Kuranı Kerimde Şehit İle İlgili Ayetler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MURATS44

Özel Üye
Dünde bugünde yener kardeşimize cevap vermeye çalıştım lakin kardeşimiz okadar çelişkiliki adeta kendisiyle savaşıyor
Kardeşim.atalarımın dinini sorgulamak niyetim diyorsun
Kim bizim atalarımız.osmanlı,selçuklu,emevi
Asrı saadetten sonra islam dinine en çok hizmet eden zirvede tutan o ecdadın o atanın torunlarıyız biz.bence onların dinini sorgulamak yerine,dinimizi onlar gibi nasıl mükemmel yaşarız onun peşine düşmeliyiz

Bilirmisiniz bilmem,istanbul topkapı sarayında toz kuyusu vardır.Yavuz Sultan Selim mısırdan kutsal emanetleri istanbula getirirken ordunun arkasını süpürte süpürte getirir,istanbula varınca o tozları kazdırdığı kuyuya gömdürürBen Efendimin eşyalarından dökülen tozlara bile kimseyi bastırmam der
Allah bizleri kendisine layık kul.Rasulüne layık ümmet.ecdadımıza layık torun eylesin.

İsmini bilmiyorum ama üye olmanı rica ediyorum. Nasıl hitap edeceğimizi bilelim. Yorumların kısa ve net. Bilgilerinden faydalanmak isteriz. Rica etsem üye olup diğer konulara da yorumlarını katar mısın ?

Şu cümle çok hoşuma gitti. ve çok doğru.

Kim bizim atalarımız.osmanlı,selçuklu,emevi...
Asrı saadetten sonra islam dinine en çok hizmet eden zirvede tutan o ecdadın o atanın torunlarıyız biz.bence onların dinini sorgulamak yerine,dinimizi onlar gibi nasıl mükemmel yaşarız onun peşine düşmeliyiz ..

yener-

Yeni Üyemiz
Öncelikler kendimi ifade etme yöntemimde bir değişiklik yapmak istiyorum...
Sert cümleleriniz yok... Tabii... Sadece bir ifade üç kez tekrarlanıyorsa hariç...

Baştan alayım...

Bu forumun, bu kısmı "Kuranı Kerimde Şehit İle İlgili Ayetler" başlığı altında açılmış...

Ben buraya bakarken... Şunu fark ettim...

Farkındamısınız... Ayetlerde "ölü-ölüm-öldürmek..vb.." kelimeleriyle beraber hiç şehit-şahit geçmiyor...

Forumda bahsi geçen arapça ayetlerin metni incelenirse görülecektir ki... Dikkatinizi arapça metnine çekmek istiyorum...

1-) Hiç birinde شهيد kelimesi "ölü-ölüm-öldürmek..vb.." kelimeleriyle bağlantılı bir ifade yok...

2-) شهيد = şahit kelimesinin karşılığıdır... Arapça kelime karşılığı "şahit" tir... İstediğiniz bir arapça sözlükte bunu kendiniz görebilirsiniz... özellikle arapça-arapça sözlüklere bakalım...

3-) Şehit kavramı için delil getirilen bence en önemli ayet olan BAKARA-154 sadece "...Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin..." şeklindedir... Allah(C.C) çerçeveyi bu şekilde çizmiştir... Bu ayette bile شهيد geçmemektedir...

4-) Ayrıca bu forumun tartışma konusu olan ŞEHİT kavramı, BAKARA-154 deki "...Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin..." şeklindeki, ifade emir kipinde bunlara ŞEHİT deyin ve-veya ŞEHİTTİRLER şeklinde de devam etmemektedir...

5-) BAKARA 154 deki ayet sadece "ölüler" dememeyi ifade etmektedir... Bunlar için (Allah yolunda öldürülenler için) başka bir tanımlama getirmemiştir!!!...

6-) Şimdi, gene BAKARA suresinden devam edelim... BAKARA-104 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقُولُواْ رَاعِنَا وَقُولُواْ انظُرْنَا وَاسْمَعُوا ْوَلِلكَافِرِينَ عَذَابٌ أَلِيمٌ ﴿١٠٤
Ey iman edenler! «râinâ» demeyin «unzurnâ» deyin ve dinleyin ki kâfirler için elîm bir azab var...

7-) Görebiliyor musunuz, ....demeyin ...deyin... Allah(C.C) bu ayette dememe emrinden sonra bunu deyin diye emir vermiştir...
Bu noktada daha önce verilen şu matematiksel ifade ile konu özetlemiş olayım...
ŞEHİT ≠ Allah ve hak yolunda ölenler
Allah ve hak yolunda ölenler ≠ ŞEHİT

:cool: Sözün burasında ...

