İnsanları türbanıyla yargılamak....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Evet değerli canlar,burada inşallah yaşadığımız hayatın içinde ki olayları aktarıyoruz biiznillah...

Evet biliyorsunuz toplumda 5 yıl önceye kadar türbana bakışş açısı farklıydı,şimdi
işe modern tesettür çıkdı inşallah bir nebzede olsa bakış açıları değişti,,,Bu durum çalışma hayatımıza da yansıdı...Ben özel bir rehabilitasyon merkezinde hemşireyim,ve genelde hastalarımız yaşlı ve terapi gören hastalar....Bir gün benim baktığım bölüm de bir harekettilik
başladı heryer daha düzenleniyor yerler siliniyor yani daha bir intizam söz konusu...Kendi kendime dedim heralde ünlü biri gelecek,derken tekerlekli sandalyede görkemli asil bir beyfendi yanında oğlu olan bir beyfendi yatışlar yapıldı....Ben yanlarına gittim yatış sonrası
beyfendi emekli assubaymış,oğlu bana dönerek bu bölüme hangi hemşire bakıyor dedi,bende ben bakıyorum dedim,beni başımdajki türbanımla yadırgayacağını hissettim....

Başka hemşirede ilgilenebilirmi dedi tabiki dedim nöbetleşe duruyoruz,,,ben sadece babamla ilgilenen hemşire istiyorum dedi doktor beye,oda böyle bir durum burada söz konusu değil ama durumla ben ilgilenirim dedi....Aradan 2 gün geçti,beyfendinin elleri parmakları kıpırdamıyordu,tabi diğer rahatsızlıkları da var,,,burada tıp dliyle anlatmak istemiyorum anlayamayan olabilir,,,,yani ellerinle farklı toplarla egzersiz yapması gerekiyor eklemler rahat çalışsın diye,,,,o bölüme başka arkadaşım bakıyor,birgün ben baktım arkadaşın yerine,beyfendiyle ilgilendim,dediki kızım sen çok kibar mütevazisin benimle ilgilenmen güler ryüzün bana huzur verdi,diğer arkadaşına bişe söylüyorum suratı asık ikinci defa derdimi sölylemeye çekiniyorum,dedim üzülme amca o da çok iyidir,sert gibi görünsede iyidir,hayır dedi...

Ben insanların dış yüzünden içini anlayabiliyorum,o kişi yaşlılara kinle bakıyor takip ettim herkese davranışı aynı....Dedim amca elelriniz nasıl hareketlerine bakayım,,,,çok zor hareket ediyordu,avucunu kapatamayacak kadar,,,Neyse günler geçti ben amcayla çok ilgileniyordum nöbet sıralarında beni soruyormuş,bir gün oğlyla karşılaştık,mahcup içindeki bana bakışını unutmadığımı hissederek
babam sizden çok bahsediyor,çok şevkatle babama bakıyomuşsunuz,size ben teşekkür etmek istiyorum dedim önemli değil,benim için sizin babanız neyse bütün hastalar aynıdır,fark yok.....
Bir gün amca balkonda oturuyor,dedim sizden bişe rica edecem beni kırmassanız,yarın size bir tesbih getircem,ve onu çekin lütfen,önce yüzüme baktı ben tesbih kulanmam dedi,,,dedim bu farklı ve ben size göstercem bazı kelimelerde onlarıda dil ile kalben söleyin,,,,,

Tamam kızım dedi,,,,ona sultanahmetten aldığım gül kokulu tesbihi götürdüm,,,dedim amca balkona çıkınca ve gece yatarken,bunları tek tek söyleidğim kelimelerle söyle biliyorumda hiç yapmadım dedi,,,,Bir gün bana dediki kalbim çok huzurlu,karamsar değilim herşeye güzel bakıyorum,,,iyiki seni tanıdım kızım,dedim sen bu öğrettiklerimle devam et inşallah RABBİMİN izni keremiyle parmaklarını kullanacaksın....ertesi sabah oldu baktım balkonda çekiyor tesbihini ama ilerleme vardı ben o an bişe demedim,,,yanına gidip dedim amca ben yarın gelmiyorum izne ayrılıyorum,inşallah gelince sen iyileşmiş olacaksın,nasıl üzüldü gözlerinden akan yaşlar tesbihe damlıyordu,o heybetli o ciddi resmi beyfendi gidip yerine sanki küçük bir çocuk gelmişti....

Dedim sen üzülme günler çabuk geçer,arkadaşlarım senle zaten ilgileniyor...senin yerin senin mütevazi davranışın güler yüzün olmayacak diyince bende çok üzüldüm....NEyse ben tatile gittim arkadaşlara zaman zaman soruyordum senin hasta sürekli tesbih çekiyor dediklerinde çok huzur duyordum....Ve tatil bitti geldim iki mutluluğu yaşadım,,,,birincisi bu güzel sitemizin kurulması,,,,ikincisi amcamız artık parmaklarını çok güzel hareket ettirebiliyordu...onun mutluluğu benden daha fazla idi....kızım artık gazete okuyabilcem,çayımı kahvemi içebilcem bu senin sayende oldu diyince,,,,Hayır amca dedim,

Önce RABBİMİN hikmeti,senin söylediklerime itibarın ve inanarak yaptığın tesbihattır....Ben sadece vesile....çektiğim tesbihin sözlerin anlamı neydi deyince kağıda yazıp verdim görmeliydiniz tesbihe nasıl sarıpda öpüşünü....Ben bilmiyordum ben boş yaşamışım diyerek üzüldü....Dedim şimdi bundan sonrası artık sana kaldır değerli amcam....ve oğlu geldi ertesi gün,beni çağırttırmıştı babasının odasına,yüzüme baktı babama çok iyiliğinizoldu elelrini artık kullanıyor size teşekkür ederim dedi.....Bende görevim vazifem dedim,,,,yanlız size bişe sölemek istiyorum dedim,,,,İnsanları dış görünüşleriyle yargılamadan önce az düşünün,,,,şu başımdaki türbana takıldınız,o ALLAH c.c için takılıyor ve içime de bu merhameti veren yine ALLAH c.c hudur dedim.....

