Şabanı Şerif Ayının Fazilet

fahrettin tırınk

Site İmamı
Kıymetli kardeşlerim,

idrak etmekte olduğumuz mübarek günlerin kıymetini ve ehemmiyetini bilmemiz açısından,içinde bulunduğumuz şaban ayı hakkında önem arz eden bazı meseleleri izah etmeye gayret edeceğim.

Günler; geçip gitmiş olan dün, amel günü olan bugün ve ona erişebilir miyiz, bunu dahi bilemediğimiz yarından ibarettir. Aylar da böyledir. Birisi Receb-i şeriftir ki, geçip gitmiştir. Birisi Ramazan-ı Şeriftir, o da beklenmektedir. Ona erişip erişemeyeceğimiz mâlum değildir. Diğeri ise Şaban ayıdır ki, şu an ganimet bilmemiz icabeden, mübarek şaban ayını feyz ve bereketinden istifade etmemiz gerekmektedir.

Şaban lügatte; ayrılan, dağıtılan şey manasına gelir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ashabına sorar: “Bu aya Şaban isminin verilmesinin sebebini bileniniz var mı?” Ashab-ı kiram: “Allah ve Rasülü daha iyi bilir.” derler. Bunun üzerine Rasülüllah S.AV: “Bu aya Şaban denilmesinin sebebi, dağıtılan hayrın çokluğundandır.”buyururlar.

Yine bir hadis-i şerifte, Şaban-ı şerifin bereket ve hayırlarından şöyle bahsedilir: “ Kim ki Şaban-ı Şerife hürmet eder, Allah’tan korkar ve Allah’a itaat edip nefsini günah işlemekten korursa, Hz.Allah günahlarını mağfiret eder. O sene içinde gelecek bela ve musibetlerden emin kılar ”

Değerli kardeşlerim peyğamber s.a.v efendimiz!

“Receb-i şerif, Allah’ın; Şaban-ı Şerif benim, Ramazan-ı Şerif de ümmetimin ayıdır.” buyrulduğu üzere, Şaban-ı Şerif Rasülüllah Efendimize mahsus bir aydır. Bu itibarla bu ayda çokça salevât-ı şerife okunmalıdır.

Şaban-ı şerif ayı amellerin Cenab-ı Hakk’a arzedildiği bir aydır. Peygamber Efendimizin, Ramazan-ı şeriften sonra oruç tutmaya en fazla ehemmiyet verdiği ay, bu aydır. Peygamber Efendimiz S.A.V hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar: “Şaban, Recep ve Ramazan arasında bir aydır. İnsanlar ise ondan gâfildir. Halbuki Şabanda, kulların amelleri Rabbül aleminin dergahına yükseltilir. Şabanda, ben oruçlu olduğum halde amelimin yükselmesini arzu ediyorum.

Hazret-i Âişe validemiz buyuruyor ki:

(Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.) [Buhari]
Bu konudaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:
(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.) [Tirmizi]
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: Af, isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]

Öyleyse kıymetli kardeşlerim!

İdrak ve şuur sahibi her mü’mine düşen vazife, ibadetlerimize biraz daha hız vererek, salevât-ı şerifeyi çoğaltarak, bu ayın feyzinden, bereketinden istifade ederek Rasülullah(sav) Efendimiz’in “benim ayım” diye övdüğü bu ayı en iyi şekilde değerlendirmeye gayret etmektir.

Ne mutlu Şaban-ı Şerif’i ihyâya çalışıp, şükür vazifesini îfâ eden mü’minlere.
ALLAH cc cümlemize şaban ayını hakkı ile ihya ederek hakkımızda şafaatcı eylesin inşaallah….

Moderatör tarafında düzenlendi:

TaHKaR

Aktif Üyemiz
Amin Çok değerli bir konu olmuş.Herkesin okunası tarzında hele kendi kaleminizden yazmanız bambaşka bir içtenlik katmış.çok hoş ALLAH razı olsun..Şaban-ı Şerif’i görmemeizi ve ifa ettmemizi nasip etsin inşallah

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
ALLAH c.c razı olsun değerli hocam,yüreğine emeğine sağlık....RABBİM senden iki cihandada razı olsun
o kadar güzel paylaşım sohbet tadında olmuşki konu teşekkür ederim...

HOCAM İNŞALLAH O GÜZEL konunuz bilmeyenlere rehber olsun ve akıllarında kalsın,benim küçükken hocamızın mubarek ayları anlattığı gibi aklımda olanalrı kısaca aktardım sizin yazılarınızda müslüman kardeşlerimin aklında nakış gibi işlenip kalsın ona ömrünce yol olsun....inşallah...

