Osmanlıda iş ilanları.....

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Osmanlı'da iş ilanları

Çağımızın en büyük sorunudur işsizlik ve iş aramak için ilk yaptığımız şey gazetelerin seri ilan

sayfalarına bakmaktır. Hiç düşündünüz mü Osmanlı’da ilk iş ilanları nasıl verilirdi?

KUL KAYNAKLARI
• Konusunda ihtisas sahibi en az iki yıl deneyimli tecrübeli devşirmeciler aranmaktadır.

• Fantezileri arasında mürekkep yalamak olan mürebbiyeler aranmaktadır.

• Sadrazamın soluna yumurtacı başı aranmaktadır.

• Yeniçeri ocağına yeni bir çeri aranmaktadır. Müracaat içeri.

• Padişah kimi gözetliyor adlı yarışmaya katılacak cariye adayları aranmaktadır. Müracaat Harem Daire

Başkanlığı.

• Saray-ı hümayun kulla ilişkiler bölümünde çalışacak efendimizin gözü kulağı olacak kulla ilşkicibaşı

aranmaktadır.

• Padişah efendimize acil macuncubaşı aranmaktadır.

• Vaka-i vakvakiye olayını bastıracak KAZaskerler aranıyor.

• Dördüncü cariye aranıyor.

• Hudutta bulunan derelere, konuya vakıf icabında kendi kararlarını verecek kefere kılıcından korkmayan

derebeyleri alınacaktır.

• Mehter marşını adam gibi düzenleyecek ritmi düzgün düzenleyemezse kellesini teminat olarak gösterecek

mehterenbaşı aranıyor.

• Atım ve silahım mevcut delikanlı bir sipahiyim. Boyu boyuma huyu huyuma uygun bir avrat arıyorum "At

avrat silahı" tamamlayıp daha okeye döneceğim

• Börtü Böcek-i Hayvanat bahçesine aslan terbiyecisi aranıyor. Müracaat Aziz Yıldırım Hazretleri.

ZAYİ
• Bizans keferesinden aldığım ganimeti kaybettim. Üzerinde padişah efendimizin hükmü bulunmamaktadır.

KINAMA
• Hakkımızda Katerina’yı <*kırp!*>ürdü dedikodusunu çıkaranları esefle kınıyorum.

İLİŞKİ KESME
• İşyerimizde huzursuzluk çıkaran Karagöz ve Hacivat adlı mukallitlerin bizimle ilişkisi kesilmiştir.

(Selimiye İnşaat)

REKLAMALAR
• Diş mütehassıslarının tavsiyesi Zipana misvak hem macun hem fırça hem de kürdan üç etkil yeni formülü

Ulaksel hizmetinizde tüm ulaklarınız Selahattin adlı ulağımızla bir haftada teslim.

• Bu kıspet her babayiğide kısmet olmaz. Kırkpınar kıspetleri.

• Kuş uçmuyor kervan geçmiyor diyorsanız bu padişah macununu denememişsinizdir. Padişah macunu tüm

nalburiyelerede.

• Sizin için umreden getirdiğim kutsal toprak sabunu. Ümre Şakir;)m08m08m08

MURATS44

Özel Üye
uyyy:aferinAkşam akşam bu kadar tebessüm ettirdin ya.. Allah razı olsun.. Sevdiğim osmanlım ..Her şeyi güzel ....Emeğine sağlık..Çok hoş bir konuydu..Teşekkürler...:gül:gül

Üst Alt