Güzel yazmışsınız ama müsaadenizle iki soru sormak istiyorum.

1.soru olan - Allah cc yolunda öldürülenler kimlerdir? Kimler hangi nedenle öldüğünde, öldürülüdüğünde Allah cc yolunda öldürülenler sınıfına girer?

....Allah cc yolunda öldürülenler kimlerdir? ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLERDİR::: CEVAP ZATEN SORUNUN İÇİNDE...

...Kimler hangi nedenle öldüğünde, öldürülüdüğünde Allah cc yolunda öldürülenler sınıfına girer? ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE::: CEVAP ZATEN SORUNUN İÇİNDE...

9-) Bu noktada şunuda ifade etme gerek...

KURANI KERİMİ , İSLAM DİNİNİ VE PEYGAM EFENDİMİZİ SORGULAMAK HİÇ KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR. HADDİ DEĞİLDİR. HADDİ DEĞİLDİR.

cümlesi tarafımda içerisine alınarak yazıldı... Şimdi soruyorum... SORGULAMAYI-HADDİ... Ben miyim?...

Allah (C.C) ...şu konu hakında .... demeyin diyor... Devamında ise ...şunu deyin diye bir ifade yok...
Allah (C.C) ... şu konu hakında .... demeyin diyor... Devamında ise ...şunu deyin diye emir veriyor...

AMA benim de geldiğim "ATALARIMIN DİNİ" diyor ki... Bu öyle senin bildiğin gibi değil...Sen kimsin ki SORGULUYORSUN?... Senin ne HADDİNE?... O kadar ALİM_VELİ_DEDE geçti!...

10-) Gelelim 2. soru olan - Şehit kimlere denir? Şehit olmak için hangi nedenlerle ölmüş yada öldürülmüş olmak gerekir?

Şehit: Arapça شهيد şahit-tanık kökünden türkçemize geçmiştir... Türk Dil Kurumu bu kelimeyi isim kalıbında Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse... olarak tanımlamaktadır...

Kur'an da شهيد pek çok ayette geçer ve manası tanık-şahit ile eşdeğerdir...

Türkçemiz ve bizim gibi pek çok dil bu kavramı "ATALARIMIN DİNİ"in öğrettiği gibi ...çeşitli nedenlerle ölmüş yada öldürülmüş kimse-keimseler için kullanılır...

Benim kanaatim, Kur'an da شهيد geçen ayetler incelendiğinde bu kavramın arapça manası ile özdeşik olarak "şahit-tanık-tanıklık" manasında olduğudur...

11-) Bu konuyu önemsememin sebebi, ŞEHİT kavramı ile "ATALARIMIN DİNİ" ŞAHİT kavramını önemsizleştirmiş... Neredeyse tüm dil ve dinlere yerleştirmiştir..
ŞEHİT kavramıyla ŞAHİT kavramının üzerini örtmüş, ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLME ile boğularak ölmeyi aynı kefeye koymuş...
Her gün içimizden, "ŞEHADET ederim ki Muhammed (A.S) ALLAH'ın Rasuludur" ifadesini tekrarlıyoruz, ama ömrü boyu NASIL ŞAHİT OLDUĞUMUZU DÜŞÜNMEDEN...
Ömür boyu ALLAH (C.C) isimlerinden biri olan شهيد bizim gündemimize gelmiyor... Üzeri ŞEHİT örtüsüyle örtülüyor...

Esasen bir önceki yazımda شهيد ŞAHİT kelimesiyle konuya giriş yapmaya çalıştım ve yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım notlara ŞAHİT ayetleri ile ulaşmayı amaçlıyordum...

yener-

Yeni Üyemiz
Kim bizim atalarımız...
وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْاْ إِلَى مَا أَنزَلَ اللّهُ وَإِلَى الرَّسُولِ قَالُواْ حَسْبُنَا مَا وَجَدْنَا عَلَيْهِ آبَاءنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لاَ يَعْلَمُونَ شَيْئًا وَلاَ يَهْتَدُونَ

Onlara, 'Gelin Allah'ın indirdiği Kitap'a ve peygambere uyun' dendiğinde, 'Atalarımızı üzerinde bulduğumuz yol bize yeter' derler; ya ataları bir şey bilmeyen ve doğru yolda olmayan kimseler idiyseler? Maide - 104

Şanlı tarih hastalığımızı KİTAB'ımız Kur'an ile bir tedavi edebilsek... O zaman ...

