İtalyanlar Trablusgarp’ta katliam yapmış

MURATS44

Özel Üye
http://tarihgazetesi.net/images/trablusgarp_savasi_italya.jpg

İtalyanlar Trablusgarp’ta katliam yapmış

27 Eylül 1911 tarihinde İtalyanlar İstanbul’daki elçilikleri vasıtasıyla Osmanlı Hükümeti’ne bir ültimatom gönderirler. Bu ültimatomda Osmanlı Devleti’nden Bingazi ve Trablusgarp’ın ( Libya ) kan dökülmeden İtalyan birliklerinin işgaline bırakılması istenir.Bu isteklerinin reddedilmesi üzerine İtalyanlar, 29 Eylül 1911 tarihinde Osmanlı Hükümeti’ne karşı harp ilan ederler ve 3 ekimde Trablusgarp Limanı’na dayanırlar.Şehri bombalamaya başlayan İtalyan birlikleri daha harbin ilk günlerinde Trablusgarp’ın bir kısmını işgal ederler.


Bu durum onların şehrin tamamını kolaylıkla alabilecekleri yönündeki ümitlerini arttırır. Fakat bu sırada Osmanlı ordusu 23 Ekim’de karşı hücuma geçerek kaybedilen toprakların bir kısmını geri alırlar. Osmanlı ordusunun hücumu karşısında hayal kırıklığına uğrayan İtalyanlar, bunun üzerine Trablusgarp’taki yerli halkı erkek, kadın, çocuk demeden kurşuna dizerek katlederler. 28 ekim tarihine kadar 4 gün devam eden bu kıyım Avrupa ve İngiltere’nin tepkisine neden olur.Bunun üzerine İtalyan Hükümeti harekete geçmek zorunda kalır.Trablusgarp’taki İtalyan birlikleri komutanı Caneva’dan durumu izah etmesini ister.Caneva ise kendisinin katliam emri vermediğini sadece silah taşıyanların öldürülmesini emrettiğini söyler.

Bu İtalyan vahşeti hakkında Reuters ajansının harp muhabiri M.E. Ashmead-Bartlett 11 Ekim 1911 tarihli makalesinde 23-28 Ekim tarihleri arasında öldürülenlerin 4 000 kişi olduğu bilgisini vermektedir. İngiliz savaş muhabiri M.E. Ashmead-Bartlett, bunlardan 1 000′ini savaş sırasında ölen Türk ve Arap askerlerin, geriye kalan 3 000′ini ise suçsuz sivil halkın oluşturduğunu belirtmektedir.

Osmanlı devleti Uşi Antlaşması ile Trablusgarb’ı İtalyanlara terk etmek zorunda kaldıktan sonra da İtalyanlar bölgede hakimiyeti hiçbir zaman tam olarak sağlayamadılar. Ömer Muhtar’ın liderliğindeki direniş hareketi İtalyanlara karşı başarılı oldu. Bu gelişmeler üzerine İtalya bölgede etkili şeyhleri uçaklardan kasabaların üzerine atarak yeni bir bastırma harekatına giriştiler. Direnişi kırmaya çalıştılar. Binlerce insanı öldürüp, onbinlerce kadına tecavüz ederek bölgeye hakim olmaya çalıştılar.
 
Üst Alt