Mağara adamlarıda modern insanlar gibi konuşuyordu

MURATS44

Özel Üye
Mağara adamlarıda modern insanlar gibi konuşuyordu
Bildiğiniz üzere, klasik bilim çevreleri ile evrim teorisyenleri günümüzden 200 bin ile 50 bin öncesi dönemde yeryüzünde yaşamış insanlara ‘Neandertal İnsan’ adını takarak, bu insanları ayrı bir tür ve modern insanın ataları olarak adlandırırdı..
Her ne kadar mağara insanı, taş devri insanı algısını çürüten ve eski insan topluluklarının birçoğunun gelişmiş tıp, ileri bilim ve hayat koşullarının olduğunu kanıtlayan bulgular sürekli bulunsa da, belirli bilim çevreleri ‘Neandertal İnsan’ öğretisini bırakmıyordu.
Ne var ki yapılan son iskelet fosili incelemeleri, ‘Neandertal İnsan’savını çürütecek cinste. Çünkü bu incelemelerin sonucunda göre 100.000 ila 200.000 yıl kadar önce yaşamış insanlar modern insan gibi bir konuşma ve karmaşık dil yapısına sahipti.

Yani bu demek oluyor ki, kimilerine göre mağara adamları olarak adlandırılan o zamanın insanı gelişmiş dil kullanacak kadar içi ve bilgisi dolu bir hayat düzeyine, düşünme ve iletişim kurma becerilerine sahipti.
PLoS One dergisinde yayımlanan Uluslararası bir araştırma ekibinin Neandertal kalıntıları üzerinde yaptığı araştırma, bu insanların konuşma ve karmaşık dil özellikleri geliştirdiğini ortaya koydu.

Bilim insanlarının 24 yıl önce İsrail’in Kebara mağarasında keşfettikleri fosiller, dilin kökünü destekleyen ve konuşabilme yeteneğinin kazanılmasında büyük rol oynayan hyoid kemiğinin, Neandertallerde günümüz insanında olduğu gibi doğru konumlandığını göstermişti.

BBC’nin haberine göre, bilim insanları Neandertallerin gırtlak yapısını incelemek için 3D X-ray görüntüleme ve mekanik modellemeye başvurdu. Analizler, Neandertallerde hyoid kemiğinin diğer kemikler tarafından desteklenerek, modern insanlardaki gibi işlev gösterdiğine işaret etti. Araştırmanın yazarları, “İç mimari bir kemiğin ortaya koyduğu görevi yansıtıyor. Bulgular, Neandertallerin konuşma yeteneğine sahip olduğu düşüncesiyle uyumluluk gösteriyor.” ifadesini kullandı.
Bu bulgular bazı bilim çevrelerinin yıllarca savunduğu üzere, insanın evrimle, hayvanlardan gelişe gelişe modern insana kadar geldiği tezini bir kez daha çürütüyor. İnsanı Allah yarattı, 100 bin yıl önceki vücut ve beyin fonksiyonları ne ise bugün de öyledir. Bir proteinin dahi tesadüfen oluşması imkansızken,
BİLGİ
insanın rastgele tesadüfler zinciriyle maymundan evrildiğini söylemek tamamen bilim dışı ve aslı temeli olmayan bir yanılgıdır

Muhtazaf

Yardımcı Yönetici (Şair|Yazar)
Yönetici
2. Sure (Bakara Suresi), 30. Ayet
Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler, Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.

2. Sure (Bakara Suresi), 31. Ayet
Allah Adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, "Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi.

2. Sure (Bakara Suresi), 32. Ayet
Melekler, "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler.

2. Sure (Bakara Suresi), 33. Ayet
Allah şöyle dedi: "Ey Adem! Onlara bunların isimlerini söyle." Adem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, "Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi.

2. Sure (Bakara Suresi), 34. Ayet
Hani meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

2. Sure (Bakara Suresi), 35. Ayet
Dedik ki: "Ey Adem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."

2. Sure (Bakara Suresi), 36. Ayet
Derken, şeytan ayaklarını oradan kaydırdı. Onları içinde bulundukları konumdan çıkardı. Bunun üzerine biz de, "Birbirinize düşman olarak inin. Sizin için yeryüzünde belli bir süre barınak ve yararlanma vardır" dedik.

2. Sure (Bakara Suresi), 37. Ayet
Derken, Adem (vahy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı, (onlarla amel edip Rabb'ine yalvardı. O da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz o, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.

2. Sure (Bakara Suresi), 38. Ayet
"İnin oradan (cennetten) hepiniz. Tarafımdan size bir yol gösterici (peygamber) gelir de kim ona uyarsa, onlar için herhangi bir korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir" dedik.

3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 33. Ayet
Şüphesiz, Allah, Adem'i, Nûh'u, İbrahim ailesini (soyunu) ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı.Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

"And olsun biz insanı kuru bir çamurdan, suretlenmiş balçıktan yarattık." (Hicr, 15/26).

"O insanı (Ademi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı." (Rahman, 55/14)

"Yaratılışta kendileri mi daha kuvvetli yoksa bizim yarattıklarımız mı?Hakikat biz onları cıvık bir çamurdan yarattık." (Saffat, 37/11)

"Ki o, yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (Ademi) yaratmaya da çamurdan başlayandır."
(Secde, 32/7)

"And olsun biz insanı (Ademi) çamurdan (süzülmüş) bir hulasadan yarattık."
(Mü'minun, 23/12)

"O, sizi çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir edendir."
(Enam, 6/2).

"Sizi (aslınızı) ondan (topraktan) yarattık."
(Taha, 20/55)

"Sizi bir topraktan yaratmış olması O'nun ayetlerindendir. Sonra siz (her tarafa yayılır) bir beşer oldunuz."
(Rum, 30/20)

"... İblis dedi: Ben bir çamur olarak yarattığın kişiye secde eder miyim?"
(İsra, 17/61; A'raf, 7/12; Sad, 38/76)

Bu ayetler özetlenecek olursa, "Adem çamurdan yaratılmıştır."

"Adem cıvık çamurdan yaratılmıştır."
Saffat, 37/11

"Adem çamurdan süzülmüş bir hulasadan yaratılmıştır."
Mü'minun, 23/12

"Adem kuru çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır."
(Hicr, 15/27; Rahman, 55/4).

Adem (yerden çıkmış varlık) edim (yeryüzü, toprak) anlamında İbranice bir kelimeden gelmektedir. Adem'in çamurdan, yani toprağın su İle karışımından yaratıldığı, daha açık bir ifade ile kuru çamurdan şekillenmiş bir balçıktan yaratılıp ilahi ruhtan üflendikten sonra canlandığı beyan ediliyor:

"Ki o yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (Adem'i) yaratmaya çamurdan başlayandır."
(Secde, 32/7)

"Sonra onu (Adem'i) düzeltip tamamladı, içine ruhundan üfürdü; sizin için kulaklar, gözler, gönüller yarattı."
(Secde, 32/9).

MURATS44

Özel Üye
Konuyu bütünlemişsiniz üstadım. Kuran ayetleriyle daha açıklayıcı olmuş. emeğinize sağlık.

Üst Alt