İbretlik Kıssalar,,,

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Mısır evliyasından “Fahr-ül Farisî” hazretlerine, talebesinden biri gelip;
- Efendim, ben bir şeyden çok korkuyorum, diye arz edince sordu:
- Hayırdır evladım, neden korkuyorsun?
- Ahirette Cehennemden kurtulabilecek miyim acaba? Bunu düşünüp çok korkuyorum hocam
- İnşallah kurtuluruz oğlum

- İnşallah efendim, ama nasıl?
Buyurdu ki:
- Ümidimiz odur ki oğul, büyükler bize sahip çıkar ve şefaat ederler de inşallah kurtuluruz
- Ya sahip çıkmazlarsa efendim?
- Merak etme oğlum Biz bugün onlara sahip çıkarsak, onlar da o gün bize sahip çıkarlar
Biz onları dinlersek

- Anlamadım, nasıl yani?
- Demem o ki oğul, biz o büyüklerin sözlerini dinler, nasihatlerine göre yaşarsak, onlara sahip çıkmış oluru O zaman onlar da bize sahip çıkarlar ,,,,,,

glü glü glü

Bir gün de bir genç gelip;
- Efendim, dünyada ve ahirette felaketlerden kurtulmak için ne yapayım? diye sorunca;
- Bunun bir tek çaresi var, buyurdu
- O nedir ki efendim?
- Kurtulanlarla beraber olmak
- Kurtulanlardan maksat kimlerdir ki?
- Allahü teâlânın sevgili kullarıdır “Ehl-i sünnet alimleri” ve “evliyalar” bunlardandır mesela
Böyle zatlar yoksa?
Delikanlı sordu:
- Böyle zatlar yoksa efendim?
- Onlar yoksa, kitapları var evladım Onların kitaplarını okuyan da onlarla beraber sayılır ,,,,

glü glü glü

İbrahim Havas(ra) anlatıyor:Birgün Şam yakınlarında,Likam dağındaydımBir nar ağacı gördüm ve canım çektiBir nar kopararak tadına baktım ,nar pek ekşiydi onu yere attımYoluma devam ettim ,ileride başına arılar üşüşmüş yere uzanmış bir adam gördümAdama:"Selamün Aleyküm!"dedim
Adam"Ve aleykümselam,ya İbrahim!"diye cevap verdi
"Beni nerden tanıdın"dedimAdam dedi ki:
"Kim Allah'ı tanırsa,Allah ondan hiçbirşeyi saklamaz"karşılığını verdiOna:"Anladığım kadar Allah'la ilişkilerin iyiAllah'ın seni bu arılardan kurtarmasını istesene"dedimBana:"Bende seni Allah ile dosttur sanıyordum,asıl sen Allah'tan nara olan düşkünlüğünden kurtarmasını istesene!İnsan nara olan düşkülüğünden dolayı cezası ahirette verilirOysa arı sokmasının acısını insan bu dünyada kısa süre için çekerArı sokması vücudu incilttiği halde,nefsin arzu iğneleri daima kalbe batmaktadır
Bana bu güzel dersi veren adamı orada bırakıp gittim
Nefsin isteğine uyan padişah bile olsa köleleşirSabırlı kölede şah olur
,,,,

glü glü glü

Ahmet Teker

Aktif Üyemiz
birgün bir nehirde herkes yüzüyormuş orda kör bir adam durmuş nehir kenarında nehire giremiyormuş.mübarek zat üzülmüş dua etmiş Allaha ya rabbi bu adamın gözlerini aç da o da diğerleri gibi yüzsün.zatın duası kabul olmuş kör adamın gözleri açılmış
sevinmiş mübarek zat kör adam nehire gideceğine nehrin kenarındaki elbiseleri toplayıp...
ateşe vermiş zat bu kez pişman olmuş
Allahım sen işini biliyorsun... demiş

MURATS44

Özel Üye
Kur'an kıssaları müminlerin daha önceden tecrübe etmedikleri olaylarla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını mesaj olarak vermektedir. Kıssalardaki temel anafikir anlaşıldıktan sonra mü'min başına gelen değişik olaylarda kıssaların yardımını kullanabilir.Bizlerde böyle güzel ve anlamlı örnekleri hayatımızda bir tecrübe noktası olarak değerlendirip , gerektiğinde bu örneklere göre davarnışlarımızı belirlesek daha doğru olur.Yani amaç öğüt almak olmalıdır bunları okurken.
Teşekkür ederim adminim. Bildiğin ne kadar kıssa varsa senden ve diğer arkadaşlarımızdan da bekleriz. Okurken bile heyecan veren kıssalar, örnekler...:) Eline sağlık.......

Üst Alt