U

Unregistered

Guest
Kelimelerimiz kifayetsizmi kalıyor.sizmi anlamak istemiyorsunuz.tekrarlayım.şehid arapça bir kelimedir,anlamı,şahid olan,Allah yolunda canını feda eden dir,ayrıca bir vasıftır,daha önceki yorumumda belirtmiştim okumadınız sanırım,elbette Bir mushab bin umeyrin,bir ammar bin yasirin şehidlik şahidlik makamı ila bugün suda boğulanın makamı aynıdır demiyoruz,bunun ilmi yanlızca indAllahtadır vasıf olarak evet şehittir. Ayetin devamında onlar diridirler siz bilmezsiniz.evet biz bilmeyiz algımız müsait değil,şuan en büyük müfessirler bile asr süresinde itilafa düşmüşlerdir.v el asr:kimine göre asra and olsun.kimine göre ikindi vaktine and olsun.bunun ilmi ancak Allahın yanındadır.sürede almamız gereken.orda Allah asramı ikindi vsktinemi yemin etmiş bunun peşine düşmeden.insan neden hüsran içindedir sabrın ve iman etmenin önemini vurgulayan diğer ayetlere yönelmeliyiz değilmi
ayrıca sözlüğe bakmaya gerek duymuyorum arapçayı anlayıp konuşabiliyorum.

U

Unregistered

Guest
Son olarak
Sadakat ve sıdk nedir bilirmisiniz,iman etmektir.
ebu bekr-i Sıddıkı Ekber yapan, Muhammed söyledi ise doğrudur demesi idi
iman meselesi okumak konuşmakla kazanılacak bir hazine değildir imam ancak kalple tasdik dil ile ikrala olur
Ben atalarımdan Efendimizin övgüsüne o asker ne güzel askerdir dedigi o ecdattan ve bana kadar gelen dinden çok çok memnun ve hoşnutum.Yüce Kitabımdaki her ayet haktır gerçektir.Allahın kelamıdır.had ile okunmalıdır.Efendimin s.a.v her sünneti haktır başımızın tacıdır
yener kardeşim ayetler çok fazla sorgulanmaya gelmez nacizane tavsiyem.şimdi siz miras paylaşımlarıyla ilgili ayetleri açsanız kafanız yine karışabilir.çünkü miras paylaşımı kız ve erkek evlatları arasında eşit taksim edilmiyor,bu Allahin dilemesi,kız ila etkek eşit değilmi dersek ayete muhalefet etmiş oluruz.bize düşen ateyna amenna ve sadakna demektir.Allaha emanet olunuz

U

Unregistered

Guest
Yener kardeşimin cevabına karşılık;

Son mesajınızdan anladığım kadarıyla , şehit kelimesinin Türkçe anlam karşılığının farklı olduğunu belirtmek istemişsiniz. Yanılıyor muyum acaba?

Türkçe karşılığı anlam karışıklığına yol açıyor. Yoksa çıkılan kapı genelde herkesin söylediği gibi oluyor.

yener-

Yeni Üyemiz
Kelimelerimiz kifayetsizmi kalıyor.sizmi anlamak istemiyorsunuz.tekrarlayım.şehid arapça bir kelimedir,anlamı,şahid olan,Allah yolunda canını feda eden dir,
deniliyor...

Galiba ben anlatamıyorum... Ne güzel ifade etmişsiniz...şehid arapça ve anlamı şahit olan deyip virgül koymuşsunuz ilave etmişsiniz...

Kur'an da bu şahid olarak kullanılmıştır ve Allah (C.C) yolunda öldürülenler için ise virgül koyup bunlara şehid deyin denilmemiştir...

Bunu söylerken Bakara suresinin önceki ayetlerinde raina demeyin "unzurna" deyin diyerek bir yol göstermiştir... ALLAH (C.C)

Şimdi benim şu ayetin muhatabımı olmamı istiyorsunuz.. Hucurat-16 siz arapça biliyorsunuz, mealini yazmayacağım, diğer arkadaşlar bir baksınlar meallere...

قُلْ أَتُعَلِّمُونَ اللَّهَ بِدِينِكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ﴿١٦

Hayır... benim buna da cevabım... Yasin-23-24-25...sadece arapça metni..

