Kirmak ve kirilmak

ceylannur

Yeni Üyemiz
KIRMAK VE KIRILMAK


Rüyada bir şeyin, her ne olursa olsun kırıldığını görmek, zarar; bir rivayete göre de, ölüme delalet eder. Cabir-ül Mağribi'ye göre; mekruh olan bir şeyi, yahut bir müzik aletini kırmak veya kırıldığını görmek, hayırdır. Rüyada ucundan tutup çektiği bir ipin bağlı olduğu şeyin koptuğunu görmek, işlerinin bozulmasına, ümidinin boşa çıkmasına; tesbihinin ipinin koptuğunu görmek, ecelinin yaklaştığına, yahut işlerinin dağılıp herşeyin alt üst olacağına işarettir.


İbn-i Sirin'e göre; eşyasından birinin kırıldığını görmek, bir zarar geleceğine; herhangi bir şeyi kırdığını görmek, kendisinden başkasına zarar geleceğine; vücudunun bir yerinin kırıldığını görmek, o azanın tabirde yazılan adamın ölümüne delalet eder.


Oyun veya çalgı aletlerinden birini kırdığını gören, günahlardan çekinir, kötü hallerine pişman olarak halini düzeltir. Din ve dünyaya yarayan herhangi bir şeyin kırıldığını görmek, hayır değildir. Bir ağacın dalını kırdığını görmek, büyük bir kimsenin oğlunu sözle veya dayakla cezalandırmaktır.


Bir rivayete göre o kimsenin ölümüne delalet eder. Rüyasında bir taşı kırdığını gören, katı kalpli bir kötü kimsenin kalbini kırar. Bir kılıç kırdığını gören insanlar arasında yükselir. Bir tahta veya direk kırdığını gören kötü bir topluma nasihatla onları yola getirir. Odun kırdığını gören, bir takım kötü insanları yola getirir: Tanınmış bir adamın kemiğini kırdığını gören, onun malını elinden alır ve eğer kırdığı kemik tanınmayan bir kimsenin kemiği ise, eline mal geçer. Demir kırdığını görmek, büyük bir tüccarın işlerinin bozulmasına işarettir. Bir maden parçasını kırdığını gören, kedere ve üzüntüye düşer.


Bazılarına göre; altın kırmak sevinç, cevher kırmak ise ahlaka işarettir. Tahta ve kürsü kırdığını görmek, onların sahipleri için musibete; diş kırmak ait olduğu kimseye bela gelmesine; kandil, lamba ve benzeri eşya kırmak, kadir ve kıymette noksanlığa; bir rivayete göre, karısından uzaklaşmaya; bir hayvanın boynuzunu kırmak, itibarının azalmasına delalet eder.
 

[TB] Benzer konular

Üst Alt