Senin modern gördüklerin sor bak babana nasıl davranıyordu diyince mahcup oldu....Bu arada açık kardeşlerimi tenzih ederim,hepsini aynı kefeye koyamam bazıları müstesna.....Sonra dediki biz çıkış yapcaz ben mahcubum karşınızda çok modern kapalıları demekki ayırt etmem gerek dedi ve gitti....ALLAH onun kalbine hidayet versin ne diyebilirim ki....Şu altı üstü bir metre kumaşa takılıyorlarya,,,,güzel giyinince modern oluyor,,,,biraz daha sade ve annelerimiz gibi kapalı olunca gerici oluyor,,,ben bu toplumun bazı insanlarını anlayamıyorum,,,,O başa takılan örtü tek ALLAH rızası içindir,markalısıda aynı sadesi de aynı.....

önemli olan insanın iç dünyası,,,,ALLAHIN verdiği merhamet duygusu.....
Evet değerli canlar velhasıl o amcamız ALLAHIN izni keremi ile sağlığına kavuştu.....
Eğer ben acizane kadeşiniz,bir sülçilisan ettiysem affola diyorum,,,,saygılarımla.....

MURATS44

Özel Üye
Hayatta ne olursa olsun isyan etmemek gerekir. Şunu çok iyi anlamamız gerekir ki "Hayat herkese eşit derecede adil değildir"
Hiçbirimiz eşit yaratılmadık. Başımıza gelenler de eşit değil.Herkesin düşüncesi eşit değil, bir yerde farklılıklar keskin bir bıçakla kesilmiş gibi ince ve düz.Bazen de , beynimizdeki düşüncelerimiz sadece bize doğru gelir.Karşımızdaki yanlış düşünüyordur.Kendi hatalarımızı, yanlışlarımızı göremeyiz. Görsek te kabul edemeyiz.
Acaba ,hayatın neresindeyiz? olumsuzluklara karşı bir çözüm arayışında mı , yoksa bir pence kenarında mı? Penceredw durup hayatı mı izliyoruz?
Aslında biliyor muyuz ki; Hayat hepimizin avuçlarının içinde....Her zaman avuçlarımızın içerisinde.Nasıl istersek , neye karar verirsek, nasıl görmek istersek hayat oradadır her zaman.......
Sabah güneş yeniden doğuyor , gün ise her şafakta nice umutları ve hayalleri de beraberinde getiriyor.İstersen gün ışığı gibi hayata hergün yeniden başlar ,hergün aynı güzelliği bulabiliriz. Hayatın zorluklarının üstesinden gelmeyi isteyerek , olumsuzlukları aşma azminde dünya görüşüyle birleştirip daha farklı şekilde görebiliriz dünyayı.
Her sabah uyandığımızda,
İhlasla okunan bir besmele ve fatiha sonunda bizleri yaradanı düşünerek onun yardımı ve rahmetiyle güne başlamayı umut edersek , Ve " Hayat be, bugün yine herşeye rağmen güzelsin" diyerek umutla başlayacağımız sabahın devamında bütün güzellikler bizi bulmaz mı acaba?
Hayatın devamında sorunlarla karşılaşıyoruz , VuSLaT Adminim bir anısını paylaşmış. Çoook ta güzel biten bir anı. Hani derler ya "Tatlı dil......" Bu tatlı dilin ardında birde ALLAH inancı varsa , ALLAH aşkı varsa herşey daha güzel bitmez mi?
İnsan,kesesindekini satar. İnsanın içinde ne varsa dışına da onu yansıtır. VuSLaT Adminim de bu kadar zor bir konuda mükemmel bir güzelliğe imza atmış. insanları değiştirmek zordur. Bazende imkansızdır. Hele ki sabitleşmiş , kemikleşmiş düşünceleri değiştirebilmek ise çok daha imkansızdır. İnsanlarımızdaki başörtüsü önyargısı , işte böyle ,mükemmel ötesi bir tutum ve yaklaşımla değiştirilebilirdi. Nitekim öyle de olmuş.Bu sadece bir örnek.Bu örnekleri çoğaltırsak hayat daha güzel olacaktır. Seni de tebrik ve teşekkür ediyorum adminim.Güleryüzle bir hayat dersi .Allah razı olsun..

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun adminim,,,,Okuyan gözlerine yüreğinden gelen o güzelliklere sağlık....
yazılarımın devamı gelcek inşallah.....:)

MURATS44

Özel Üye
bu yazılarının devamını bekliyoruz adminim. Sana ait makale, şiir ve yazılarını okumaktan mutlu oluruz. Devamını da sabırsızlıkla bekliyoruz. Ellerine, gönlüne sağlık,,,, glü
©Murat's44

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
©VuSLaT
ALLAH c.c razı olsun değerli adminim,,,,inşallah zaman buldukca yazıyorum,,,,

Üst Alt