Nasreddin Hoca Fıkraları

harekat

Özel Üye
palme-a1.gif
clearpixel.gif
clearpixel.gif
clearpixel.gif
clearpixel.gif

[FONT=Monotype Corsiva,cursive]NASREDDIN HOCA [FONT=Monotype Corsiva,cursive]FIKRALARI[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif]I

balik_8_1_.gif
nhoca001.gif

*****************************************************************************************************************************************

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Akıllanmak

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca yolculuk sırasında mola verip bir hana girer,bu sırada hana bir başka yolcu daha girer ve ikisi birden hancıdan yiyecek bir şeyler isterler.Fakat hancı yiyecek olarak sadece bir balık olduğunu söyler ve bunu paylaşmalarını önerir.Bunun üzerine Hoca,

[FONT=Times New Roman TUR,serif]'Ben balığın sadece başını yiyecem' der.Hancı bunun nedenini sorar, hoca da,

[FONT=Times New Roman TUR,serif]'Balık başı zekayı arttırır, balık başı yiyen insan akıllı olur' der.Bunun üzerine diğer yolcu hemen atılır ve hocaya,

[FONT=Times New Roman TUR,serif]'Balık başını niye sen yiyeceksin,ben yemek istiyorum' der.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hocada itiraz etmez ve balığın koca gövdesini yer ve bir güzel karnını doyurur,diğer yolcu ise sadece balığın başını yer ve hocaya seslenir,

[FONT=Times New Roman TUR,serif]'Sen koca gövdeyi yedin,karnını doyurdun,ben sadece kafayı yedim aç kaldım' der.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hocada bunu üzerine lafı yapıştırır,

[FONT=Times New Roman TUR,serif]'Bak nasıl akıllandın'

[FONT=Times New Roman TUR,serif]
clearpixel.gif

[FONT=Times New Roman TUR,serif]...:..: Ayva ile İncir :..:...

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Nasreddin Hoca birgün Timurlengi ziyarete karar verir.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Giderken yanına hediye olarak bir sepet ayva alır.Fakat hoca yolda ayva yerine incirin daha iyi hediye olacağına karar verir ve dönüp ayvaları boşaltır onların yerine sepeti incir doldurur. Padişah Timur 'a hocanın kendisine hediye getirdiği ve huzura kabul edilmesini istediği bildirilir. Hoca huzura alınır. Hediye olarak çok değerli şeyleyen Padişah

[FONT=Times New Roman TUR,serif]incirleri görünce çok kızar ve incirleri tek tek hocanın kafasına vurur.Fakat hoca acıdan bağıracağına Allaha şükreder. Şaşıran Padişah sebebini sorar:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca :

[FONT=Times New Roman TUR,serif]--Padişahım ya ayvaları getirseydim halim ne olurdu der...

[FONT=Times New Roman TUR,serif]...:..: Alış- Veriş :..:..

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Nasreddin Hoca bir gün heybe almak için pazara gider. Güzel bir heybe görüp pazarcı ile pazarlık yapar ve 1 akçeye anlaşırlar. Tam oradan ayrılacaktır ki daha güzel bir heybe dikkatini çeker:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Kaç akçe şu heybe muhterem?

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- 2 akçe hocam.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Aldım gitti, diyen hoca elindekini bırakır ve onu alıp tam gidecekken pazarcı seslenir:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Hocam. Bu heybe 2 akçe. Sen 1 akçe verdin.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca sinirlenir:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Bre cahil adam! Sana önce 1 akçe verdim. Sonra da 1 akçelik heybe bıraktım! İkisi eder 2 akçe. Daha benden neyin parasını istersin!

[FONT=Times New Roman TUR,serif]...:..: Erkek mi dişi mi? :..:...

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Adamın biri, Hoca'ya sorar:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Nuh'un gemisine zeytin dalını ağzında getiren güvercin erkek miydi? dişi mi ?

