Kanatlı Küre Sembolü

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
fravahar.jpg

1. Bütün antik yakın doğu uygarlıklarında sıklıkla görülen bir ikondur. İkonun ortasında bir disk ve iki yanında kanat vardır. Bahsedilen kanat yırtıcı kuş kanadıdır ve hangi uygarlıkta resmedildiğine bağlı olarak çok az değişiklik gösterir.Bu ikon Sümer, Akad, Babil, Asur, Urartu, Elam, Kenan, Mitanni, Mari, Nuzi, Mısır ve Pers uygarlıklarında görülür. Sıklıkla resmedilir ve sembolik olarak en üstün’ü temsil ederdi. Silindir mühürlerde, tapınaklarda, saraylarda, duvarlarda; kil, metal, ahşap nesnelerin üzerinde; özellikle savaş sahnelerinde krallara ve rahiplere eşlik eder ve tahtlarının üzerinde olacak şekilde havada yüzüyor olarak resmedilirdi.

1. Nükleer fizikçi Anthony Peratt’in yorumuna göre antik yakın doğu uygarlıklarında sıklıkla resmedilen bu ikon; sıradışı güneş patlamaları nedeniyle oluşan solar wind (güneş rüzgarı) nedeniyle Güneş’in görsel formunun değişmesinden kaynaklanıyor.Güçlü güneş patlamaları Güneş’in yüzeyinden dış uzaya yoğun oranda plazma (iyonize atomaltı parçacıkları) akışına neden olur. bu materyal akışına güneş rüzgarları denir, bu plazma bulutu dünyanın manyetik alanına yaklaştıkça artı ve eksi yüklü iyonlar dünyanın manyetik kutuplarına göre hareket yönlerini değiştireceğinden; Normalde disk olarak görünmesi gereken güneş’in optik bir yanılgı ile sanki kanatları varmış gibi elipsoid bir şekilde görünecektir.Perrat’ın teorisine göre “en üstün”ü temsil eden, kimilerince uzaylılar teorisini destekleyen bu mitolojik ikon tamamen optik bir yanılgının abartılmasıdır.
itüsözlük
d5699cd67d8570e865e3d8df23862809_1262270521.jpg
winged%20disk.jpg
Darius%20Inscription%20lg.jpg
Faravahar.png
kitapliknuhgemi3.gif
Ezosembol0006.jpg

bozkurt

Aktif Üyemiz
benim azda olsa ilgi alanıma giren bir konu,benim forumdada benzer içerikler mevcut.paylaşım için tesekkurler.

MURATS44

Özel Üye
Çok ilginç konular. Tarihi simgelere ve gizemli konulara bende meraklıyım. Geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyor her biri. ellerine sağlık adminim. Çok teşekkür ederim. Eski medeniyetlerle ilgili çok güzel konular paylaştın emeklerine sağlık.

Bozkurt:
benim azda olsa ilgi alanıma giren bir konu,benim forumdada benzer içerikler mevcut.paylaşım için tesekkurler.

kardeş sei sitede çok güzel ve ilginç resimler var. Resimlere daldıkça insan acaba bende mi başlasam ? diye düşünüyor. Lise yıllarında az uğraşmıştık. Birçok simge görmüştük. ama bilmediğimiz için birazda korkudan fazla aktif olamamıştık. Şimdiki şartlar keşke o zaman olsaydı.

Üst Alt