince ailem haricinde kalan zamanımın çok üyük bir kısmını Sitemizde geçirmekten mutluluk duyuyorum..İnşAllah Sitemize karşı bu ilgimiz devam edecek....

3_ Etkilendiğiniz ve örnek aldığınız ,tarihten ,günümüzde yaşayan veya ailenizden bir kişilik var mı_? Varsa kim_?
Bu soruya genelde herkes Peygamber (s.a.v.) Efendimizi örnek alıyorum diye cevap verecektir.Bundan başka bir şey zaten düşünülemez.Hayatı ve bizlerden uygulamamızı istediği herşey zaten uymak zorunda olduğumuz ibretlik konulardır.Ben tarihte özellikle kimseyi örnek almadım kendime.( Peygamber (s.a.v.) Efendimiz hariç )....değişik insanların , değişik zamanlardaki yaşadıkları , ders alınabilecek konuları , bir müslümanın Ahireti için işine yarayacak düşünceleri , fikirleri her zaman bir arkadaş olarak düşündüm..Bazı istisnai büyükler dışında , okuduğumuz kitaplardaki kıssalar ve hayat dersleri hariç günümüzde örnek alınacak birini , ben şahsen göremiyoum..Değişen dünyamızda , bozulmaya yüz tutmaya başlamış toplumumuzda bizi mutluluğa götürecek en doğru kaynaklar , en doğru kişiler zaten birer örnektir bizlere.Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'den bu yana değişik zamanlardaki çok değerli ALLAH(a.c.) dostları zaten birer örnektir bizlere.Tabiiki anlamasını bilirsek........

4_ Geleceğe yönelik hayalleriniz ve planlarınız nelerdir_?
Geleceğe yönelik planlarım çok.Hangisi için uğraşacağımı bilmiyorum.Heralde en mantıklı olan Dünya ve Ahiret mutluluğu için ALLAH(a.c.) yolunda daha doğru adımlar atmak,iki dünya içinde birşeyler yapmaya çalışmaktır diye düşünüyorum.Bir laf vardır: " Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için , Yarın ölecekmiş gibi Ahiret için çalışın..." En doğrusu bu sanki.............Bunların haricinde elbetteki her insanın bazı hayalleri , planları vardır...Bunlar hayal bile olsa gene de güzel şeyler...Gerçeğe döner mi , Dönemz mi? En güzelini , en doğrusunu Râbb'im bilir......

5_ Forumumuzda en çok dikkatinizi çeken sizi en çok etkileyen isimler kimler_?
Bu soru biraz zor gibi...:) Şunu söylebilirim herkes çok değerli benim için.Ne de olsa bir aileyiz hepimiz...daha açık söylemek gerekirse Sitemizde özellikle iki isim verebilirim..Birincisi VuSLaT adminim , ikincisi Sevgili büyüğümüz Şevket Okyay hocamız..VuSLaT adminimizle tanışalı çok uzun bir zaman oldu.Gerek kişiliği , gerek huyları gerekse yorumları ile değerli bir kişilik.Gönül verdiği Tasavvuf yolunda attığı adımları yaşantısına uygulaması gerçekten takdir edilecek bir konu.Daha eski sitelerde beraberken , kendisine ait makale ve yazılarını büyük bir zevkle okurduk.Burda pek göremiyoruz ama kendi kalbinden yazdıkları gerçekten çok güzel ve derin duygular.Buda Tasavvufa adanmışlıktan gelen bir şey olsa gerek...Bazen soruyorum kendisine ,Ne zaman gelecek asıl VuSLaT ? diye..Verdiği cevap: En kısa zamanda inşallah..Bu en kısa zaman artık gelsin VuSLaT adminim.Ne dersin? :):):):) Kendi yazılarınıda okumak isteriz burda.glü
Şevket Hocamıza gelince , yazdığı şiirlerin hepsi ortada.O satırların yazılabilmesi demek gerçekten eşsiz bir bilgi birikine sahip olunması demek.Gencecik ruhuyla yazdığı eserleri takdir etmemek mümkün değil....Bu aralar pek görünmese de kalbimizde özel bir yere sahip..Her nerdeyse ALLAH'ın rahmeti ve bereketi onun üzerine olsun..

