Madam Coco (Coco Chanel)

BULUT

Aktif Üyemiz
Yönetici
MADAM COCO ( COCO CHANEL )

Ülkemizde de bilinen , Türk kadınlarının vazgeçemediği bir markanın sahibi ve bu markanın kuruluş hikayesi. Yahudilere karşı Nazilerle işbirliği yapmış olmasına rağmen başından bir de casusluk hikayesi geçiyor. İlginç bir hayat hikayesi.

Madam Coco (Coco Chanel)
Madam Coco (Coco Chanel)
Kariyerine küçük bir şapka dükkanı ile başlayan Coco Chanel, bugün dünyada en bilinen moda markalarından biri.

-- Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan Coco Chanel 1883’te Fransa’nın Saumur şehrinde dünyaya geldi. Chanel, 7 kişilik fakir bir ailenin çocuğuydu ve annesini 6 yaşındayken kaybetti. Annesinin ölümünden sonra babası da aileyi terk etti.

-- Chanel daha sonra bir yetimhaneye yerleştirildi ve burada dikiş dikmeyi öğrendi. Bu dönemde arkadaşları için şapkalar diken Chanel’in ürünleri çok beğeniliyordu. Gençlik döneminde çeşitli mağazalarda terzi yardımcısı olarak çalıştı.

-- 1908’te Paris’te ilk şapkasını tasarlayan Chanel, tasarladığı şapkaları 1909 yılında bir apartmanın zemin katında satmaya başladı. Şapkaları çok beğenildi ve bu apartmanda yaptığı satışlar onun mesleğini seçmesinde etkili oldu. Artık, insanlara kıyafet ve aksesuar tasarlamanın ve dikmenin ona keyif verdiğini biliyordu.

-- Şapkalarını sattığı semt Paris’in elit semtlerinden biriydi ve Chanel burada Arthur Capel adında bir iş adamıyla tanıştı. Capel, Chanel’in Paris’te bir dükkan açmasına yardımcı oldu.

-- 1913’te kadın spor kıyafetleri satan bir butik açan Chanel, kadınların daha rahat edeceği ve kullanışlı modeller üzerinde çalıştı.

-- Sonrasında moda haline gelen siyah rengi seçen Chanel, markanın simgesi haline gelen siyah mini elbiseyi de burada tasarladı.

-- Birinci Dünya Savaşı’nda, birçok sektör gibi moda sektörü de etkilendi ve o dönemde halk çok fakirleşti. Bu tarihte Chanel, kadınları sıcak tutacak modeller üzerinde çalıştı.

-- 1915 yılında zamanla müşteriler arasında çokça konuşulan bir marka haline gelen Chanel’in adı 1915 ve 1917 yılları arasında dönemin ünlü dergilerinden birinde müşterilerin tercih ettiği markalar listesinde yer almayı başardı.

-- 1921 senesinde Chanel parfüm tasarımına başladı. Çok basit bir parfüm şişesi tasarladı ve birçok parfüm arasından kendisi için uğurlu sayı olan beşinci sıradaki parfümü seçti. Dünyanın en tanınmış kokusu olan Chanel No.5 ortaya böyle çıktı.
Madam Coco ( Coco CHANEL)
Madam Coco ( Coco CHANEL)
Madam Coco ( Coco CHANEL)
Madam Coco ( Coco CHANEL)

-- 1924 yılında küpe ile aksesuarlara, 1930’lu yıllarda gece kıyafetlerine, 1955 yılında takım elbise ve erkekler için deri çanta ve parfüme de giriş yapan Chanel 10 Ocak 1971 yılında hayatını kaybetti.

1- Yetimhaneden Tasarımcılığa

Efsanevi, moda tasarımcısı Coco Chanel zor bir çocukluk geçirdi. Chanel'in annesi 11 yaşında yaşamını yitirdikten sonra Chanel Katolik bir yetimhaneye gönderildi. Burada şiddetli bir katolik olan Chanel, hayatının geri kalanını da bu duygularla geçirdi. Daha 20 yaşlarının sonundayken Chanel başarılı bir tasarımcı olmuştu bile. 30 yaşlarında ise artık Avrupa çapında ismi duyulmuştu.