Allahu Teala Şaban ayında Cennetin kapılarını iyi kullarına ardına kadar açar ve onları en güzel nimetlerle ödüllendirir,,, Şaban ayına mahsus çeşitli ameller ile, bu ameller, Namaz kılmak, zekat vermek, iyiliği önermek, münkerden ’den sakınmak ve sakındırmak, büyüklere yani anne baya değer vermek, akrabalara, komşulara ve yoksullara yardım etmektir...Şaban ayında Allah adına ve Onun emirlerine uyarak yapılan güzel ameller sayesinde insan, hastalıklardan, kötülüklerden, günah işlemekten korunur, dünya hayatını da mutlu ve huzurlu yaşar. Ayrıca bu güzel amelleri işleyen mü’min kişi şeytanın tasallutundan kendini korumuş olur derdi hocamız....

ALLAH sizler gibi ilim yolunda nefer olan değerli hocalarımızdan razı olsun ne güzel ışıksınız bizlere....ALLAH CÜMLENİZDEN razı olsun başta size hocam....

TaHKaR

Aktif Üyemiz
ALLAH c.c razı olsun değerli hocam,yüreğine emeğine sağlık....RABBİM senden iki cihandada razı olsun

HOCAM İNŞALLAH O GÜZEL konunuz bilmeyenlere rehber olsun ve akıllarında kalsın,benim küçükken hocamızın mubarek ayları anlattığı gibi aklımda olanalrı kısaca aktardım sizin yazılarınızda müslüman kardeşlerimin aklında nakış gibi işlenip kalsın ona ömrünce yol olsun....inşallah...

Allahu Teala Şaban ayında Cennetin kapılarını iyi kullarına ardına kadar açar ve onları en güzel nimetlerle ödüllendirir,,, Şaban ayına mahsus çeşitli ameller ile, bu ameller, Namaz kılmak, zekat vermek, iyiliği önermek, münkerden ’den sakınmak ve sakındırmak, büyüklere yani anne baya değer vermek, akrabalara, komşulara ve yoksullara yardım etmektir...Şaban ayında Allah adına ve Onun emirlerine uyarak yapılan güzel ameller sayesinde insan, hastalıklardan, kötülüklerden, günah işlemekten korunur, dünya hayatını da mutlu ve huzurlu yaşar. Ayrıca bu güzel amelleri işleyen mü’min kişi şeytanın tasallutundan kendini korumuş olur derdi hocamız....

ALLAH sizler gibi ilim yolunda nefer olan değerli hocalarımızdan razı olsun ne güzel ışıksınız bizlere....ALLAH CÜMLENİZDEN razı olsun başta size hocam....

Çok güzel bir yorum okudum. Adminim ömrün yaşantıdaki gerçeği yazdığınız gibidir.konuya daha netlik ve güzellik kazandırmış

AyBuKe

Yönetici
ALLAH razı olsun emeklere bereket öncelikle hocamıza teşekkürler ve güzel yorumlara sonsuz teşekkürler iyiki
sizler gibi güzel yürekli insanlar bu dünyada varoldukca bizlerde memnun oluyoruz.

TaHKaR

Aktif Üyemiz
ALLAH razı olsun emeklere bereket öncelikle hocamıza teşekkürler ve güzel yorumlara sonsuz teşekkürler iyiki
sizler gibi güzel yürekli insanlar bu dünyada varoldukca bizlerde memnun oluyoruz.

Ömürlü olun Aybuke kardeşim...Allah razı olsun.... yorumlarımızın duyumsamalarınızdan dolayı, yorumlarımıza sevdirmek ve renk katmaktır. daha cok sevdırmektedır.memnun oldum.

fahrettin tırınk

Site İmamı
Amin Çok değerli bir konu olmuş.Herkesin okunası tarzında hele kendi kaleminizden yazmanız bambaşka bir içtenlik katmış.çok hoş ALLAH razı olsun..Şaban-ı Şerif’i görmemeizi ve ifa ettmemizi nasip etsin inşallah
Amiiin,ALLAH cc siz değerli kardeşimdende razı ve menun olsun inşaallah.
kalbi güzelliğinizi yazınıza aks ettirmişsiniz...

fahrettin tırınk

Site İmamı

Amiiin,ALLAH cc siz değerli Vuslat kardeşimdende ebeden razı olsun inşaallah.
kalbi güzelliğinizi ve özelliğinizi her zaman olduğu gibi hüsnü zan ve kelamı vecizeniz ile nakş etmişsiniz.
hizmetlerinizi her zaman olduğu gibi islam üzere daim ve kaim eylesin....

fahrettin tırınk

Site İmamı
ALLAH cc siz değerli kardeşim AyBuke dende razı olsun inşaallah.
ben de çok teşekkür ederim bu güzel yorumlarınız ve halisane duygularınızdan dolayı,
sizlerde kalben iyi bakıyorsunuzki iyi görebilme özelliğne sahibsiniz...

Üst Alt