Mars'ta 'dikilitaş' haberine bilimadamları ne dedi?

ceylannur

Yeni Üyemiz
UFO ve bilim kurgu tutkunları, Mars'ta "dikilitaş" haberiyle komplo teorileri üretmeye devam ederken, bilim adamları bu iddiaları "saçmalık" olarak değerlendiriyor.

123020090805124801394.jpg


Amerikan basınında yer alan haberlere göre, görüntüleri çeken NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uzay aracının sorumlusu Arizona Üniversitesinden Ari Espinoza, 2008 yılına ait görüntülerde kanyon boyunca yayılmış iri kaya parçalarına dikkati çekerek, "Bilim kurgu hayranlarındaki görüntü yanlış yönlendiriliyor, kuzey tarafından bakıldığında bunun güneş ışığını yansıtan iri bir kaya parçası olduğu görülebilir" dedi.

MRO'nun yüksek çözünürlüklü HiRISE kameralarını çalıştıran ve görüntüleri internette yayınlayan ekibin üyesi Espinoza, web sitelerine giren ve güzel görüntülere bakanlara teşekkür ettiklerini belirterek, "Ama bundan başka yorum yapacak bir şey yok" diye konuştu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin dün, Mars'ta, yüksek çözünürlüklü kameralarla çekilen görüntülerde tesadüf eseri ortaya çıkan dikilitaş biçimindeki gizemli kaya haberi, tüm dünyadaki komplo teorisyenlerini heyecanlandırmıştı.

Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki MRO'nun özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl çektiği, yeni yayınlanan görüntülerdeki dikilitaş biçimli kaya, uzayla ilgilenenler arasında heyecan yaratmıştı.

Monolit biçimli gizemli taş ilk bakışta anlaşılmazken, Lunar Explorer Italia adlı bir internet sitesi, bir bölgeye zum yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dört köşe yapıyı ortaya çıkarmıştı.

''2001: Uzay Macerası'' filminin kilit sahnelerindeki siyah dikilitaşı hatırlatan monolit taşla ilgili eski Montreal radyo programcısı olan David Tyler, blogunda, ''Mars'ta eskiden bir uygarlık mümkün mü? NASA'nın bunun yanıtını biliyor olması olası mı? Bu yakınlaşma için bir işaret mi?'' diye sormuştu.

Ay'da yürüyen ikinci insan Buzz Aldrin de geçen hafta bir televizyon programında, ''Mars'ın aylarını ziyaret etmeliyiz. Mars'ın çevresinde 7 saatte bir dönen Phobos'ta patates biçimli alışılmadık bir yapı bir dikilitaş var. Kim koydu bunu oraya?'' demişti.

Mars'taki yüzey şekilleri daha önce de insan yüzüne benzetilmişti.
 
Üst Alt