Ne kolay boşar olduk birbirimizi...

ceylannur

Yeni Üyemiz
Ne kolay boşar olduk birbirimizi...
Ne kolay boşar olduk birbirimizi son yıllarda.Ne kolay artık evlenivermek, boşanıvermek. Bir çok kişiden(ki bunlar görücü usulü ile degil,severek anlaşarak evlenmiş çiftler) duymuşuzdur.
"Ne yapalım,yürümedi ayrıldık. Ama kavgalı degiliz biz,anlaşarak boşandık,görüşüyoruz hala."
Ne korkunç bi düşünce bu böyle.Ne demek an...laşarak ayrılmak ve hala görüşüyor olmak…
Yani artık anlaşarak evleniyor mü’min hanım ve beyler ve anlaşarak ayrılıyorlar.Ne güzel bi çözüm.Her şey ne kolay.
İster istemez şöyle bir soru geliyo insanın aklına."Acaba eskiden niye bu kadar sık boşanmıyordu çiftler, nasıl sabrediyorlardı birbirlerine?"

Ve eskiden, küçük evlerde, kalabalık aileler yaşıyordu, şimdilerde evlerimiz genişledi fakat aileler küçüldü.Eskiden çocuklar evin neşe kaynağı olarak görülür, "Kadınların hayırlısı, dünyaya çok çocuk getirendir." ve "Doğan rızkıyla gelir." hadisleri dikkate alınarak, analar çok çocuk doğururdu.Şimdilerde bu da değişti.Artık çocuklar evin sorun kaynağı olarak görülüyor ve rızık endişesiyle daha az çocuk doğuruyor anneler.Ve yine de mutsuz çiftler, mutsuz yuvalar ve anlaşarak(!)ayrılıyor ebeveynler…

Sanırım çabuk eskitiyoruz birbirimizi ve ilişkilerimizi. Hergün sokakta yüzlerce insana gülümsüyoruz da, akşam olup evimize geldiğimizde, eşimize bir tebessümü çok görüyoruz.Tanıdık tanımadık herkese katlanıyoruz da, en değerli varlığımız, çocuklarımıza dayanamıyoruz.Ama kolayı var.Olmadı, boşanıyoruz.

Yeryüzünde bir boşanma gerçekleştiğinde arştaki tüm melekler titrermiş ve Alemlerin Efendisi boşanma için, yüzünü ekşiterek "ne sevimsiz bir hadise" buyurmuşlardır.
Buna rağmen vara yoğa boşar olduk birbirimizi.Ama üzülmeyelim.Hiç boşuna sızlamasın melekler.Anlaşarak(!) boşanıyoruz artık biz.

Gunumuzdeki rekor sayidaki bosanmalarin temellinde yatan etkenleri uzun bir liste halinde sayip siralayabiliriz ama ben sadece bir konuya dikkat cekmek istiyorum !

Anne baba ve buyuklerimizin onca yildir tecrubelerine dayanarak bizler icin yani görücü usulüyle sectikleri eş adaylarini, burun bukerek siz ne anlarsiniz deyip elimizin tersiyle itip ASK evliligı ZIRVASINA kendimizi kaptirdıgımızdan bu gune, basimiza gelmedik kalmadi.

Yani nikah masasindan bosanma durusmalarina giden yolun ASK evliliklerinden gectigini artik anlamanin zamani geldide geciyor bile..

Görücü usulü diye küçümseyip ASK evliligi zirvasina inanip goklere cikardigimiz gunden bu tarafa bosanma rekorlari kirilmaya devam ediyor.

Begenmedigimiz ve kucumsedigimiz GÖRÜCÜ USULÜ ile evlenen Anne babalarimiz yada dedelerimiz, ninelerimiz hala evliliklerinin kirkinci,ellinci veya atmisinci yil donumlerini, alti ay bile surmeyen ASK evliliklerine, meydan okurcasina kutlamaya devam ediyorlar.

Cunku Asik olan körler yada kör olan Asıkların sectikleri es adaylarinin kusurlarını, gunahlarını,uygunsuzluklarini,edepsizlik ve ahlaksikliklarini gozlerine soksaniz bile yinede goremedikleri icin, yapilan evliliklerde cicim ayindan hemen sonra bazanda cicim ayinin bitmeisnii bile beklemeden bosanmak icin solugu mahkemede aldiklarini ne yazikki goruyoruz….
 
Üst Alt