Ayyüzlüm : Sitemizin ablası....... Açık sözlülüğü ve güzel kişiliği ile ailemeizde bambaşka bir yere sahip ..Senin burda olma da gerçekten çok güzel..Ailemiz her sabah aynı saatlerde güzel dualarla karşılaşıyor sitemizin kapısını açarken.ALLAH razı olsun ablamızdan...

Mahzungarip : Nam-ı diğer "Depresyondayım" :):):) Bir şarkı vardı da bir zamanlar ordan aklıma geldi..Bunu yanlış anlama olur mu ? :) Güzel bir dost , değerli bir kardeş..Bazen kızdırıyor , bazende çok kötü tartışıyoruz ama genede kardeşliğinden bir şeyler kaybetmiyor..İki gündür ortalıkta yok ..Heralde KOZMİK ODA'yı araştırıyor...:):):)

İsimler böylece uzar gider.Herkesin değeri ayrı , Herkes özel , herkes güzel..ALLAH(a.c.) bütün RâsuleHasret sevdalılarından razı olsun inşallah....

6_ Keşke dediğin ve hala pişmanlık duyduğun bir olay varmı_?
Bu soruya hiç kimsenin "HAYIR, OLMADI" demesi imkansız sanırım.Mutlaka herkesin hayatında bir köşelerde "Keşke olmasaydı"deyip , pişmanlık duyduğu birşeyler vardır.Benim de var...Gerçekten "KEŞKE OLMASAYDI".........

7_ En sevdiginiz yazar kimdir..? Kimleri dinlemeyi seviyorsun_?
Bu soruya ,yakın geçmişimizden örnek verecek olursam ,Necip Fazı KISAKÜREK ve Mehmet Akif ERSOY ve İskender PALA'nın eserleri derim..Aslında çok insan ve çok değerli yayınları var..İslamı bilen ve inandığını kanıtlayan herkes değerlidir...Bundan önceki sitemiz ve bu sitemizden önce çok kitap okurdum.Bir yılda abartısız 30 kitap okurdum..Özellikle saatlerim vardı.Kitap okuma saatlerim...Şu an pek uymuyorum ...Okuduğum kitaplarda , dinlediğim insanlarda isme pek bakmam...İsimleri aklımda tutamam pek...Benim için önemli olan ,içindeki mesajlardır...

8_ İçinde şunu yapmayı çok isterim dediğin şey nedir_?
O kadar çok ki :) hangisinden başlayayım.....:)

9_ Forumda en cok vakit gecirdiginiz bolum hangisidir_?
Bütün bölümlere bakmaya çalışıyorum..Dini ve tasavvuf bölümü ,edebi bölüm ile Tarih bölümümüzde daha fazla zaman geçirmek isterdim ama henüz yeterli sayıda üyemiz ve konumuz olmadığı için genelde eski konulara bakmayı tercih ediyorum , son yazılan konuları kaçırmamak şartıyla..İnşAllah bütün bölümler dolacak ve bizlerde daha fazla zaman geçirir olacağız......

10_ Hayatınızda olmazsa olmaz dedikleriniz nelerdir..._?
Bu soruya değişik cevaplar verilebilir.Benim hayatımda olmazsa olmaz dediklerimin başında Ailem geliyor.Sonra işim sonrada intırrnetim ve bilgisayarım....Bilgisayarım bir konuda çok değerli benim için..İçinde dünyalar var....Bazen dünyalar kadar mutlu eder bazen de dünyalar kadar üzer beni ama gene de seviyorum bilgisayarımı.ALLAH zeval getirmesin sevgili bilgisayarıma:):):):)
glüglüglüglüglü

Elimden geldiği kadar sorulara cevap vermeye çalıştım.İnşallah bir yanlışımız olmamıştır.Olduysa Affola:) Saygı ve Sevgilerimle...
Kardeşiniz MURATS44

fahrettin tırınk

Site İmamı
kıymetli hayırsever,mütavazi,çalışkan ve dürüst kardeşim murat,üstün başarılarınızdan dolayı haftanın konuğu olmaklığınızı tebrik eder başarılarınızın devamını taleb ederim.
şimdilik size bir soru sormayacağım...

