Kod adı barış, gerçek adı savaş

MURATS44

Özel Üye
'Kod adı barış, gerçek adı savaş'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yüklendi.
tb

Partisinin Karabük İl Başkanlığı'nca düzenlenen bayramlaşma programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bayramlaşma programı sonrası gazetecilere gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“Bunun olmadığını ifade etmek istemiyorum” diyen Şahin, “Milletimiz 7 Haziran seçimlerinde bir tek partiyi iktidara getirmedi ve koalisyonun yolunu açtı. Koalisyon için siyasi partimizin önceliklerinden ziyade ülkenin ve milletin önceliklerini ön plana almalıyız. Önce, vatanın mı, ülken mi, milletin mi dendiğinde önce vatanım, milletim ve ülkem demek durumundayız. Biz AK Parti olarak 7 Haziran seçimlerinde tek başımıza iktidara gelmeyi amaçladığımız halde milletimiz böyle takdir etti, yüzde 41 oyla tek başımıza iktidara gelemedik. En yakın rakibimize 16 puanla seçimlerin birinci partisi olduk. Cumhurbaşkanımız da Genel Başkanımızı yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. Parlamentoda grubu bulunan 3 siyasi partiye ziyaretlerimiz oldu. Tabii iki siyasi partiye CHP ve MHP’ye koalisyon önerisinde bulunduk, HDP’yi ziyaret ederek koalisyon önerisinde bulunmadık. Bunun sorumlusu biz değiliz. Bunun sorumlusu HDP’ye oy veren vatandaşlarımız da değildir, bizzat HDP’nin yöneticileridir. Çünkü terörle, şiddetle arasına mesafe koyamamıştır. Şiddeti ve silahı siyasetlerinin teminatı olarak görmüşlerdir ve hala bu anlayışlarına devam ediyorlar. Şiddeti ve silahı bir hak arama olarak görmüşlerdir ve bunu devam ettiriyorlar” dedi.

“KOD ADI BARIŞ, GERÇEK ADI SAVAŞ”


Her ne kadar son hafta Demirtaş, örgüt silah bıraksın demişse de bunun samimi olduğuna inanmakta zorlanıyoruz” diyen Şahin, şunları söyledi: “Çünkü HDP’nin Meclis'teki Grup Başkanvekili Pervin Buldan, 'PKK bir terör değildir' demiştir. Peki nedir? Daha dün bir TIR’ı içindeki malzemelerle yaktılar. Geçen hafta Ağrı Doğubeyazıt’ta 3 TIR’ı içindeki malzemelerle yaktılar. Diyarbakır Şirvan’da 2.5 milyon dönüm araziyi sulayacak olan barajın yapımını engellemek için 3 ay içinde 12 kez sabotaj yaptılar. Şimdi böyle bir örgüt terör örgütü değilse nedir. Sizin kırsal kesimde birçok köyde almanızı sağlayan bu örgüt ve bunun silahlı unsurları değil mi silah bıraksın ama buna bizim gücümüz yetmez demek inandırıcı olmuyor. Barış sözcüğünü çok sık kullanıyorlar. Demirtaş, barış dedikçe benim gözümün önünde canlanan insan figürü şu; bir insan bir elinde keleş, bir elinde bomba, belinde C-4 patlayıcılar. Ama bu adamın ismi barış. Böyle bir adamın isminin barış olması neyi değiştirir. Aslında barış kod adlarıdır. Aslında bu adamın ismi savaştır. Bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklamaların ötesinde adımlar atılması düşüncesindeyiz.

“HDP’YE KOALİSYON ÖNERİSİNDE DE BULUNMALIYDIK AMA BUNUN SORUMLUSU KENDİLERİDİR”


Şahin, “Parlamentonun en güçlü partisi olarak 3 siyasi partiye de koalisyon önerisinde bulunmayı arzu ederdik. Onlara da bir koalisyon önerisinde bulunmalıydık ama bunun sorumlusu kendileridir. Dolayısıyla terör sorunu bizim çözmemiz bakımından HDP’ye çok önemli görevler düşmektedir. Silah bıraksınlar, Türkiye’ye doğrultmasınlar demek kafi değildir. Bugün Cumhurbaşkanımızın bayram namazı sonrası yaptığı açıklama son derece değerli ve isabetlidir. Bu bağlamda aynen katılıyorum” dedi.
 
Üst Alt