Malatya tarhanası,,,

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
forumdasnetmalatyausulu.jpg

Malzemeler
8 adet Malatya tarhanası
5-6 adet ıspanak yaprağı
Yarım kahve fincanı kara nohut
1 su bardağı yoğurt Tereyağı
Nane Kırmızı biber Tuz

Hazırlanışı
Bir gece öncesinden tarhanayı çorba yapacağınız tencereye koyun ve 4 bardak iyi su ile ıslatın. Bu işlem tarhanaları yumuşatıyor.
Aynı şekilde bir gece öncesinden küçük bir tencereye kara nohutların üzerini geçecek kadar su koyun.
Ertesi gün ikisini de sularını değiştirmeden ateşe koyun. Tarhanayı iyice dağılıp yoğunlaşana kadar pişirin. Bu yaklaşık 45 dakika sürer.
Ispanakları ince ince doğrayıp tarhanaya ekleyin. Haşlanmış ve yumuşamış nohutları da kara suyunu süzdürüp tarhanaya ekleyin.
Bir kasede bir bardak yoğurdu bir bardak ılık su ile iyice karıştırın. Topak kalmamasına dikkat edin.
Yoğurdu tarhanaya ekleyin. Ispanaklar yumuşayana kadar biraz daha pişirip altını kapatın.
Yoğurdun kesilmemesi için tuzu, tarhana ve yoğurt birbiriyle özleştikten sonra ekleyin.
Ayrı bir tavada, sıvı yağda (aslında tereyağı koyarlar ama ben sıvı yağ tercih ediyorum) nane ve kırmızı biberi kokusu çıkana kadar kızdırıp çorbanın üzerine dökün.

Murat admine Afiyet olsun,
34852mp.jpg

Hasret ruzgari

Aktif Üyemiz
TARHANA ÇORBASI
Malzemeler
1 Su Bardağı Tarhana
1 Çorba Kaşığı Salça
1 Çorba Kaşığı Tereyağı veya Margarin
1 Çay Kaşığı Nane
Tuz
1 Çay Kaşığı Kırmızı biber

Yemeğin Tarifi
1 çorba kaşığı tereyağı veya margarini tencereye alıp, eritin. 1 çorba kaşığı salçayı tencereye ekleyip yağda kızdırın. 5 su bardağı suyu ilave edin. Başka bir kabın içinde de, 1 su bardağı suya, 1 su bardağı tarhanayı ekleyip karıştırın.

Kaynamakta olan tencerenin içine bu karışımı ilave edin. 15-20 dakika pişirin. 1 çay kaşığı nane ve 1 çay kaşığı kırmızıbiber ilave edip servis yapın.

Afiyet olsun! işte bu kadarhaaahaaa

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
evet bizim tarhanamız kolay,,,,muratların ki yöresel tarhana bizim erzincanın da var öle...
ama biz kolay tarhanayı seviyoz :)zor olan tarhanayı murat yapar bize haaa

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Murat hala tarhana yiycez heeeeee kış geldi tam zamanı haydi mutfağa rasulehasret sana geliyoooooo haaahaaa

Üst Alt