Hz. Ömer'in tevazuu anlayışı

MURATS44

Özel Üye
HZ. ÖMER’İN TEVAZU ANLAYIŞI

Şeyh Muhammed Muta Haznevi (K.S) : “Hz. Ömer; bütün tevazu ve mahviyetiyle Şam’a geldiğinde O’nu karşılayan bazı sahabeler baktılar ki, üzerinde sade basit bir elbise, ayağında bir çift çarık ve başında mütevazi bir sarıkla geliyor. Bineğinin yularından tutmuş, çarıklarını da koltuğunun altına almış. Bunun üzerine dediler ki: “Ey müminlerin emiri, şimdi askerler ve Şam patrikleri seni bu halde görürlerse iyi olmaz…” Tam bu sırada Hz. Ömer o meşhur ve çağları aşan ifadesini kullandı: “Biz, Allah tarafından İslam’la onurlandırılmış bir milletiz. Ne zaman izzet ve şerefi başka yerlerde aramışsak Allah bizi rezil etmiştir.”

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Aslında, tevazunun özünde kendini bilmek ve ona göre davranmak yatar,,, Mütevazı insan eğrisiyle doğrusuyla açık konuşur,hatalarını kabul edecek kadar kendine güven kendini dev aynasında gören söylemlerden uzak durur,,, Veriler ışığında konuşur,,, abartılı söylemlerden sakınır,,, Çevresindekilerin görüşlerine ve katkılarına açıktır, yetenekli insanları yakınında ister ve onların görüşlerine değer verdiğini her fırsatta gösterir,,,,Ben merkezli kendi çıkarını gözeten yaklaşımlar ona göre değildir....

MURATS44

Özel Üye
Keşke yapabilsek. Keşke iş "Ben mekezli" duruma gelmeden önce de bazı hassasiyetlerin farkına varıp sonradan içinde kaybolacağımız duruma gelmesek. Ki , gelsek bile tevazuu az da olsa devreye girmeli ki, doğru olan bulunsun. Hz.Ömer nerdeee biz nerde. Keşke milyonda biri kadar olabilsek.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Bizler zaten hz Ömer olamayız tırnağı olamayız,ama herkes önce bir kendine bakıp çeki düzen vermeli...
Aynaya bakıp kendini görmeli,aynaya bakıp başkasını göremez çünki.....

Üst Alt