peygamberimizle yaşamak nasl olur ?

hüzün çiçegi

Aktif Üyemiz
peygamberimizle yaşamak nasl olur ?
önce maneviyat büyüklerimizden ebul hasan harkani yi dinleyelim.

az fakat öz konuşmasıyla billinen bistamın büyük velisi harkani :
ey müslümanlar diyor günlük hayatınızda peygamber efendimizle yaşamayı istermisiniz? bütün gün boyunca onunla olmayı arzularmısınız ? hep birlikte feryat ediyorlar istemez olurmuyuz onunla birlikte olmak hayatımızxın hedefidir ama nasıl olacak onunla birlikte olmak ? bu mümkün olmazki büyük veli şöyle açıklıyor peygamberimizle biirlikte olmayı :

günlük hayatınızı her hangi bir günaha bulaşmadan tamamlarsanız şükürler olsun bugün ben peygamber efendimizle idim gün boyu diyebilirsiniz çünkü peygamber efendmizde günlük hayatını günahsız tamamlıyor günahsız tamamlayan insanlarla birlikte olacağınıda bizlere haber veriyor öyle ise ilk meseleniz günlük hayatnınızı günahlara bulaşmadan tamamlamak olmalı böylece gün boyu peygamber efendimizle birlikte olmayı günü başında niyetlenerek hedef almalısınız

ebul hasan harkani böyle ders alanların içinde o gün türk hükümdarı sultan mahmut gaznevide vardı(930) oda artk günlük hayatını peygamberimizle birlikte yaşamayı esas alıyor onun ismini dahi ağzına abdestsiz almaktan utanacak kadar peygamberimizi yanında hissediyordu.. bu sebebden muhammed adındaki hizmetcisine her defasında çok sevdiği muhammed adıyla hitap ettiği halde bir defasında onu muhammed adıyla değilde babasının adıyla çağırmştı alışık olmadığı bu hitap şeklinden endişeye kapılan hizmetçi:
sultanım dedi bir kusurmu işledim acabaki sevdiğiniz muhammed isminle değilde babamın adıyla çağırdınız beni?.. sultan şöyle açıkladı durumu :

seni muhammed isminle çağırdığı sıralarda hep ebdestli oluyordum bu defa ise abdestim yoktu o yüce ismi abdetsiz olarak ağzma almaya gönlüm razı olmadığından babanın ismiyle çağırdım seni

Üst Alt