İsraf haramdır.

Şahı_zaman

Aktif Üyemiz
Çok çektim ise ben firak
Kalmadı gönlümde me rak
Aşkın bana oldu Burak
Görün beni aşk neyledi
Ahırı derviş eyledi.
Eğer şöhret kazanmışsa derviş olamıyor. Derviş. HAK için herşeyden geçmiş.
Künfekânın sırrına ermek ne hacet bizlere aşka ermektir. Muradım namı nişan istemem.
Aşk insanda, riyada bırakmaz. Şöhrette bırakmaz.
Şöhrette ve riyada olan bir insan terakki edemez. Riya çok tehlikeli, şöhret kazanmayın. Şöhrette afat var.
Şöhret nedir? Sevilmek övülmek vs.
Bizde riyazet yoktur. Fakat bizde riyazet şudur ki nefsin arzularını vermemek. Gafil yememek, yemek istediğin birşey varsa onu yeme. Ne getiriliyorsa onu ye. Lokanta da şu kızartmayı veya başka bir yemeği istemek veya evde hanım bana şu tatlıyı şu yemeği yap deme. Ne pişirilip önüne ne getiriliyorsa onu ye. Onu da rabıtalı ye.
Yenen yemeklerde bâtının nuru vardır. Bir hayvan Bismillah! Allahüekber demeden kesip yenilirse, pis oluyor. Bizde ALLAH'ı anmadan yemeyeceğiz. Bir defa besmele çekmek sünnettir. Ama sadece besmele ile değil. Her kaşığı ağzımıza götürdüğümüzde, her lokmayı ağzımıza aldığımızda ALLAH'ı anaraktan. Mümkünse bütün yediklerimizde tek sayıya dikkat etmek. Elma geldi. Erik geldi. Çay geldi. Sayıyı ikide bitirmemek bir veya (3) üçe çıkarmak. Çünkü ALLAH tektir. Gelen çeşitli yemekler varsa onları da üç ye, beş ye, yedi ye. Yediklerinden haberin olsun. Niye haberin olsun? Tek tek yemek için. Kaşığı ağzına rastgele götürme. ALLAH'ı unutma. Bu da olmuyorsa Rabıtanı yemek yerken gördünse yediğin yemeği ona benzeterekten yemeğe dikkat et. Kaşığı böyle tuttu. Ekmeği şu şekilde böldü. Bizdeki riyazet Hadis-i Şerifin mealine uygundur.
“Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz.”
İsraf haramdır.
Şu da israftır. Peygamber Efendimiz ne buyuruyor? Midenizin boşluğunu üçe taksim ediniz.
Bir bölümü yemek için.
Bir bölümü su için.
Bir bölümü de hava için. B ir bölümün hakkını diğerine geçirmeyin. Fazla yiyince ne olur? Suyuda fazla içersin. O zaman da rahatsız olursun!
Helal, lokma yemeğe dikkat edeceğiz. Haram lokmadan da kaçacağız. Kaçamadığımızdan ALLAH'a sığınacağız. Kaçamadığımız da var tabi şimdi “tamamen helal lokma yiyelim” dersek aç kalırız. Hiçbir şey yememiz lazım. Rüşvet te haram. Faiz de haram.
Faizde alanınki de haram. Vereninki de haram.
Rüşvette alanın ki haram ama vereninki haram değil. Çünkü bu zamanda hakkı olan bir şeyi alması için rüşvet v ermesi gerekiyor belki.
Birde şu var. Hayırın içinde şer var. Şerrin içinde hayır var.
şerrin küçüğünden hayırın büyüğü aranıyor.
Adam bir şer işliyor ki: Ondan bir hayır doğuyor. Hayır doğuyor. O işi işlemezse o hayırı denk getiremiyecek.
Birde vardır ki şer işliyor, hayır gelsin diye. Olmaz. Bu yasaktır.
Cemii alemin ilmi: Mükevvenatta olan ilim.
İlim denilince ALLAH'ın ilim sıfatı, pek bu ilim sadece insanlardan mı tecelli etmiş. İnste, cinste, melekte de tecelli etmiş. Fakat çoğu insanda tecelli etmiş. Çünkü insan herşeyin üstündedir. İlmin en çoğu ve en kıymetlisi insanlardadır.
“Zerre kadar aklı olan
Arıdan hisse kapar.”‚
Demek bizim zerre kadar ilmimiz ve ya aklımız yok. Peki bu zerre kadar ilim kimdedir?
- Avam'da.
Avamında da aliminde, okumuş. Okumuş ilmi ezberlemiş. Eğer ledünni ilmi okumamışsa. Her ilme alim olamaz.
Mürşid-i Kamil, her ilme alimdir.
Bütün bu mükevvenatın ilmi, Peygamber Efendimizin ilminden katre, katre, katre!.. küçüktür. Peygamber Efendimiz'in ilmide ALLAH'ın ilmidir. Çünkü Cenab-ı Hak'kın sekiz sıfatı önce Peygamber Efendimiz de tecelli etmiş.

nefsimutmainne

Aktif Üyemiz
Çok çektim ise ben firak
Kalmadı gönlümde me rak
Aşkın bana oldu Burak
Görün beni aşk neyledi
Ahırı derviş eyledi.
a.r.oçok şükürburadasın...

Üst Alt