Ramazan Hikayeleri

ceylannur

Yeni Üyemiz
Ramazan Hikayeleri

Vaktin birinde oldukça çalışka bir tüccar vardıKazanç sağlamak için gezmediği ülke kalmamıştıPek çok işe girmiştiÇok yorulmuştu

Günlerce uykusuz kalmış, aç yatmıştı

Daha çok kazanmak için ne gerekirse yapmıştı

Aradan yıllar geçti Tüccar çok zengin oldu

Serveti padişahların hazinesinden daha çoktu

İki de oğlu vardı Onları en iyi şekilde yetiştirmek istiyorduBu uğurda elinden geleni esirgemiyorduNe gerkirse yapıyordu

Gel zaman git zaman tüccar yaşlandıSaçı sakalı ağardıBeli büküldü

Çocuklarının durumu değişmiştiHar vurup harman savuruyorlardıBolluk içinde yaşıyorlardıGeleceği düşünmeden ellerine geçeni harcıyorlardıEğlenceler düzenliyorlar, israf içinde yüzüyorlardı

Tüccar, çocuklarını durumuna çok üzüldüBu gidişle, bir ömür boyu elde ettiği serveti bir anda tüketecektiÇocuklarına bir ders vermek istedi

Onları yanına çağırdı

Servetin önemini anlattı

- Oğullarım, dedi; insanlar için servetin üç anlamı vardırBirincisi, dünya da rahat etmekGüçlü bir hazineye sahip olmakla sağlanabilir bu

İkincisi, ün sahibi olmakBunu da ancak mal sağlayabilir

Üçüncüsü, dünyayı ahiretin tarlası bilmekDünyada , öte dünya için çalışmanın bir yolu da mal ve mülk den geçerZengin insanlar, dünyada inançları için eserler yaptırırlarBu da onların öte dünyasını aydınlatır

İşte servet bu denli önemlidirMalı mülkü kazanmak zordurBöylesine güç elde ettiğimiz bir şeyi kolay harcamak doğru mudur?

Sizin bu durumunuz beni çok üzüyorSiz, hazır serveti rahatça harcıyorsunuzYerine yenisini koymuyorsunuz

Çocuklar babalarını dikkatle dinlediler

Büyük oğul, söz aldı:

- Ben, dedi, babasına; senin anlattığını doğru bulmuyorumMal mülk insana ALLAH tarafından verilirEğer, Yüce ALLAH onu vermezse insanın yapabileceği bir şey yoktur

Bu konuda bir hikaye biliyorum

Tüccar, büyük oğluna, bu hikayeyi anlatmasını söyledi

Büyük oğul,"İki Şehzade" hikayesini anlatmaya başladı

ALINTI

Üst Alt