Necep Fazıl 'dan Sözler

ceylannur

Yeni Üyemiz
Necip Fazıl'dan İnciLer ....!http://www.seyfislam.com/forum/posting.php?mode=quote&p=163359
NE GÜN?

Eli inmeli, dili düğümlü, kalbi buruk, edası pısırık, sermayesi korkak, işi ürkek, ahlâkı katlanmak, ibadeti saklanmak

Bu mu müslüman?
Velînin sahabîler üzerindeki hükmü malûm:
- Siz onları görseydiniz deli derdiniz; onlar da sizi görselerdi "bunlar müslüman değil!" derlerdi
Müslümanlık iddiacıları! Ne gün divaneleşeceksiniz?

İHLAS

Dua, dua, dua Boyuna dua edelim Hiç bir dua çevrilmez! Elverir ki, edebilelim Boyuna isteyelim Hiç bir istek döndürülmez Elverir ki, isteyebilelim Mâlik, mahruma vermez olur mu? Bunun için yaratıldık İsteyelim! Elverir ki, istemeyi bilelim Ümmetin, sahabîlerden sonra en büyük ferdi İmam-ı Rabbânî Hazretleri, "Allah, vermeyeceğini istetmez" buyuruyor Bu ölçüdeki hikmeti sezenler, bir şeye malik olmak için o şeyi istemenin yeter olduğunu anlarlar Ama istemenin istemek olması için dudakların yetmeyeceğini anlasalar
Ey İhlâs! Senin olduğun yerde hiç bir şey eksik değildir!

YOK
-Yok!
Diyenlere bir sözüm var:
- Siz bana gerçekten yok olan bir şeyi gösterebilir misiniz ki, yok'u ispat edebilesiniz? Gösterebilecek olsanız zaten o şey yok değil, var olur Gösteremeyince de yok demeye imkânınız kalmaz! Allah'a yok diyebilmeniz ayrıca ispat ediyor ki, o "var"ın ta kendisi, "yok"un da yaratıcısı

DELİ
Kapıları yıkarcasına tekmeleyeceğim, limandaki bütün vapurların ve şehirdeki bütün fabrika bacalarının canavar düdüklerini öttüreceğim, trafiği durduracağım, insanları oldukları yerde mıhlayacağım ve gök tavanını yıkan bir sesle haykıracağım geliyor: - İnsanlar! Allah var! O'nu düşünmekten başka her işe paydos!
Bana "deli" mi diyecekler?
Canım kurban, aklın son durağı olan böyle deliliğe!

BİR

1 var, 1 Ne 2, ne 3, ne 5 Git gidebildiğin kadar Olan yalnız bir Öbürleri 1 'in kendi üzerinde katlanışından ibaret 2, 3, 5 ki, mahiyetini 1'in, 2, 3, 5 kere kendi üzerinde katlanışından alıyor, demek kendisiyle yok-- Ve 1 ki, 1 elma, 1 yıldız, 1 insan gibi, 2, 3, 5 olabiliyor, o da kendisiyle yok Ve herşey ideal 1'den, nişane
Evet, dâva 1'de, 2, 3, 5 olması muhal olan mutlak 1'de
Allah'ım!
Sayılar bile senin azamet ve saltanat marşını söylüyor da kimse farkında olmuyor Yüksek matematikçiler bile

ŞÜKÜR

Allahım, sana ettiğim şükürlerin başında şu var: Beni, yeniler ve ileriler içinde gözün göremeyeceği kadar yeni ve ileri olan İslama bağladıktan sonra, onu, birçok göze, eskiler ve geriler içinde en eski ve en geri bir dâva diye gösterdin; ve böylece bana, herkesin kolayca hükmettiği bir mevzuda izahı en çetin ve kaba gözlere karşı dış görünüşün aksine en mahrem meselenin müdafaasını yükledin

İMAN - İNKÂR

Allah'a iki cins insan inanır Ya en aptal, ya en akıllı! îkisi ortası dediğimiz hakikî ahmak, inkâra memur
Mikrobu keşfeden (Pastör) keşfinin açtığı harikalar ufku karşısında Allah'a inanır, fakat o keşfi (Pastör)den ğenen yarım adam, "Mikrobun keşfedildiği asırda hiç gizliye inanılır mı?" diye Allah'ı inkâra kalkar Bakın, nerden gelen nereye gidiyor Demek iş nasipte, düşünmede değil
Allah'ı tel dolapta yemek ararcasına beş hassenin tamtakır sandığında arayıp bulamayanları ikna etmeye çalışmak, ne hazin faydasızlık! Rus (astronot) gibi "bütün fezayı gezdim, Allah'a rastlamadım" diyecektir
Akıldan büyük nimet, zekâdan da ağır yük tanımıyorum
Zekâ azaldıkça iman engelleri de azalıyor ve iman bir "az" üzerinde durabiliyor Zekâ çoğaldıkça da engeller yıkılıyor, kökünden sökülüyor ve iman bir "çok" üzerinde duruyor
Vah, ikisi ortası nasipsizlere!

İLİM

İlim sayısız meçhullerin tek malûm etrafında cebir muadelesi Meçhulleri birbiriyle nispet muamelesine tabi tutarak hakikati arıyor ve birşeyler bulduğumuzu sanıyoruz Bu muadelenin mutlak malûmu, mutlak meçhul olarak Allah
Ey ilim ezbercisi!
Bir ilim vardır ki, her şey unutulduğu, kafada hiçbir şey kalmadığı zaman başlar
Bir ilim vardır ki, şuur fotoğrafının filmi ışık görüp bozulduğu, ruha ne kadar yanlış birikmişse hepsinin üstüne yokluk düştüğü zaman ışıldar
Bir ilim vardır ki, ismi bilmemek, görmemek, anlamamak, tanımamaktır Ey ilim ezbercisi; işte ilim budur!

Not: Necip Fazıl Kısakürek'in ra Külliyatından Alıntıdır

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Ben yine okuyorum paylaştığınız şiirleri Çok güzel olmuş..şiir tadında kalın hep bu güzel siiri paylaştığınız için Tebrikler ve sevgiler

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun,,, değerli üstadın kaleminden dökülenler gönüllere hitap ediyor.....

Üst Alt