Kurban bayramı

mahzungarip

Yönetici


yapmış olmaz” hadisi ile bu ibadetin ne derece faziletli olduğunu ifâde etmiştir (Tirmizî, Edâhî, 1). Her ibadette olduğu gibi kurban ibadetinde de ihlaslı olmak ve yalnız Allah’ın rızasını gözetmek temel prensiptir. Nitekim Yüce Allah, “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz, fakat, O’na sizin takvanız ulaşır...”[Hac, 22/37] buyurarak bu prensibe işaret etmektedir.
Aziz Müminler!
Bayram günlerini, günahların bağışlanması için bir fırsat olarak değerlendirelim, büyüklerimizi mümkünse ziyaret ederek, değilse telefonla arayarak onların dualarını alalım Annemizi, babamızı, büyüklerimizi, komşu, dost ve akrabamızı ziyaret ederek gönüllerini hoş edelim. Çocuklarımıza göstereceğimiz sevgi ile onlara bayram sevincini yaşatalım.
Yüce Rabbimizin ve sevgili Peygamberimizin emir ve öğütlerine uyarak, bayramlarda mâli imkanlarımız nispetinde yoksul kardeşlerimize yardım edelim, yetimleri sevindirelim, kestiğimiz kurbanların etinden yoksullara da vererek onların da bayram sevincini yaşamalarına vesile olalım. Varsa aramızdaki dargınlıklara son verelim. Hastaları ziyaret edip onlara şifalar dileyelim. Ahirete göçmüş olan büyüklerimizi, yakınlarımızı, tanıdıklarımızı hayırla yad edelim.
Bu duygularla mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, tüm insanlığın huzur ve sükununa vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.


Kevser, 108/1-2


KURBAN BAYRAMI

Muhterem Müslümanlar!
Bugün, vatanımızda iman dolu gönüllerle, sağlık sükun ve huzur içinde Kurban Bayramını idrak etmiş bulunuyoruz. Yalnız bizler değil, İslam alemindeki milyonlarca Müslüman, îman etmenin, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in yolunda bulunmanın sevinci içinde, bu büyük günü kutluyor. Bugünlerde yüz binlerce Müslüman, büyük bir coşku ve heyecan içinde kıblegahımız olan Kâbe-i Muazzama etrafında tavaf edip Yüce Allah’a hamd ü senada bulunarak hac farizasını yerine getiriyor.
Bayramlar sevinçlerin paylaşıldığı, gönüllerin coştuğu, kalplerin yumuşadığı, akraba ve komşuların ziyaret edildiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği, misafirlerin tebessümle karşılandığı ve ikramların yapıldığı mutlu günlerdir.
Değerli Mü’minler!
Kurban bayramında Allah’a yakın olmak niyetiyle mukim ve zengin olan her Müslüman kurban kesmelidir. Çünkü hem Kur’ân’da hem de sevgili Peygamberimizin Sünnetinde kurban kesmeye önemle vurgu yapılmıştır: Yüce Rabbimiz Kevser suresinin ikinci âyetinde “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” buyurmuştur. Sevgili Peygamberimiz (a.s.) ise, “Ademoğlu, kurban bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun hocam çok güzel konu emeğine sağlık....Yine bir kurban bayramına yaklaşan günlerdeyiz,ALLAH bütün müslümanların kurbanlarını kabul eylesin....

Fakat ne acıdırki yukarıdaki yaznınızdaki o güzelliklere vakıf olunmuyor bu zamanda....
Ben bu konuda çok dertliyim etrafıma bakıyorum içim sızlıyor bu gidişata,benlikten öyle sıyrılmışız ki içler acısı....Kurbanlar kesilmemek için türlü bahaneler,binalar kat kat yapılıyor,özel araçlar alınıyor lüksün her çeşidi mevcuk,,,,Bahane ne dersiniz kocaman bir boş söz BENİM BORCUM VAR BANA KURBAN DÜŞMÜYOR,,Eyvahlar olsun böyle düşünenlere....Ve kurbanlar kesiliyor komşuya ihtiyacı olana dağıtmak yerine,kavurma yapılıp difrizlere koyuluyor,ALLAH aşkına bu nasıl bir düşünce nasıl bir müslümanlık....ALLAH sonumuzu hayır eylesin bu hallerden bizleri korusun.....
 
Üst Alt