أَأَتَّخِذُ مِن دُونِهِ آلِهَةً إِن يُرِدْنِ الرَّحْمَن بِضُرٍّ لاَّ تُغْنِ عَنِّي شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا وَلاَ يُنقِذُونِ ﴿٢٣
إِنِّي إِذًا لَّفِي ضَلاَلٍ مُّبِينٍ ﴿٢٤

إِنِّي آمَنتُ بِرَبِّكُمْ فَاسْمَعُونِ ﴿٢٥

elbette Bir mushab bin umeyrin,bir ammar bin yasirin şehidlik şahidlik makamı ila bugün suda boğulanın makamı aynıdır demiyoruz,bunun ilmi yanlızca indAllahtadır vasıf olarak evet şehittir.

deniliyor..
şehidlik şahidlik makamı ila (bu noktada ila ile şüphe de olduğunuzu hissettim) bugün suda boğulanın makamı aynıdır demiyoruz ... devam ediyorsunuz... bunun ilmi yanlızca indAllahtadır vasıf olarak evet şehittir.

Aması var sizin için ilmi Allah (C.C) katındandır fakat vasıf olarak evet şehittir... ALLAH (C.C) adına ne kadar kolay HÜKÜM veriyorsunuz...Hiç mi düşünmüyorsunuz...
Bu da yetmiyor... Şehitlik makamını derecelendiyorlar (ATALARIMIN DİNİ)... Asıl şehit ...eh işte bu da olsun şehit...normal olarak ölenler bile ŞEHİT...

Sizler, bizler tüm bu ŞEHİT dediğimiz insanların neyine ŞAHİT olduk... Bir cevabınız var tabii...

Hiç konuşulmayan bir cevap var !... ŞAHİT-ŞAHİTLİK konusu... TANIK-TANIKLIK...

Ne güzel hemen ASR suresine ve İHTİLAFA atlamışsınız... Nasıl başlıyor... ASR'a yemin olsun ki!...
Hiç soru sormayalım, sorgulamayalım, Haddimiz değil...
Allah (C.C) neden yemin ediyor, ASR' ŞAHİT göstererek!... Haşa ASR'ın ŞAHİT'liğine ihtiyacımı var... SUBHANALLAH... yok...

Hiç konuşulmasını istemediğiniz (ATALARIMIN DİNİ ÜZERE OLANLAR), bu ŞAHİTLİK konusuna sıra gelmesini istemiyor...

Tertil üzere oku !!!... geceleri oku...

insan neden hüsran içindedir sabrın ve iman etmenin önemini vurgulayan diğer ayetlere yönelmeliyiz değilmi

Evet... tamamen doğru... Bu ayetin bir öncesi de var!... Bunu da Tertil üzere oku !!!... geceleri oku... ATLAMA-BOŞ verme...

ATALARIMIZIN DİNİ gibi Eğer hep görmezden gelirsek, üzerini örtersek (KUFFARLIK YAPARSAK)... Vay halimize...

Şu ayetide hatırlatmak istiyorum... ARAF-16
قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ ﴿١٦

Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.”

ATALARIMIN DİNİ doğruları üzerinde oturan şeytandan ALLAH'a sığınırım...

SIDK ve MÜMİN nedir bilir misiniz diye sorular var...

İnşaAllah bu konulara bir yer açılır... Dilim döndüğü kadarıyla, sizlerinde katkısıyla katkılanırım...

Son düzenleme:
U

Unregistered

Guest
Anladığım ve gördüğüm kadarıyla,fikrinize bir zırh giydirmiş diğer hiçbir fikri düşünceyi fikir haznenize almamakta diretiyorsunuz.sizin için beyan edilen hiçbir yorumun sizde fayda içermediği ve içermeyeceği kanaatindeyim.benim için konu kapanmıştır.Allaha emanet olunuz.

Ş

Şahin01TR

Guest
Konuyu asıl hedefinden uzaklaştırmadan devam edilince gerçeklere daha yakınlaşıldığını görüyorum. Elbet ortak bir noktada buluşulacak ama önyargı ve sabit fikirlerimizi bir kenara koyalım.

Bana göre konu son derece açık.

Kuranı Kerimimizde "Allah yolunda öldürülenler " cümlesi kullanılmış. Kuranı Kerimin birebir kusursuz tercümesi zaten zor. Bü cümleye istinaden "şehit" denmiş. Sonradan benzer anlamlar eklenmişse bu asıl amacını değiştirmemeli cümlenin.

Biz , Şehit oldu diyoruz. Nasıl ve ne için öldüğünü bildiğimiz insanlara. Şehitlik makamına ulaşmanın yollarını biliyoruz. Allah yolunda can vermek olduğunu biliyoruz.

İçerik olarak çok önemli ama bu hale getirecek kadar olmadığını düşünüyorum.

Önemli olan şehitlik makamı ile Allah yolunda öldürülmenin tanımı değil , vasfıdır.