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca cevap verir:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Tabii ki erkekti eğer dişi olsaydı, ağzını o kadar

[FONT=Times New Roman TUR,serif]kapalı tutamazdı!

[FONT=Times New Roman TUR,serif]...:..: Kazan doğurdu :..:...

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca komşusundan bir gün kazanı ödünç ister. İade ederken de hem teşekkür eder, hem içine minik bir kazan koyar. Komşusu merakla bu minik kazanı sorunca da, "Komşu, bizdeyken kazanın doğurdu" der. Komşusu bu işe pek sevinir.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Aradan epey zaman geçer, Hoca yine komşusundan kazanını ödünç ister. Komşusu da sevinerek verir. Ama bu kez aradan günler, haftalar, hatta aylar geçer, kazandan ve Hoca'dan ses çıkmaz. Nihayet bir gün komşusu konuyu açmaya karar verir,"Hoca bizim kazan ne oldu?" diye sorar. Hoca da üzgün bir ifadeyle,"Komşu çok zaman geçti aradan, senin kazan öldü. Sana nasıl söyleyeceğimi düşünüp duruyordum" deyince sinirlenen komşusu,"Hocam ne diyorsunuz? Hiç kazan ölür mü? Kazan canlı mı ki ölsün?" Hoca,"Doğurduğunu kabul etmiştin, sesin çıkmamıştı, şimdi ölünce nden feryat ediyorsun" der komşusuna.

[FONT=Times New Roman TUR,serif][FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,sans-serif]..:.: Bu Kediyse et nerede? :.:..

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Nasreddin Hocanın canı bir gün yahni ister. Kasaba gidip iki kilo et alır, eve gönderir. Hocanın karısı, yahniyi pişirirken komşuları çıkagelir. Misafire ikram edecek başka şeyi olmadığından yahniyi pişirip, komşularına ikram eder. Akşam olup da evine yorgun argın dönen Hoca, yahninin özlemiyle sofraya kurulur.Biraz sonra karısı Hocanın önüne bir tabak bulgur aşı koyar. Hoca kızar:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Hatun, hani bizim yahni? Karısı misafire ikram ettiğini söylemeye cesaret edemez.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]-Hiç sorma efendi! Senin gönderdiğin eti kedi yedi, der. Hoca sofradan kalkar. Kediyi tartar.Kedinin zayıflıktan bir deri bir kemik ve açlıktan bitkin halde olduğunu görür.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Bir karısına bir kediye bakar.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Hatun, gerçekten eti bu bizim kedi mi yedi? diye sorar. Karısı:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Evet Efendi! Bu utanmaz kedi yedi, der.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca, koşarak el terazisini getirir. Terazinin bir gözüne kediye, öbür gözüne kilogramları koyar.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]kedi tam iki kilo gelir. Hoca karısına bakarak:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Bak hatun! Şu gördüğün bizim kedi tam iki kilo geldi. Aldıiğım et de iki kiloydu. Bu tarttığım kedi ise, et nerede? yok bu tarttığım et ise, kedi nerede?! diye sorar.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]...:..: Sanane :..:...

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Birgün Nasreddin Hoca eve doğru yürüyormuş bir arkadaşı arkadan seslenmiş aman hoca gördünmü biraz önce geçen helva kazanını ağzına kadar doluydu.Hoca istifini bozmadan banane demiş.Arkadaşı ama hoca helve kazanı sizin eve gidiyordu buna ne dersin demiş hoca yine istifini bozmadan ozaman sanane demiş.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]...:..: Tabutun neresinde? :..:...

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Akıllının biri, Nasreddin Hoca'ya sorar:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Bir cenaze töreninde tabutun neresinde durmam gerek?

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Sağında mı, solunda mı, önünde mi yoksa arkasında mı ?

[FONT=Times New Roman TUR,serif]Hoca gülümser:

[FONT=Times New Roman TUR,serif]- Tabutun içinde olma da neresinde olursan ol.

[FONT=Times New Roman TUR,serif]****************************************************************************************************

Üst Alt