mahzungarip

Yönetici
İlk Kurbanımızı Bismillah-i Allahu ekber diyerek başladık terletmeye :) Murat adminim arkana yaslan ve rahat ol. senin için sorularım gelecek ancak önce zemini hazırlamamız lazım;) rahat olmalısın.. :)

koltuk.jpg

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
hepside çok güzel içtenlikle cevaplanmış sorular kardeşim teşekkürler rabbim gönlünde ne kadar hayırlı dilegin varsa hepsini versin inş müsadenle bir kaç soruda ben sorayım
1:kaç kardeşsiniz?kaç numarasın?

2.en sevdiğin renk?

3:hangi takımı tutuyorsun?

]4:Sizce ölüm ile yaşam arasındaki fark nedir?

]5: Önemli olan zirveye çıkabilmek mi yoksa orda kalmayı mı başarabilmektir?
6.seni en çok etkileyen ayeti kerimeler ?

7.seni en çok etkileyen hadisi şerif hangisi?

8.Kuranı hayatına ne kadar geçirebildin?

9.Peygamber kıssalarından en çok etkilendiğin hangisi? ve nedeni?

10.seni en çok etkileyen bir kaç sözü bizimle paylaşırmısın?

11.sevdiğin ve sevmediğin üç huyunu bizimle paylaşırmısın umarım seni fazla sıkmam kolay gelsin kardeşim

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
bak işte ben bunu düşünmedim ne varsa vuslatta var yine de hade bakalım iç yorgunluk kahvenide başla soruları cevaplamaya

MURATS44

Özel Üye

Koltuğuma oturayım... VuSLaT adminimin de ikramını alayım ..TEŞEKKÜR EDERİM ADMİNİM..Keyifle içerken kahvemi başlayalım cevaplara.Bu arada uyursam idare edin artık.Bu koltukta ben dayanamaz hemen uyurum:):):)

1:kaç kardeşsiniz?kaç numarasın?
5 kardeşiz.Ben 2 numarayım .Benden büyük bir ablam var.Oda izmirde görevli.Diğer kardeşlerimle aynı şehirdeyiz...

2.en sevdiğin renk?
Bütün renkleri severim .Yalnız koyu yeşil , kahverengi ve maviyi daha çok severim.Hani bazı araştırmalar yapmışlar.Renklerin insanlar üzerindeki etkileri ve renklere göre kişilik özellikleri diye...Ben bunuda merak ediyorum ..Acaba doğru mu ?

3:hangi takımı tutuyorsun?

isiltili_fb_logosu5.gif

2dhty8hhl1.jpg

Bu cevap yeterli olur sanırım.Yenilsekte gönül verdik bir kere.....:):):)

]4:Sizce ölüm ile yaşam arasındaki fark nedir?
Ölüm ile yaşam arasındaki farkı konuşmaya başlasak heralde günler, haftalar sürerdi.Bana göre, kısaca uyku ile uyanıklık arasındaki ince çizgi gibi.Şimdi var ,,az sonra yok..Bugün var, yarın yok.......Önemli olan hazırlık, hazırlık,hazırlık...........Son nefese hazırlık.......

]5: Önemli olan zirveye çıkabilmek mi yoksa orda kalmayı mı başarabilmektir?
Tabii ki Zirvede kalmak önemlidir.Zirveye herkes bir şekilde çıkabilir.Zorda olsa isteyen zirveyi mutlaka görür.Ama zirvenin gereklerini taşıyabilmeli insan.Orayı benimseyip orada kalabilme yetisine sahip olabilmeli..Sevdiğim bir laf vardır."zirveye çıkan insan ,zirvenin özellikleri ile yüceleceğine ,çıktığı yeri yüceltmelidir"..Zirve sınır olmamalı.Elden geldiğince daha da iyi olmaya çalışmalı.....