2- Chanel'in Yahudi Düşmanlığı Artıyor

1923'te Chanel Westminster valisi Hugh Richard Arthur Grosvenor ile tanıştırıldı. Tanışmalarından kısa bir süre sonra Grosvenor ve Chanel 10 yıl süren bir ilişkiye başladılar.Grosvenor Chanel'i pahalı mücevherler yağmuruna tutuyordu, Londra'da ona bir ev bile almıştı. Westminister Dükünün bir de bilinen bir özelliği vardı ki aşırı bir antisemitist olması. Köpeğinin adını bile "Yahudi" koymuştu. Bu 10 yıl boyunca da haliyle Chanel'in Yahudi düşmanlığı gittikçe artmıştı. Zaten Chanel de konuşmalarında defalarca Yahudilerin Avrupa'ya karşı bir bolşevik tehditi olduğunu söylemişti.

3- Chanel ve Nazi İşbirliği

Madam Coco ( Coco CHANEL)
Madam Coco ( Coco CHANEL)
1930'un ortalarında Chanel'in dük ile ilişkisi bitti. II. Dünya savaşının başlarında gönlü Alman bir aristokrat olan Gunther von Dincklage'a kaydı. O da Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels'e bağlıydı. Naziler 1940 yılında Fransa'yı işgal ettiğinde herkes evlerinden dışarı atıldığında Chanel sadece yüksek rütbeli Nazi subaylarının ve üst derece Nazi destekçilerinin kalabildiği Hotel Ritz'de konaklıyordu. Amerikalı Val Vaughan "Düşmanla Birlikte Olmak :Coco Chanel'in Gizli Savaşı" adlı kitabında "Chanel mükemmel bir fırsatçıydı, Naziler güçlü iken o da gücünü yükseltti" demektedir.

4- Chanel Bu Sefer de Yahudilerle İşbirliği Yapıyor

Chanel belki de gerçekten fırsatçıydı. 1920'lerde Chanel 'Chanel No:5' adlı parfümünün isim hakkını Yahudi bir aile olan Wertheimers'a sattı. II. Dünya savaşında Naziler Yahudi mallarına el koyarken ise Nazilere bir Aryan ırkı olduğunu belirterek, Nazilerden parfümünün isim hakkının Yahudilerden alınıp kendisine verilmesini rica etti. Tabi ki o zamanlar Chanel, Wertheimers ailesinin isim hakkını Hristiyanlara satıp, Amerika'ya kaçtığını bilmiyordu. Savaş sonlandıktan sonra ise isim hakkı tekrardan Wertheimers'a geri döndü.

Chanel ve Wertheimers savaş sonrasında anlaştılar. Chanel savaş zamanında parfümden elde edilen gelirleri Wertheimers'dan aldı. Bugünün parasıyla 9 milyon $'a denk gelen bir ödeme yapıldı. Sonrası için ise tüm satışlardan %2 almaya başladı. Bununla da kalmadı Wertheimers, Chanel'in o andan sonraki tüm yaşam masraflarını da ödemeyi kabul etti. Chanel Yahudilerden nefret etse de onun finansal başarısını sağlayan aslında bir Yahudi ailesiydi.

Madam Coco ( Coco CHANEL)
Madam Coco ( Coco CHANEL)
5- Nazi Ajanı Chanel

Chanel'in işbirliği sadece Yahudi malı fırsatçılığıyla sınırlı değildi, Nazilere verdiği desteğin yanında bunlar hiç kalırdı. Chanel aslan SS birliğinin Gizli Haber Alma Generali Walter Schellenberg'in maaşlı ajanıydı. Vaughan tarafından keşfedilen belgelere göre Chanel'in gizli Nazi kimlik adı "Abwehr Agent 7124" veya kod adıyla "Westminster"dı (antisemitik eski erkek arkadaşına hitafen)

Chanel'in İngiliz sosyetesiyle bağlantıları uçsuz bucaksız bir seviyedeydi. Dönemin başbakanı Winston Churchill'i bile tanıyordu. Naziler bu bağlantıları avantaja dönüştürmek istediler.

