İnternet yasağı....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
İNTERNET KULLANICISI DİKKAT! - İNTERNET YASASI 2014 NELERİ İÇERİYOR? ABDULLAH GÜL ONAYLADI NELER DEĞİŞTİİnternet Yasa Tasarısı Tbmm’den geçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önüne gitmişti. Gül yaptığı ilk açıklamada iki maddede sıkıntı olduğunu söyleyip ilgili bakana mesaj göndermişti. Bakan’ın son rütuşlarından sonra Gül yasayı onayladığını resmi Twitter hesabından duyurmuştu. Peki İnternet yasası neleri içeriyor? Gül’ün işaret ettiği iki madde de neler vardı? Neler düzeltildi? İşte tüm yönleriyle yeni İnternet Yasası. İnternet yasası 2014, internet yasası, internet yasası neleri içeriyor?, internet yasası yasakları....
İşte tüm yönleriyle yeni İnternet Yasası.
"Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum."
Yukarıda okuduğunuz yazı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter sayfası üzerinden Kamaoyuna yayınladığı mesaj. Peki bu mesajda da belirtildiği gibi düzeltilen maddeler hangileri? Ve genel hatlarıyla ortaya çıkan internet yasası neleri içeriyor? İşte tüm detaylar;

Abdullah Gül’ün işaret ettiği iki “Sorunlu” madde
TİB'in bir siteyi engelleme kararı, 24 saat içinde Sulh Ceza Hakimine gönderilecek.
Hakim de 24 saat içinde karar verecek.

Peki Yeni İnternet Yasası Neleri İçeriyor? İşte bu sorunun cevabı…
Yeni yasaya göre özellikle ilk dikkat edilmesi gereken konu özel hayat. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, resim ve videolar, hakaret içeren her türlü içeriği yayınlamak yasak.

Erişim Sağlayıcılar Birliği, internet trafiği bilgilerini 2 yıl boyunca saklı tutacak. Yani bir internet kullanıcısı iseniz, internette internette hangi sitelere girdiğiniz, akıllı telefonlardan hangi uygulamaları kullandığınız tespit edilecek.
Önceden erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurulması gerekiyordu. Şimdi ise sitelerdeki içeriğin uygunluğuna ilişkin itirazlar

Erişim Sağlayıcıları Birliği adıyla çatı örgütüne yapılacak. Bu birlik TTNET, Turkcell, Vodafone veya Superonline gibi tüm mobil ve sabit internet servis sağlayıcı şirketlerini kapsıyor. Engelleme kararını 4 saat içinde uygulanabilecek.
Bu arada site yerine internet sayfaları engellenebilecek. Yani attığınız 'bir tweet uygunsuz’ bulunursa sadece sizin sayfanız engellenecek.

Engellemeler ise IP adresi üzerinden yapılacak. ‘DNS’ numarası veya VPN servisi kullanmak işe yaramayacak.
Hâkimler ise, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. Eğer uygunsuz içerik kaldırıllmazsa, 500-1000 TL arasında günlük para cezası kesilecek....

Üst Alt