Sahte gözlük yerine siperlikli şapka kullanın

MURATS44

Özel Üye
Prof. Dr. Yolar: Sahte gözlükler zararı artırır. Korunmak isteyenler, çok fazla zarar görürler. Hiç gözlük kullanmamaları daha iyi.
tb
]Prof. Dr. Murat Yolar, piyasada çok sayıda sahte güneş gözlüğü satıldığını belirterek, "Sahte gözlükler zararı artırır. Korunmak isteyenler çok fazla zarar görürler. Hiç gözlük kullanmamaları daha iyi olur" dedi.

]Yolar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ultraviyole ışınların göz için zararlı olduğunu söyledi.

]Gözün kendine has filtreleri olduğunu fakat bu ışınları tam anlamıyla engelleyemediğini ifade eden Yolar, ultraviyole ışınların gözdeki sarı noktaya zarar verdiğini, bu yüzden ultraviyoleyi engelleyen güneş gözlükleri kullanılması gerektiğini vurguladı.

]Ultraviyole ışınların, toprak yüzeylerden, kumdan, deniz yüzeyinden ve kışın kardan yansıyarak gelebildiğini hatırlatan Yolar, şöyle devam etti:

]"Bunlar, normal camdan, 'colormatik' ve 'polarize' denilen camlardan da geçerler. Dolayısıyla bu engellemenin yolu, 'UV400' denilen bir özelliğin söz konusu gözlüklerde bulunmasıdır. 'UV400', 400 nanometrenin altındaki ışığın geçirilememesi demektir. Kaliteli güneş gözlüklerinde bu özellik bulunuyor. Numaralı gözlükler de bu tip camlardan imal edilebiliyor. Burada sarı noktayı korumada en iyi camlar, sarı veya amber renginde olan camlardır. Bunların renklerinin dışından ultraviyoleyi bloke etme özelliği olması gerekir. Her sarı ve amber rengi cam, bu özelliği taşımaz."

]- "İşportadan gözlük almayın"


]Yolar, güneş gözlüğündeki camın koyuluğunun koruyucu etkiyi artırdığı gibi yanlış bir düşünce olduğuna dikkati çekerek, şunları anlattı:
]"Piyasada maalesef çok sayıda sahte gözlük satılmakta. İnsanlar bunu aldıklarında belli bir parlaklık azalması oluyor ama bu camlar kalitesizse gözü yoruyor ve göz bebeğini genişletiyorlar. Böylece zararlı ışınlar göze daha fazla ulaşıyor. Dolayısıyla korunalım derken, gözlerimize daha fazla zarar veriyoruz. Bu yüzden işportada satılan, ne olduğu bilinmeyen gözlüklere halkımızın ilgi göstermemesi gerekir."
]Yolar, bazı şapkaların da gözü güneşten korumak için kullanılabileceğini dile getirerek, "Sahte gözlükler zararı artırır. Korunmak isteyenler, çok fazla zarar görürler. Hiç gözlük kullanmamaları daha iyi. Sahte gözlük yerine siperlikli şapkaların kullanılması daha faydalı olur. Bu tür şapkalar, zararlı ışınların yansımasını yarı yarıya azaltır" ifadelerini kullandı.

]- "Açık renk gözler daha çok etkileniyor"


]Yolar, açık renk gözlülerin koyu renklilere oranla güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığını aktardı. Bunun gözdeki pigmentlerle ilgili olduğuna dikkati çeken Yolar, şunları kaydetti:

]"Bu durum, gözdeki pigmentle alakalıdır. Aslında gözde tek bir renk pigmenti vardır, o da siyahtır. Bu, iriste az miktardaysa göz, ışığı mavi, yeşil veya ela gibi yansıtır. Bu, elbette retina altındaki boya maddesiyle de alakalıdır. Açık renk gözler, boya maddesini daha az taşıdığı için ışığa karşı daha az korumalıdır. Gözün içine girdiğinde daha fazla yansır ve daha fazla tahribat yapar. Dikkat edilirse sıcak bölgelerde insanlar, esmer tenli ve koyu renk gözlüdür. Güneşten uzaklaştıkça beyaz tenli ve açık renk gözlü insanlara rastlarız. Bu insanların güneşten daha iyi korunmaları gerekir."
 
Üst Alt