6- Ajan Chanel Himmler ile Tanışıyor

1943 yılında Chanel, Nazi erkek arkadaşı Dincklage ile "Modelhut Operasyonu"na katılmak için Berlin'e uçtu. Chanel Berlin'de holokost'un başkahramanı Heinrich Himmler ile tanıştı. Schellenberg, Himmler ve Chanel birleşerek İngiltere ile çarpışmalara ara vermek için bir plan yaptılar. Bunun üzerine Chanel, Madrid'deki İngiliz konsolosluğuna gitti Winston Churchill'e iletilmesi gereken bir mektup vardı.

7- Chanel'in Churchill'e Ulaşması Lazım

Madam Coco ( Coco CHANEL)hakkında açılan casusluk davalarından biri
Madam Coco ( Coco CHANEL)hakkında açılan casusluk davalarından biri
Başta bu plan oldukça diplomatik gözükse de aslında oldukça sinsi bir plandı. Chanel bir İngiliz sosyetesi olan arkadaşı Vera Lombardi'yi Madrid'e çağırdı. İspanya'da bir Chanel mağazası açabilme üzerine konuştular. Aslında Chanel'in modasını İspanya'ya getirmek gibi bir derdi yoktu. Buluşmanın sadece teması buydu o aslen Churchill'e ulaşmak istiyordu. Lombardi Churchill'in yakın arkadaşıydı, Chanel de bu gizemli mektubu Churchill'e bu bağlantıyı kullanarak ulaştıracaktı. Lombardi Madrid'deki İngiliz konsolosluğuna gidene kadar Chanel'in asıl niyetini anlamamıştı. Chanel'in niyetini anlar anlamaz ise hem Chanel'i hem de diğer Nazi ajanlarını ele verdi.

8- Chanel Hakkında Davalar Açılıyor

Savaştan sonra Chanel hakkında 2 kez dava açıldı. İkisinde de delil yetersizliğinden dolayı sıyrıldı. Aslında asıl kaynağı belge yetersizliği değil, Churchill gibi yüksek rütbede olan yakın arkadaşlarıydı. Bu kişiler Chanel'in aşağılayıcı davalardan uzak duracağını ve hapishane köşelerinde sürünmeyeceğini ona garanti etmişlerdi. Chanel'in yeğen torununa göre Chanel onlar gizlice "Beni Churchill kurtardı" demişti.

9- Chanel Savaş Sonrası Süreçten Kendini Sıyırıyor

II. Dünya savaşından sonra Nazilerle birlikte olan kadınlar sokaklara çıkarıldı. Soyuldu, çırıl çıplak bırakılarak aşağılandı. Çıplak göğüslerinin üzerine Nazi işaretleri çizildi, toplumca dışandılar ve aşağılandılar. Söylemeye gerek olmasa da belirtelim yüksek rütbeli bir Nazi ile birlikte olan Chanel bu kadınların arasında yoktu.

10- Moda İkonu Chanel Fırsatları Değerlendirmenin Keyfini Ömrü Boyunca Sürüyor

Chanel moda dünyasında eşsiz bir başarıya ulaştı. Hayatının geri kalanını ise akıl almaz bir lüks içerisinde geçirdi. Bu lüks yaşantısına imkan sağlayan da ilginç bir şekilde düşmanı olduğu Yahudi bir aile Wertheimers'dı.
 

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Çok başarılı olmuş, dünyaca ün kazanmak kolay değil, harika bir marka.. Benim çok severek kullandığım bir marka🤗kalite olanı sevmek gerek😀benim gibi..
 
Üst Alt