6.seni en çok etkileyen ayeti kerimeler ?
Kur'ân-ı Kerim'in bütün âyeti kerimeleri etkiler beni
"Sizden öncekilerin çekti]]ğini çekmeden cennete gireceğinizimi sanırsınız." (Bakara suresi 213.ayet)
Ben açıkçası ,bizden öncekilerin çektiklerini çekme cesaretini ve gücünü kendimde bulamıyorum.Neler yaşadılar, neler çektiler islam uğruna, din uğruna , ALLAH aşkına...Neler çektiler neler...İnşallah elimizden gelen gayretle ve ALLAH(a.c.) 'ın rahmetiyle bizlerde gireriz cennete....Son nefesimizde imânlı olarak ölüm nasip olsun hepimize inşallah...

7.seni en çok etkileyen hadisi şerif hangisi?
Kısaca ....HEPSİ....... :)

8.Kuranı hayatına ne kadar geçirebildin?
Hepsini diyemem:üzgün

9.Peygamber kıssalarından en çok etkilendiğin hangisi? ve nedeni?
Peygamber(s.a.v.) Efendimiz bir gâza sonucu medineye dönerken ,medineye yaklaştıkları sırada gâzaya katılan nevfel'in annesi dönenlere doğru koşarak gelir.Önce Efendimiz'e sorar ...
-"Evladım nerde " diye
Efendimiz bu yüreği yanık anneye oğlunun şehit olduğunu söyleyemez.Mübarek omzunun üzerinden başparmağı ile arkayı işaret eder..Arkadan Hz.Ali gelmektedir.Hz.Ali Efendimizin söyleyemediğini ben nasıl söyleyeyim der içinden..Bu arada herkes eliyle arkayı işaret etmektedir.Yaralı anne sıradan arkaya doğru ilerlemektedir.En sonda Hz.Ömer vardır.Ondan önce herkes arkayı işaret etmiştir.Kendisinin arkayı işaret etme şansı yoktur.O yürek coşkusuyla tam ağzını açıyor , tam coşacak Cebrail(a.s.) yetişip Hz.Öerin ağzını kapatıyor.Ve bakıyorlar ki nevfel arkadan koşarak geliyor.Ve annesine kavuşuyor..
Efendimiz(s.a.v) Soruyor daha sonra Cebrail(a.s.)'a :
- Nedir bunu hikmeti? diye
Cebrail (a.s.):
-ya Muhammed , Ömer ağzını açınca yer gök silkelendi.ALLAH.... diye coşacaktı..Râbb'im bana " koş,sustur ömeri..onun bir yakarışına bütün şehitleri dirildirim" buyurdu.....diyor

Bu nasıl bir iman, bu nasıl bir teslimiyet.Öyle çaresiz bir anda öyle yürekten bir yakarış ki Yüce Râbb'imiz bir "ALLAH" denişine bütün şehitleri diriltecek kadar oluyor..Bu nasıl bir imandır.nasıl bir yürek , nasıl bir inançtır... Acaba var mıdır böyle bir iman , böyle bir teslimiyet............................................

10.seni en çok etkileyen bir kaç sözü bizimle paylaşırmısın?
" GEL ' Ne olursan ol....Gene gel..."
"Yaradılanı hoş gör , YARADANdan ötürü"
"İnşâllah derse yakaran ,İnşâ eder YARADAN...",
"Ögrenme, akintiya karsi yüzmek gibidir. Ilerlemediginiz takdirde gerilersiniz! "

Aslında çok var ama bunlar bir başlangıç sadece.....

11.sevdiğin ve sevmediğin üç huyunu bizimle paylaşırmısın?
Çoooooooook zor çokkkk:):):):):):):)glüglüglüglüİnsan bu soruları kendisi cevaplayamaz bence.Bu soruların en güzel cevabı karşımızdakinden gelir..İnsan bazı konularda kendisini değerlendiremez..Karşımdakinin düşünceleri önemlidir benim için..Benim için ne düşünülüyorsa o geçerli olsun diyelim... :):)

Son düzenleme:
Üst Alt