Yanlış anlamayın ama , şehit ve şahit bağlantısını çözemedim.

yener-

Yeni Üyemiz
Bir sayfa düşünün... Bunu ikiye bölelim...
Bir tarafa benim zırhlı-önyargılı-sabit fikirlerimi... Diğer tarafa ise kendi fikirlerini yazalım...
Ben özetle maddeler halinde yazıyorum...

1-) Atalarımın dinini sorguluyorum...
2-) Konu ile ilgili Ayetleri size örnek veriyorum...
3-) Şehit Türkçemize arapçadan geçmiştir...
4-) Şahit arapçadan diğer dillere geçerken manasını kaybetmiştir...
5-) Şahit arapça olarak Kur'an da geçmektedir...
6-) Şahit'in türkçe karşılığı TANIK-TANIKLIK tır...
7-) Şahit'in türkçe karşılığı ŞEHİT değildir...
:cool: Şehit'in türkçe karşılığı "Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse" olarak geçer...
9-) Kur'an "Allah yolunda öldürlenlere "ölüler" demeyin diye emir verir...
10-) Allah yolunda öldürülenler ... sen-ben-biz ŞAHİT isek, Öldürülen kişi hakkında TANIKLIK ediyor isek artık Ona "ölüler" diyemeyiz...
11-) Önemli olan hangi yolda öldürüldüğüdür (öldüğü bile değil)...
12-) Ölüler denmeyecek bir makamda olmalarına sebep olan "Hangi Yolda" öldürüldükleridir...
13-) Bizler de ŞAHİT isek ölüler diyemeyiz...
14-) Demek ki tartışılması gereken öldürülen "HANGİ YOLDA" öldürülmüş...
15-) Bunun cevabı için ŞAHİT miyiz...
16-) ŞAHİT kavramı hiç ŞEHİT kavramı kadar önümüze geldi mi?... HAYIR...
17-) Farz edelim ki ŞEHİT... Ecrinden faydalanacak olan biz miyiz? Öldürülen mi?
1:cool: Biz ŞEHİT ler için ne yapıyoruz?.. Yapılanları siz biliyorsunuz...
19-) Biz ŞAHİT lik için ne yapıyoruz... Hiç bir şey... Çünkü.. önemsiz..
20-) Bu ŞAHİT kavramını ŞEHİT kavramına kurban eden kim?... ATALARIMIN DİNİ...
21-) Fetih-28
هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيدًا ﴿٢٨
O, Peygamberini hidayet ve hak din ile gönderendir. (Allah) o hak dini bütün dinlere üstün kılmak için (böyle yaptı). Şahit olarak Allah yeter.
ŞAHİT kelimesi yerine ŞEHİT kelimesini koyun ve yeniden okuyun!!!...
Bu sizce önemsiz bir konu mu?...ŞAHİT=ŞEHİT öyle mi?...
ATALARIMDAN MİRAS KALAN DİN bu mu?
22-) İsra-96
قُلْ كَفَى بِاللّهِ شَهِيدًا بَيْنِي وَبَيْنَكُمْ إِنَّهُ كَانَ بِعِبَادِهِ خَبِيرًا بَصِيرًا ﴿٩٦

De ki: “Sizinle benim aramda Şahit olarak Allah yeter. Çünkü O, kullarından hakkıyla haberdardır, onları hakkıyla görendir.”
ŞAHİT kelimesi yerine ŞEHİT kelimesini koyun ve yeniden okuyun!!!...
Bu sizce önemsiz bir konu mu?...ŞAHİT=ŞEHİT öyle mi?...
23-) Allah yolunda öldürülenler için, ALLAH (C.C) bir isim belirlemiş mi?... HAYIR...
24-) İsim belirlemek bizim HADDİ 'mize mi?... HAYIR...
25-) Allah (C.C) bize "MÜSLÜMAN" ismini vermedi mi?... O halde?... Neden bir isim peşindeyiz?...
26-) Hiçbir şeyi Kur'an da eksiksiz bırakmadı mı?...
27-) Ne zaman KUR'AN-I KERİMİ tertil ile okuyup,,, Hayatımıza ŞAHİT kılacağız?...
2:cool: ATALARININ DİNİNİ sorgulayıp... HANİF olan ve MÜŞRİKLERDEN olmayan İBRAHİM (A.S) dinine tabi ol..

29-)
ثُمَّ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ﴿١٢٣

Sonra da sana: «Hakperest (hanif) olarak İbrahim'in dinine tabi ol! O, hiçbir zaman Allah'a ortak koşanlardan olmadı.» diye vahyettik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt