Evde Kal Türkiye

RABBİN KİM? ALLAH TEALA KİMDİR?

Nur Hanım

Aktif Üyemiz

RABBİN KİM? ALLAH TEALA KİMDİR?

ALLAH`A İMAN,İMAN

Allah (c.c) kimdir? Allah (c.c) ne demektir? Rabbin kim? Allah’ı (c.c.) tanıyor musun? Allah’ı isimleri ve sıfatları nelerdir? Esmaül Hüsna ne demektir? Rabbimizi tanıyalım…
Allah (c.c.) tüm her şeyi yoktan var eden mutlak güç sahibidir. O Allah (c.c) birdir tektir. Ademe ruh üfüren ve onu bir balçıktan çiftler halinde yaratan yüce merhamet sahibidir. Eşi ve benzeri yoktur. O’nun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, eksiksizdir, yerler ile göklerin sahibi, alemi muhteşem bir düzen ve nizam içinde yürüten eşsiz gücün sahibi O Allah’dır (c.c.).

Her insana düşen ilk vazîfe, yaratıcısı olan Allah Teâlâ’yı tanımak, O’na iman ve kulluk etmektir. Bu her müslümanın bilmesi gereken temel dini bilgilerin başında gelmelidir.

Akıl sahibi olup da ergenlik çağına gelmiş olan her insana düşen ilk vazîfe, yaratıcısı olan Allah Teâlâ’yı tanımak, O’na iman ve kulluk etmektir. Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

“O, göklerin, yerin ve bu ikisi arasındaki her şeyin Rabbidir. O hâlde sadece O’na kulluk et ve O’na kullukta sabır ve sebât göster. Hiç O’nun adıyla anılan (O’na denk ve benzer) birini biliyor musun?!” (Meryem, 65)

ALLAH KELİMESİNİN ASLI NEREDEN GELMEKTEDİR?

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt