Kelime-i Tevhid Okunuşu ve Faziletleri

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
Yüce Allah'ımızın varlığını ve birliğini ifade eden Kelime-i Tevhid yani 'La ilahe illallah' sözü en güzel ve en faziletli zikirlerden biridir. İman tazelemek için söylenebilecek en güzel sözlerden biri olan Kelime-i tevhid zikrinin günlük tesbihatınıza eklemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Kelime-i Tevdid'in Arapça ve Türkçe okunuşunu. İşte Kelime-i tevhid zikri ve faziletleri

Dinimiz İslam'a göre Müslüman olan herkesin bilmesi ve inanması gereken kelime-i tevhîd; en kısa haliyle “Lâilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur” manasına gelmektedir. Bizler sözlü bir şekilde tekrar ederken kalben de tüm benliğimizle hissederek Allah (c.c)'un birliğine inanmalıyız."La ilahe illallah" yani "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamı taşıyan Allah'ı birleme cümlesi, gündelik hayatımızda Allah'ı anmak için tesbihte çekebileceğimiz en faziletli zikirlerdendir. Öyle ki Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) hadis-i şerifinde, "Zikrin (Allah’ı anmanın) en faziletlisi "La ilahe İllallah" demektir." (Tirmizi) buyurmaktadır. Yüce Rabbimiz, İbrahim Suresindeki 24-25. ayeti kerimesinde ise bu zikir ile ilgili şöyle bahsetmektedir: “Görmedin mi Allah nasıl bir misâl getirdi: Hoş bir kelime (olan kelime-i tevhîd), kökü yerde sâbit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzer. (O ağaç), Rabb’inin izniyle her zaman meyvesini verir durur. (Kulu Hakk’a yüceltir ve O’nun ebedî dostluğuna kavuşturur.) Öğüt alsınlar diye Allah, insanlara böyle misaller verir. Kelime-i tevhid'in uzun halindeki ''Muhammedün Resulullah" mana olarak Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelir. Allah (c.c)'un kitabı olan Kuran-ı Kerim'de Allah'a imadan sonra devamlı olarak hatırlatılan husus, Peygamberimiz (SAV)'in peygamberliğine imandır.

RÜYADA LA İLAHE İLLALLAH DEMEK NE ANLAMA GELİR?

Geceleyin uykusunda Kelime-i Tevid yani La ilahe illallah Muhammeden Resulullah zikri imanın gücüne, sıkıntılı hallerin sona ermesine maddi ve manevi rızka yorumlanır. Rüyada la ilahe illallah söylediğini gören kimse borçlu ise ya da sıkıntıda ise onun bu durumdan kurtuluşu olarak değerlendirilir.

Okunuşu: "La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah"

Anlamı: "Allah'tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Peygamberidir"

KELİME-İ TEVHİD'İN MEAL AÇIKLAMASI:

1. Lâ:
Yoktur. 2. ilâhe: Hiç Bir İlah.3. İllallâh: Ancak Allah'u Tealadan Başka.4. Muhammedün: Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem. 5. Resûlüllah: Yüce Allah'ın c.c göndermiş olduğu Resulüdür.

KELİME-İ TEVHİDİN FAZİLETLERİ NELER? KELİME-İ TEVHİD ZİKRİ HADİSLERİ

“İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir.” (Buhârî, Îmân 3; Müslim, Îmân 58)

Ebu Hureyre (ra)'un naklettiklerine göre; Peygamber Efendimiz (SAV); "İmanınızı tazeleyiniz." buyurdu.“Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?”"La ilahe illallah'ı çok söyleyiniz." buyurdu. (Ahmed bin Hanbel)

"Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir." (Buhari)

"Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar." (Taberani)
 

[TB] Benzer konular

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Allahım razı olsun, emegıne saglık.. Bizim için ne güzel kolaylıklar, ne güzel müjdeli satırlar.. Allahim dilimizden düşürmesin inşallah...
 
Üst Alt